Hrdá slova dva roky po volbách: Plníme sliby, není se zač omlouvat

15.05.2012 6:21

ANKETA Jsou tomu skoro dva roky, co proběhly volby do Poslanecké sněmovny, které umožnily vytvoření pravostředové refomní koaliční vlády. ParlamentníListy.cz oslovily politiky, členy tehdy vzniklé koalice, zda se splnila očekávání spojená se vznikem koalice, či zda existují věci, za které je potřeba se voličům omluvit.

Hrdá slova dva roky po volbách: Plníme sliby, není se zač omlouvat
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John

Sněmovní volby proběhly ve dnech 28. a 29. května. ODS získala 53 mandátů, TOP 09 41 a Věci veřejné 24, což umožnilo vznik trojkoaliční vlády Petra Nečase. Dne 4. června 2010 ho prezident republiky Václav Klaus pověřil jednáním o sestavení vlády a dne 28. června Nečase jmenoval předsedou vlády České republiky.

Dne 13. července  v 10:20 složila Nečasem sestavená vláda slib do rukou prezidenta republiky Klause, 4. srpna pak předložila programové prohlášení a 10. srpna po 21 hodině jí byla Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky vyslovena důvěra, poté, co obdržela 118 hlasů. Vládní koalici na počátku chyběly pouhé dva mandáty k ústavní většině ve sněmovně. Necelé dva roky po svém vzniku ale v koalici skončily VV poté, co se od nich odtrhla frakce Karolíny Peake.

Díky Pánu Bohu aspoň za čtvrtinu

První vicepremiér vlády, ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg uvedl, že realisticky nikdy příliš velká očekávání nemá. „Jsem příliš dlouho v politice, abych nevěděl, že když politik uspěje alespoň s 25 procenty toho, co si předsevzal, má být vděčný Pánu Bohu a snažit se dále,“ reagoval ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz vicepremiér.

Předseda bývalé koaliční strany Věci veřejné Radek John míní, že je rozhodně třeba se veřejnosti omluvit za způsob prezentace výsledků a úkolů politické práce, za některé osoby, které nezvládly vážnost svého úřadu a odpovědnost role zákonodárce. „Na druhou stranu jsme si nedávali jednoduché cíle. Věděli jsme, že jejich prosazení bude  cesta trnitá a jsme teprve v její polovině a máme závazek jít dál,“ doplnil šéf nyní konstruktivně opozičních véček.

„Veřejnosti musím přiznat, že se nesplnila naše očekávání. Věřili jsme koaličním partnerům, že opravdu dodrží to, proč jsme do koalice šli. Že budou nekompromisní, když na nějakém ministerstvu budou obcházeny veřejné soutěže, nebo dokonce když padne jen stín podezření, že některý ministr neuhlídal hospodárné nakládání s veřejnými penězi. Že bude přidáno učitelům první rok dvě miliardy a druhý čtyři miliardy, aby bylo možné chtít po nich vyšší kvalitu výuky, na které závisí budoucnost tohoto národa. A že bude ctěna nedotknutelnost peněz plynoucích do vzdělání,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz John.

Mýlili jsme se v lidech

„Že škrty v jednotlivých rezortech se budou týkat jen prvního roku a půjde o deset procent z platů, deset procent z provozu a pět procent z investic, aby nedošlo k ochromení akceschopnosti například policie a hasičů. To všechno nám koaliční partneři slíbili, i když zřejmě už předem věděli, že mnohé z toho nedodrží, obejdou, či zablokují. I když za první dva roky koalice naplnila 54 konkrétních bodů z programu Věcí veřejných, zcela se kvůli porušení řady dohod vytratila vůle spolupracovat a vystřídal ji jen krvavý souboj o to, která strana si co prosadí zválcováním těch druhých,“ dodal John.

Přesto se podle Johna některé věci vládě povedly: zrušení kontroverzní velké ekologické zakázky, prosazení přímé volby prezidenta, nového zákona o veřejných zakázkách, či zavedení trestní odpovědnosti firem používajících neetické praktiky a další.

„Věci veřejné se musí samozřejmě omluvit za to, že jsme do politiky při naší nezkušenosti přivedli některé osoby, které nezvládly svou roli zodpovědných zákonodárců, neustály tlaky, které v koalici vznikly, zradily sliby, které jsme před volbami veřejnosti dali. Náš výběr reprezentantů Věcí veřejných byl bohužel v řadě případů chybný,“ sypal si popel na hlavu šéf véček. (celé prohlášení)

Jen hrdě vytrvat

Poslanec ODS Aleš Rádl je s výkony vlády více či méně spokojen. Podle něho mohla být razantnější. „Setrvačnost směru, kterým se společnost pohybuje, je síla, kterou lze ovlivnit jen neokázalou, ale houževnatou vytrvalostí a nepochybujícím přesvědčením. Ambice mé pravostředové vlády nastavit v ekonomice a ve společnosti zdravější, udržitelnější a dlouhodobě perspektivnější směr naráží od počátku na poměrně aktivní a intenzivní odpor všech skupin, které se tímto úsilím cítí nějak ohroženy. V této souvislosti oceňuji vytrvalou schopnost této vlády neuhnout z nastoupeného směru a nereagovat na emotivní a agresivní útoky ulice,“ řekl ParlamentnímListům.cz Rádl.

