Nečasovi se ODS rozpadá pod rukama, říkají zasvěcení. A bude hůř

02.05.2012 6:27

Zdá se, že po volebním kongresu ODS, který proběhl po sněmovních volbách, nejužší vedení ODS - především místopředsedové - nenaplnilo očekávání svého předsedy Petra Nečase, i když ten si své místopředsedy vybral. Nyní vše navíc svědčí o tom, že se narušily vztahy i mezi Nečasem a první místopředsedkyní ODS a předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou. Podle politologů je vedení ODS i strana celá v hluboké krizi již delší dobu.

Nečasovi se ODS rozpadá pod rukama, říkají zasvěcení. A bude hůř
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Premiér Petr Nečas a 1. místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová

Týden.cz informoval, že Němcová rozzlobila Nečase tím, že ho informovala o tom, že nebude kandidovat na funkci prezidenta republiky esemeskou ve chvíli kdy byl na pracovní cestě v Albánii, a to dokonce jen chvilku před tím, než své rozhodnutí oficiálně oznámila médiím. Tuto příhodu potvrzují i zdroje ODS.

Podle serveru navíc nejen v ODS, ale i po sněmovně je možné slyšet hlasy, že se Nečas s Němcovou pohádal a od zrušené kandidatury jí nezvedá telefony.

Nepříjemné překvapení

„Jestli spolu nemluví, tak to já nemohu potvrdit, každopádně nás Miroslava Němcová velmi nepříjemně překvapila, protože se počítalo s tím, že bude za ODS kandidovat ona a že pouze ona by měla šanci důstojně se postavit ostatním kandidátům a odejít ze souboje o Hrad se ctí,“ řekl ParlamentnímListům.cz vysoce postavený člen ODS.

Politolog Jan Bureš byl rozhodnutím Miroslavy Němcové také zaskočen. Tomuto „incidentu“ nepřikládá ale až tak velký význam a nemyslí si, že by byl znakem neloajality Němcové.

„Nevím, jestli jsou s premiérem rozhádaní, ale pro mě je podstatnější samotná informace, že Němcová oznámila téměř bez vědomí Nečase či tak trochu proti jeho vůli, že kandidovat nebude. Zajímá mě, proč to udělala. Němcová patřila a patří k těm, kteří Nečase nejvíc hájili. Hledal bych jiné důvody, proč nekandidovala, asi ne z neloajality k Nečasovi. Pro mě osobně to bylo překvapení a nerozumím tomu, protože ze členů ODS měla největší šanci a pokud se rozhodla, že kandidovat nebude, tak je jasné, že ODS svého prezidenta na Hradě mít nebude,“ řekl ParlamentnímListům.cz Bureš.

Strana zmítaná skandály

Podle Bureše má svou logiku, že o nikom z místopředsedů není moc slyšet. „Je těžké kopat za stranu, která je zmítaná skandály. Nikdo nemá moc vůli se k tomu hlásit. Kromě Němcové není o jiném z místopředsedů moc slyšet, a když ano, tak v negativních souvislostech. Strana navenek směrem k veřejnosti působí malátně a jako by sama nevěděla, co chce a co chce dál. Umocňuje to pocit, že se drží moci jen proto, aby moc drželi ve svých rukou. Navíc hlavní reformy za ně realizují politici TOP 09. ODS není tahounem či ideovým vůdcem těch reforem, to je TOP 09,“ myslí si Bureš.

Podle něho je možné, že po krajských a senátních volbách dojde v ODS na volebním kongresu ke změně vedení. „Je otázka, jak volby dopadnou. Pokud by ODS silně pohořela, tak tam snaha současné vedení obměnit určitě bude. Vyměnit Nečase by znamenalo de facto pád vlády, čili Nečas sám by i špatný výsledek voleb měl podle měl ustát,“ dodal politolog Bureš.

Trvalý problém

Politolog Zdeněk Zbořil také „incident“ s esemeskou nepřeceňuje. Podle něho spíše nadále přetrvávají problémy, které trápily vedení ODS doposud.

„Já bych tu esemesku nepřeceňoval. To je spíš nějaké nedorozumění. Mnohem závažnější jsou ale ty další věci: nevýraznost vedení ODS, které je oslabené skandály. To jsou věci, které trvají tak rok a půl a tu stranu permanentně oslabují. Ta strana je v krizi vládnutí. Strana má problém s tím, kdo za ní vůbec mluví. Výsledkem kauzy Drobil je, že vede kampaň do voleb. Jestli něco svědčí o slabosti vedení ODS, tak spíše než nějaká esemeska, tak je to tato věc. Jak je možné, že Drobil rezignoval na post ministra, ale současně dělá hlavního manažera předvolební kampaně. Ta strana se pak stává snadným terčem kritiků. Kauza Promopro u pana Vondry je další případ mnohem závažnější než jedna esemeska,“ říká Zbořil.

