Zemědělci volají: Zelená nafta se týká všech. Chcete mít dražší potraviny?

23.05.2012 17:49

Středeční den se nese ve znamení protestů zemědělců proti rušení takzvané "zelené nafty". Zatímco někteří z nich se vydali na silnice v Česku, aby blokovali příjezdové cesty a informovali o problému, jež je tíží, další varují před lhostejností. Upozorňují totiž na to, že pokud bude "zelená nafta" zrušena, dojde k dalšímu navýšení cen všech potravin. A to by pocítil každý.

Zemědělci volají: Zelená nafta se týká všech. Chcete mít dražší potraviny?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Venkov - ilustrační foto

„Lidé se stále více učí nakupovat regionální potraviny od českých zemědělců. Zrušením zelené nafty dojde ke zdražení těchto potravin, a to povede k odlivu spotřebitelů,“  řekl ParlamentnímListům.cz prezident Společnosti mladých agrárníků Petr Mareš.

Regionální potraviny přitom mají nespornou výhodu, že konzument zná dodavatele a může odhadnout jeho poctivost a kvalitu potravin.

„Důležité je, že potraviny jsou také šetrné k přírodě. Nejsou totiž převáženy přes celou republiku do centrálních skladů a zpět do menších či větších obchodů. Zrušením zelené nafty tak budou i tyto potraviny zatíženy daní určenou na opravu silnic. Vniveč tak přichází celonárodní snaha zemědělských organizací, které se snaží výhody a ekologickou šetrnost regionálních potravin dostat do podvědomí široké veřejnosti,“ zdůraznil dále Mareš.

Zelená nafta je dosud přitom pro zemědělce levnější, protože je v ní zohledněn fakt, že zemědělské stroje nejezdí běžně po silnici a neničí ji. Proto se zemědělci proti novince, kterou chce zavést vláda, tak ostře ohrazuje.

„Spravedlivostí v systému se ministr financí Miroslav Kalousek ohání velmi často. Je ale spravedlivé, že jakýkoliv konzument v České republice, tedy i ten který nevlastní či velmi omezeně používá auto, má platit daň určenou na opravu silnic prostřednictvím zvýšené ceny potravin?“ptá se Mareš.

Ministr financí Kalousek (TOP 09) přitom opakovaně v této souvislosti prohlašuje, že zemědělci trvají na tom, že ty peníze chtějí a chtějí je přitom na úkor ostatních. „Stát nemá jiné prostředky než peníze občanů. To znamená, že pokud je dá zemědělcům, je to na úkor ostatních,“ uvedl před několika dny pro agenturu Mediafax ministr.

Zelená nafta neslouží jen zemědělcům, ale ve finále všem lidem

Za to si vysloužil další vlnu kritiky ze strany zemědělců, společnost mladých agrárníků nevyjímaje. „Ministr Kalousek rád poukazuje na mezičlánek, kterými jsou zemědělci, ale konečnými příjemci tohoto benefitu jsou přece všichni občané. A právě jim chce tyto peníze vzít. Vyjádření ministra Kalouska tedy naprosto nerozumím,“ podivil se dále Petr Mareš.

Na vysvětlenou dodal, že zemědělci nemají z ušetřených peněz na naftě žádné přímé výhody, pouze to, že jejich potraviny lidé kupují a oni mají pro koho vyrábět. Pokud bude zelená nafta zrušena, míra spotřeby zahraničních výrobků bude zvýšena na úkor českých. Podle mladých agrárníků tak někteří zemědělci ukončí svou činnost.

Co je zelená nafta a oč jde v protestech?

Zelená nafta je označení pro návrat 60 procent spotřební daně, kterou zemědělci platí při nákupu nafty užívané při zemědělských činnostech.

Stát nyní z nafty použité při zemědělských činnostech vrací více než polovinu spotřební daně a pokud tuto podporu zruší, přijdou farmáři ročně o 1,6 miliardy korun. Zrušení zelené nafty je totiž součástí vládou schváleného balíku úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP. Dříve mohli zemědělci vnímat „zelenou naftu“ jako podporu hospodaření, nyní mají obavy, zda pro ně změna nebude fatální.

