Kalouskova špinavá práce za ČSSD. Zvedá daně. Ne, daně jinak, tvrdí Mládek

06.05.2012 6:54

Pravicová vláda zvyšuje daně jako divá a zdůvodňuje to tím, že je úplně jiná situace než před volbami 2010, kdy naopak ODS a TOP 09 varovaly před hlasem pro sociální demokracii kvůli jejím plánům na zvyšování daní. Nyní to ale vypadá, jako by TOP 09 prostřednictvím svého místopředsedy v křesle ministra financí odváděla za ČSSD špinavou práci, aby ta po předpokládaném vítězství v příštích volbách daně zvedat už nemusela.

Kalouskova špinavá práce za ČSSD. Zvedá daně. Ne, daně jinak, tvrdí Mládek
Foto: mladek.eu
Popisek: Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek

Za téměř dva roky svého vládnutí nepřišla vláda Petra Nečase v ekonomické oblasti na nic jiného než škrty a zvyšování daní. Přitom oba pilíře koaliční vlády – ODS a TOP 09 – svatosvatě slibovaly před volbami v roce 2010, že daně zvyšovat nebudou. Z tohoto plánu naopak vinily sociální demokracii a voliče strašily tím, jak moc jim ČSSD daněmi sebere z vydělaných peněz.

Z tohoto pohledu by se mohlo zdát, že koaliční vláda – a především její reformní tahoun TOP 09 – odvádí špinavou práci za ČSSD, jejíž vítězství ať už v řádných či předčasných volbách se zdá nevyhnutelné. Ministerstvo financí v čele s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem už veřejnosti naservírovalo tolik nejrůznějších zvýšení daní, že je to od pravicové vlády až nehorázné.



Klíčové heslo o nezvyšování daní vzalo zasvé

Ale že by z toho měla opozice radost a těšila se, že po příštích volbách přijde k hotovému, tak to ani náhodou. „Především musím ten vládní koncept zvyšování daní odmítnout. TOP 09 za nás rozhodně neodvádí špinavou práci, ta se jen snaží odpoutat pozornost od vlastního selhání a vlastních lží. Problém této vlády je stejný jako svého času prezidenta Bushe, který říkal, že nebude zvyšovat daně. Také pro koalici to bylo jedno z klíčových hesel, které měla a dělá pravý opak,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz ekonomický expert ČSSD Jan Mládek během bilanční konference regionů v Plzni.



Stínový ministr financí připomíná, že sociální demokracie jasně řekla, že není možné fungovat se složenou daňovou kvótou (ukazatel, který vyjadřuje celkovou úroveň daňové zátěže v zemi) 34,5, ale že je potřeba alespoň 37, aby dlouhodobě bylo možné zachovat udržitelnost veřejných financí. „A to pro nás asi nedělají, protože naše představa je o dosti jiné struktuře, jak by daně měly fungovat, než jak to předvádí Kalousek,“ ohrazuje se Mládek.

Na příští rok je stále schválena jednotná sazba 17,5 procenta

Ekonomický expert ČSSD zároveň upozorňuje, že kroky vlády jsou naprosto nepředvídatelné. „Vždyť si uvědomte, že v tuto chvíli přece platí, že od 1. ledna 2013 je stále ještě schválena ´moudrým dílem´ této koalice jednotná daň DPH 17,5 procenta. Nenechte se mýlit, že jsou plné sdělovací prostředky řečí o tom, že to bude jinak,“ upozorňuje Mládek na to, že ve veřejnosti panuje mylný dojem, že už je jistá dvojí sazba daně na příští rok.

„Pokud nepřijmou aktivní kroky a čas jim běží, tak zůstane 17,5 procenta, což bude katastrofa pro veřejné finance, protože stát potom vybere méně,“ varuje stínový ministr financí. To prý vyvolá mezi lidmi ještě větší naštvanost, protože zvýšení DPH pro potraviny se do cen zcela jistě promítne, zatímco snížení DPH u jiných produktů už ne, což je běžný postup prodejců při všech změnách u DPH směrem dolů.