Personální vyprahlost

„Ta strana má spoustu problémů, které nevidíme. Tím, že pan prezident jmenoval člena ODS premiérem po nevyhraných volbách, dal straně danajský dar a ta strana se zmítá a bude zmítat v permanentních krizích a napětích, které ji mohou dovést k nicotě. Pokud špatně dopadnou krajské volby, tak bude velký tlak na změnu vedení. Ale troufnu si spekulovat, že volby pro ODS nemusí dopadnout tak špatně, jak všichni očekávají. Ukáže se, že ČSSD na tom není nejlépe, pokud jde o kádry. ODS má slušnou pozici po celé republice. A pokud jim nepozavírají ty starosty a kandidáty do krajských voleb, nemuselo by to dopadnout špatně. Ale v Praze podceňujeme, že pomalu každý týden máme zprávu o nějakém obvinění dalších a dalších starostů z ODS. Ale oranžová smršť na krajích se z minulých voleb už dost okoukala,“ myslí si politolog Zbořil.

Podle Zbořila je problémem ODS, že je personálně vyprahlá a nemá nové mladé „kádry“. „ODS je biologicky dost stará strana. Na některých úrovních mají věkový průměr skoro jako KSČM. Příchod nového vedení bude bolestná záležitost, protože nemají lidi. Pokud nezačnou s mladšími lidmi a nenechají je pronikat nahoru, tak to nepůjde dobře dál. Případná prohra ODS v krajích nemá řešení, protože není moc, kdo by toto vedení nahradil,“ říká politolog.

Osamocený Mohykán Nečas

Bývalá místopředsedkyně ODS Libuše Benešová v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvedla, že Nečas je ve straně a vedení ODS poněkud osamocen: „Snaží se dělat, co jde, protože přece jenom má omezené možnosti. ODS se po odchodu Václava Klause hodně personálně změnila. Klausovská generace dost opustila ODS v době Mirka Topolánka. To má samozřejmě vliv na pozici Petra Nečase, protože když se pohybujete v jiném prostředí, než které bylo za Václava Klause, tak se musíte i jinak chovat. Myslím si, že se opravdu poctivě snaží pracovat co nejlépe s úctou k hodnotám, které ODS vždy prosazovala, ale samozřejmě tou nešťastně složenou vládou, prosazením některých lidí do vedení ODS v regionech, nemůže postupovat úplně tak, jak by chtěl. On je jiná postava, s jinou autoritou, než jak tomu bylo u Václava Klause“.

Zakladatel ODS a bývalý člen strany Jiří Payne si také myslí, že je Nečas v ODS osamocen. „Je to velmi silná osobnost. Na českou politiku až neobvyklá. On sám svým zásadám docela věří. Z mého pohledu je ale osamělým hráčem. Nemá za sebou v ODS nějaký proud. Asi jinou možnost než vstoupit do vlády neměl. Snaží se řídit vládu, jak umí. ODS to ale odnese tak, že už se z toho nevzpamatuje. To si troufám prorokovat,“ řekl Payne.

Místopředsedové ODS

V kuloárech a mezi členy ODS se dlouho mluví o tom, že současné vedení ODS se nejeví navenek příliš silně. První místopředsedkyně Miroslava Němcová roli „krytí zad Nečasovi“ nehraje a nyní s ním má také podle všeho také pokažené vztahy.

Pavel Blažek ze silného jihomoravského regionu, který měl mít na starosti stranické záležitosti a stranické regiony, své povinnosti podle mnohých pozorovatelů přinejmenším zanedbává a jeho vztah s předsedou ODS se navíc silně ochladil po jeho odvolání z dozorčí rady Lesů ČR, které mělo být odvetou za to, že Blažek v Brně podpořil koalici ODS s ČSSD a socialistickým primátorem, ačkoli byla možná koalice středopravicová s primátorem z ODS.

Jiří Pospíšil si především hledí svého ministerstva a stranickou politiku obecně neprezentuje a jeho vztahy s premiérem se pokazily i díky válce na státním zastupitelství. Ministr obrany Alexandr Vondra je oslaben kauzou Promopro. A Pavel Drobil zvažoval odchod z politiky kvůli mediálnímu tlaku v kauze Libora Michálka na Státním fondu životního prostředí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…