I proto dali zemědělci a Agrární komora včele s Janem Velebou premiéru Petru Nečasovi a potažmo vládě čas na to, aby své rozhodnutí změnila. Ten vypršel posledním dubnovým dnem, nyní se dají očekávat protesty. Zda budou v duchu, jako je ten středeční, či i jinou formou, zemědělci příliš prezentovat nechtějí.

Shodují se však na jednom. "Nás nenakrmí politika," zlobí se na vládu a její rozhodnutí prezident Agrární komory Jan Veleba. Srovnal pak to, že farmáři z okolních států mají například i plnou vratku na daň, a že čeští farmáři budou nyní platit za litr nafty o celých 10,5 koruny víc.

I někteří politici se bouří

Poslanec Martin Vacek (LIDEM) varuje, že se zavedená změna může podílet na dalším zpomalení ekonomiky.

„V době velmi nepopulárních, ale potřebných škrtů, které mimo jiné mají vést k nastavení ozdravného procesu naší ekonomiky a zastavení, či významnému zpomalení dalšího zadlužování, přichází další krok. Dalším krokem je narovnávání nejen vztahů k odpovědnosti za vnitřní rozpočty resortů vlády, ale také za rovný přístup k výhodám. Zelená nafta byla a je nesporná výhoda, která je určitě pro naše zemědělce - pouze a výhradně určená tomuto resortu – důležitá,“ uvedl Vacek v prohlášení pro ParlamentníListy.cz.

A dodal, že je však třeba také říci i druhou stranu celého problému. Tedy to, které resorty se na případné udržení této výhody zemědělcům "složí".

„Ministerstvo financí konstatuje, že v rozpočtu tyto peníze nejsou, jde tedy nejen o udržení určité formy nestandardní podpory. Zároveň je také nutná určitá solidarita ze strany zemědělců. Nebudeme handlovat např. "zelenou naftu" za  - zdražení léků s ministerstvem zdravotnictví, nebo zvýšení mýtného z ministerstvem dopravy. To nechceme. Konstatuji, že doba je velmi těžká pro všechny resorty, a protože zemědělství osobně považuji za jednu z nejdůležitějších oblastí v životě lidí, budu se ptát ministra zemědělství, jak jinak chce zemědělství v ČR směřovat ke konkurenceschopnosti,“ slíbil poslanec Martin Vacek.

Arogance vlády přesáhla únosnou mez, říká senátor Šilar

Také předseda Stálé komise senátu pro rozvoj venkova senátor Petr Šilar (KDU-ČSL) podpořil nedávno závěry z jednání rozšířeného Krizového štábu AK ČR. A přiznal, že i on protesty zemědělců proti záměru vlády zrušit zelenou naftu a zavést daň na tiché víno považuje za oprávněné.

„Arogance vlády, která ve svých škrtech nebere žádné ohledy  na dlouhodobé potřeby zemědělců, přesáhla únosnou mez. Přestože v programovém prohlášení vláda deklaruje, že podpora konkurenceschopnosti českých zemědělců patří mezi její priority, skutečnost je přesně opačná,“ řekl senátor Petr Šilar pro ParlamentníListy.cz.

Zelená nafta je totiž opravdu podle Šilara zavedena ve všech okolních státech Evropské unie. Dostala se dokonce už i do programového prohlášení nové slovenské vlády. To, že by naši zemědělci nakupovali naftu dráž než jejich zahraniční konkurenti, by pro ně znamenalo vážné znevýhodnění na trhu, tvrdí lidovecký senátor.

„Lidé by si měli uvědomit, že na zrušení zelené nafty nedoplatí jen zemědělci. Zvýší se totiž ceny zemědělských produktů a následně vzroste i cena většiny potravin na pultech českých obchodů,“ varoval společně se zemědělci také Šilar.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Snídáte špatné věci. EU vám zařídí nápravu

8:44 Snídáte špatné věci. EU vám zařídí nápravu

„Co snídáte?“ Právě tuto otázku si položili v uplynulých dnech poslanci Evropského parlamentu (EP) a…