Vietnamští veksláci na daně kašlou. Kalousek prý také a nekoná

08.04.2012 11:29

EXKLUZIVNĚ Několik nelegálních směnáren v Chebu a podobné je to v celém pohraničí. Přestože už na to bylo několikrát upozorňováno, situace se nemění. Vietnamci stále dál směňují a stát na tom tratí. Podle některých politiků je to další z příkladů selhávání ministerstva financí. Třeba David Rath míní, že v Česku jsou ohledně daní dnes monitorováni jen slušní lidé, ale šedá ekonomika se neřeší. Česká národní banka se brání, že problém dlouhodobě řeší.

Vietnamští veksláci na daně kašlou. Kalousek prý také a nekoná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nelegální směnárny v Chebu

Ulice Koželužská v Chebu. Na jejím začátku čtyři dřevěné budky, před nimiž stojí řada aut. V budkách jsou vystaveny plechovky s limonádou, lázeňské oplatky anebo přívěsky na klíče. Jde ale o nelegální směnárny. Jednoho z redaktorů ParlamentníchListů.cz odtamtud vyhodí, druhý se chytá. Prodavačka mu otevře dveře do krámku, a když jí ukáže sto eur, na kalkulačce vyťuká hodnotu v korunách a směňuje se. Ostatně v mnohem výhodnějším kursu, než ve směnárnách registrovaných Českou národní bankou (ČNB). Vydělá každý, prodělá stát. Na daních, dalších poplatcích a tak dále.

Stav zhruba po půl roce stejný

Ostatně to, proč byl jeden z redaktorů odmítnut a druhý přizván dovnitř budky má své opodstatnění. Zhruba před půl rokem zde udělala reportáž Česká televize (ČT), takže si podloudní směnárníci dávají větší pozor. Reportáž ČT začala skrytou kamerou a reportér si bez problémů v okénku budky také vyměnil sto eur, přičemž mu byla přislíbena směna i mnohem většího obnosu. Při druhé návštěvě s mikrofonem a kamerou už vietnamská směnárnice na otázku, jestli směňuje peníze, řekla: „Ne, ne, ne!“ Televizní moderátor mimo jiné sdělil: „Státu to podle ekonomů způsobuje škody v desítkách milionů korun, protože oficiální směnárny platí daně. Situací na Chebsku se začala zabývat kriminální policie i ČNB.“

Jak ParlamentníListy.cz zjistily, vlastně se nic nezměnilo. V Chebu je už jen pár poctivých směnáren, protože je válcují ty načerno. V nich redaktorovi ParlamentníchListů.cz vietnamská směnárnice dala za euro 24,40 korun, kdežto v běžných směnárnách byl v té době kurs nákupu 23,80, tedy o šedesát haléřů méně.

„Tohle se děje v celém pohraničí. Často tam jezdí podnikatelé, co směňují v částkách desítek i sta tisíců. Když se hýbe kurs, vypadá to tam jako na Václaváku. Nechápu, že to nikoho nezajímá. Vláda chce pořád škrtat a tady jí unikají miliony,“ sdělil ParlamentnímListům.cz dobře informovaný zdroj, který má na Chebsku drobný byznys. Celkem jednoduše lze spočítat, o jaké částky se jedná, když se mění v řádech desítek tisíc eur.

Podle Ratha tradiční Kalouskovina

Poslanec Michal Babák z rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny říká: „Je to špatné. Mělo by to řešit ministerstvo financí a zakročit. V zásadě je šedá ekonomika věc, která by nyní měla být potlačována o to víc, o kolik se škrtá a tlačí na daně. Vizitka ministerstva financí je opravdu zlá. Nyní zveřejněný státní závěrečný účet za rok 2011, kdy se ministru financí nepodařilo vybrat šestadvacet miliard korun, o tom také svědčí. Tohle je pro mě informace nová a je vidět, že ministerstvo financí má mnohem více hříchů.“

„To je u nás už téměř tradice. Finanční úřady sledují jen lidi, co dodržují zákony. Různé tržnice a podobná zařízení jsou mimo jejich dosah. Nezdá se, že by to Kalousek chtěl nějak řešit,“ zdůraznil drsný kritik kroků současné vlády David Rath. Stínového ministra financí ČSSD Jana Mládka se redakci nepodařilo kontaktovat.

Odpovědné úřady nemastně, neslaně

Na patřičných úřadech dopadlo vyptávání nemastně, neslaně. „Už tento případ neřešíme. Celou záležitost jsme postoupili jako správní delikt ČNB, která se tím zabývá. Konkrétně by se mělo jednat o přestupek neoprávněného provádění směnárenské činnosti,“ sdělila mluvčí policie Karlovarského kraje Kateřina Böhmová. „Nelegální směnárenská činnost je problémem, který ČNB dlouhodobě řeší s pomocí všech jí svěřených nástrojů,“ napsala Petra Hájková z odboru komunikace ČNB s tím, že nebankovní subjekty mohou nabízet směnárenské služby nebo provozovat směnárenskou činnost pouze v případě, že jsou řádně zaregistrovány u ČNB dle podmínek, které stanovuje devizový zákon.

ČNB podle Hájkové ve spolupráci s dalšími partnery realizovala od roku 2008 několik kontrolních akcí, které vedly k uložení pokut ve správním řízení. Další opatření vůči subjektům zapojeným do nelegální směnárenské činnosti prý přijaly spolupracující orgány.

Je třeba bojovat na všech úrovních

„Ano, je potřeba tvrdě bojovat proti podvodům na všech úrovních. Samozřejmě ministerstvo financí a jeho podřízené složky mohou řešit pouze ty případy, které mu podle zákona náleží. V tomto případě se jedná o pravomoc ČNB. Nicméně pokud máte konkrétní podnět, který spadá do kompetence daňové, respektive celní správy, je potřeba jej neprodleně předat na místně příslušný finanční úřad, respektive celní úřad,“ napsal mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. K tomu třeba jen dodat, že konkrétním podnětem byla před půl rokem reportáž ČT a nyní tento článek.



Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nechutné. Ani vidět to nemůžu. Nákup paprik kazí Čechům náladu

4:44 Nechutné. Ani vidět to nemůžu. Nákup paprik kazí Čechům náladu

Paprika, která je u nás klidně za stovku, stojí na Balkáně pakatel. Maximálně půldruhého eura. Na tr…