„Trochu postrádám jen to silněji artikulované nepochybující přesvědčení o vlastní činnosti. Protože fungující společnost potřebuje jednak znát směr svého směřování a jednak mít jistotu trvalosti tohoto směřování. Tím říkám, že pokud vláda něco nedělá úplně správně, tak to není v tom, jaká přijímá rozhodnutí, ale v tom, že má sklon je často měnit a málo obhajovat. Nastavit razantní směr ke konsolidaci státního rozpočtu trvalo dva roky. Bylo to nutné, ale stálo to víc popularity, než bylo nutné, protože to bylo objektivně správné a nealternativní úsilí a dalo se prezentovat i pozitivně,“ míní Rádl.

Ten nyní doufá, že vláda využije zbývající dva roky k dokončení dalších nutných součástí reformy, které vyplývají z prvotní rozpočtové konsolidace. „Tedy že nyní dojde k razantnímu a skutečně zásadnímu omezení byrokratické státní agendy na všech úrovních, k dalšímu legislativnímu zakotvení osobní odpovědnosti za vlastní život u každého jednotlivého člena společnosti a k uplatnění těch několika fungujících a efektivních prorůstových opatření, která nevyžadují další zadlužování. Pokud by se to takto zdařilo, pak myslím, že není zač se omlouvat, protože to, co je spravedlivě možné od pravicové vlády očekávat, by bylo splněno a v tomto smyslu by smlouva s voliči byla dodržena,“ myslí si poslanec ODS.   

Vleklá vnitřní nejednotnost

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík uvedl, že jeho očekávání, ale i ostatních lidí byla vyšší. „Slibná středopravicová většina se bohužel musela potýkat s vleklou vnitřní nejednotností danou nepředvídatelným chováním VV. Přesto se podařilo udělat některé reformní kroky a já věřím, že ve druhé polovině funkčního období vlády už se také zřetelně ukáží jejich přínosy,“ říká Gazdík.

„Nízká popularita vlády má dva zdroje. Nutná úsporná opatření a špatnou komunikaci a vzájemné hádky. Za to druhé je omluva na místě,“ míní poslanec „peakovců“ Viktor Paggio.

„Kdybychom se měli voličům omlouvat za to, co jsme slíbili, a nesplnili, nedělali bychom nic jiného,“ říká poslanec Pavel Bém. Tato vláda je podle něho ale lepší než ta, která by vznikla mesaliancí socialistů a komunistů. „A dokonce je klidně možné, že je lepší než ta Topolánkova, alespoň doufám, co se špiclování, odposlechů a zasahování do soukromí týče. I když to, co se očekává, že mají poslanci schválit ve sněmovně, je dnes často také dost děsivé, aspoň pokud se jedná o obranu nedotknutelnosti soukromí,“ dodává poslanec.

Řízené rozdělení VV

„Bylo dohodnuto, že nejméně jedenkrát za rok bude provedena jakási revize programového prohlášení vlády, koaliční smlouvy a bude provedena případná korekce. Toto nebylo provedeno ani jednou za dva roky a bylo od nás vyžadováno jediné: jsi koaliční poslanec, budeš hlasovat koaličně, tedy jednotně a vše jiné bude považováno za koaliční nevěru.  Také "řízené" rozdělení strany VV považuji za nelegitimní a vznáším jednu otázku: Kdo volil "platformu", respektive stranu LIDEM? Jak je možné, že i v minulosti vznikla během volebního období strana, která se vyčlenila z KDU- ČSL? Za toto by se měly strany lidem omluvit,“ uvedl člen poslaneckého klubu VV Jiří Štětina. (celé prohlášení)

„TOP 09 po celé dva roky plnila svůj program a za to není důvod se omlouvat,“ uvedla místopředsedkyně sněmovny Vlasta Parkanová z TOP 09.

Podle poslankyně Jany Černochové se vládě pod vedením ODS podařilo udržet ČR mezi ekonomicky zdravými zeměmi Evropy. „Tento fakt je často opomíjen a vývoj nejen na jihu Evropy dennodenně prokazuje, že varování před takzvanou řeckou cestou nebylo žádné strašení. Racionální a odpovědná politika někdy bolí a může tak být nepopulární, dlouhodobě však nese ovoce. V polovině období máme většinu stěžejních reforem za sebou. Z věcného hlediska tak můžeme být spokojeni,“ uvádí poslankyně.

„Z procesního hlediska přineslo koaliční soužití s neetablovanými politickými stranami řadu zbytečných potyček, které znevěrohodňují vnímání politiky. To je bohužel daní, kterou ODS za prosazování reforem musí platit,“ dodává Černochová.

S novým složením koalice cíle dosáhneme

„Myslím si, že nemám důvod omlouvat se svým voličům. Program, který jsem ve volbách představil, se snažím plnit. Všichni víme, že politika je o dohodách, kompromisech a ústupcích. Toto volební období napravuje škody z let minulých. Ne všichni občané jsou patrně s úspornými opatřeními spokojení. Chceme-li však, aby naše země prosperovala, nezbývá než touto cestou pokračovat dál,“ myslí si „peakovec“ Martin Vacek.

Podle poslankyně Starostů a nezávislých Ludmily Bubeníkové vláda splnila spoustu věcí, které slíbila, i když cesta podle ní byla trnitá. „Vývoj v mnoha ohledech ovlivnila krize, někdy nedorozumění, jindy zbytečné souboje. Chtělo by to více zklidnit a více vysvětlovat. Těším se, že nové složení koalice toho dosáhne,“ doufá Bubeníková.

Dle názoru místopředsedy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Františka Laudáta se v něčem očekávání splnila, ale hodně toho překrývá dluhová krize EU. „Bez ní by to bolelo méně. Čekal jsem ji ale až později. Zklamáním je pro mě rezort školství a dopravy,“ dodal Laudát.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…