Superhrubá mzda byla pitomost, její zrušení by měla provázet omluva

Je třeba připomenout, že od letošního roku platí tyto dvě sazby – snížená 14 a základní 20 procent. Minulý měsíc ještě za koaliční spolupráce s Věcmi veřejnými se vláda dohodla na rozpočtových opatřeních, jejichž součástí byly i o procento zvýšené obě sazby DPH. „Méně špatné řešení je těch 15 a 21 procent než jednotných 17,5 procent. My bychom byli nejradši, kdyby to zůstalo, jak to je, případně bychom podle možností snížili dolní sazbu,“ přibližuje pro ParlamentníListy.cz ekonomický expert Mládek, jaký je v ČSSD pohled na výši DPH.

To změny v daních z příjmů by podle stínového ministra financí měly zcela jednoznačně jít ruku v ruce se zrušením superhrubé mzdy. „A to by mělo být doprovázeno hlubokou omluvou pánů Kalouska a Nečase, a to především firmám za to, že dvakrát nesmyslně měnily software na výpočet daní. Najednou oba zjistili, že ten jejich experiment byl pitomost, a tak od něj ustupují,“ připomíná Mládek Kalouskův fígl, jímž se snažil za Topolánkovy vlády přesvědčit veřejnost, že byl dodržen předvolební slib o patnáctiprocentní dani z příjmu.

Pokrytci nechtějí přiznat, že se vrátili k progresívnímu zdanění

„U daně z příjmu je třeba jasné progresívní zdanění fyzických osob, mně osobně by stačily dvě sazby. Samozřejmě žádné takové hlouposti, jak to dělá koalice, když to nazývá solidárním příspěvkem a mate veřejnost, že ho chce zavést dočasně. To samozřejmě musí být nastálo. Ohlupují veřejnost, protože to je normální progresívní zdanění. Jsou to ale pokrytci, tak nechtějí přiznat, že zavádějí znovu progresívní zdanění fyzických osob,“ nešetří ekonom vládu.

Součástí zmíněných nových rozpočtových opatření má totiž být zavedení takzvaného solidárního příspěvku, který bude činit sedm procent z výdělku nad sto tisíc korun a bude platit tři roky. Na stejnou dobu se také zruší stropy pro platby zdravotního pojištění. Obě opatření společně odstraní současnou daňovou degresi, kdy daňová sazba nad stropy nyní s rostoucím příjmem klesá, takže lidé s příjmy nad 100 tisíc korun odvádějí nižší podíl z výdělku než ostatní. Ač tedy půjde o daňovou progresi, Nečasova vláda se k tomuto pojmu nechce znát.

Velkým firmám by se zvedly daně na třicet procent

A ani v oblasti korporátních daní podle Mládka TOP 09 za sociální demokracii nic neudělá. „U daní z příjmů právnických osob jsme deklarovali, že samozřejmě nemůžeme vyskočit z mezinárodních souvislostí. Musíme se koukat, jaké jsou daně v sousedních zemích. Tvrdíme ale, že v České republice jsme to přehnali se snižováním, čili chceme zvýšit tu obecnou daň na 21 procent a pro velké firmy ve finančním a telekomunikačním sektoru by to mělo být 30 procent,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz stínový ministr financí Jan Mládek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

vedení

Pane Nachere, jste hodně výrazná osobnost a jako jeden z mála z ANO máte podle mě i schopnost se domluvit i s ostatními stranami. Proč tento váš potenciál nevyužijete a nekandidujete do vedení? Nebo to není podle vás možné, když je tam Babiš a jeho nejvěrnější? Podle mě je škoda, že vedení ANO není ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kádrovací banka? Maso nejezte, velí KB. A další, další pokyny

13:15 Kádrovací banka? Maso nejezte, velí KB. A další, další pokyny

Zkratka KB je v Česku už léta spojená s Komerční bankou. Ale vzhledem k tomu, jaké „inspirace“ má Ko…