Dvě věci, které mohou české pravici přinést vítězství. Hovoří Nečasův muž

23.07.2012 13:52

Poradce premiéra Petra Nečase pro lidská práva a zahraniční politiku Roman Joch se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zamyslel nad stavem českém pravice a její šancí uspět v příštích sněmovních volbách. TOP 09 podle něho ani tak podle něj nepoškodila kauza Vlasty Parkanové, ale spíše to, jak se vzhledem k ní choval Miroslav Kalousek.

Dvě věci, které mohou české pravici přinést vítězství. Hovoří Nečasův muž
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Joch

Podle Jocha je pravice v celé Evropě v krizi, ale nejen ta. Obecně je zde krize politiky a nedostatek výrazných osobností. „Obecně nyní zaznamenáváme krizi politiky a státníků nejen u nás, ale i po celé Evropě. Nevidíme žádné výrazné státnické osobnosti. V Evropě je nyní asi největším státníkem Angela Merkelová, ale když ji porovnáme s velkými státníky historie, tak jejich výše nedosahuje,“ míní Joch.

Pravici chybí vize. Je v defenzivě

Dalším problémem je jakási dezorientace pravice, kdy neví, jakým směrem má jít a chybí jí vize a pevné přesvědčení o některých hodnotách.

„Vidíme určitou ztrátu elánu či étosu, který byl například přítomen v dobách Margaret Thatcherové či Ronalda Reagana. Pravice se také příliš redukuje na čistě fiskálně-ekonomické otázky. Velkým problémem byla ekonomická krize, která vypukla na podzim 2008 a doposud nedozněla, může se i zhoršit a v této situace pravice reagovala instinktivně. Obávala se, že tato krize, stejně jako krize konce dvacátých a začátku třicátých let dramaticky posílí levici. Zatím se to nestalo, protože levice prožívá stejnou krizi jako pravice. Zdá se mi, že onen strach vyčerpal elán pravice a ta se ocitla v defenzivě,“ říká Joch.

Církevní restituce jako otázka spravedlnosti

To pro něho platí i pro Českou republiku, kdy hlavní priorita současné vládní koalice je defenzivní, a to je zabránění, aby se deficity vymkly z kontroly: „Je zde defenzivní snaha zabránit něčemu horšímu, ale není tady ambice a vize posunout společnost k pozitivním hodnotám, které pravice vnímá jako žádoucí.“

Podle něho ale záslužným počinem pravicové vlády je vypořádání se křivdami minulosti formou vyrovnání státu s církvemi: „To je zatím jeden z největších úspěchů pravicové vlády. Pokud tedy předpokládáme, že zákon schválen bude, což je pravděpodobné. Není pouze otázka ekonomická, ale především morální, je to otázka spravedlnosti. Je to i praktická věc, kdy se církevní majetek odblokuje a bude z něho moci plynout užitek a nebude se bránit rozvoji obcí. Levice správně pochopila, že toto je věc velice pravicová, proto k tomu má takový hysterický odpor“.

Volební cyklus příštímu vítězství pravice nefandí

Pokud jde o možnost vítězství pravice v příštích sněmovních volbách, tak podle Jocha logika volebních cyklů nehovoří ve prospěch pravice, neboť zde pravice bude vládnout v této době s krátkou přestávkou vlády Jana Fischera osm let.

„V demokracii se dříve nebo později ono pomyslné kyvadlo jednou za čas vychýlí doprava, po čase se zase vychýlí doleva. Tento rytmus je ale jakousi tendencí, není to žádný železný zákon dějin, protože železné zákony dějin neexistují, o všem rozhodují konkrétní lidé. Není tedy vyloučené, že se stane něco, co nazveme neporážkou či dokonce vítězstvím stran středu a pravice,“ myslí si Joch.

Podmínky vítězství pravice: autodestrukce ČSSD a ekonomická prosperita

Aby ale pravice uspěla, muselo by být splněno několik podmínek. Sociální demokracie by například musela provést nějakou výraznou sebedestrukci: „Buď se rozštěpit nebo udělat výraznou taktickou chybu, která by ji znedůvěryhodnila u veřejnosti. To je ale podle mě málo pravděpodobné, protože strana, která očekává volební úspěch a cestu k moci, tak je touto vidinou držena pohromadě a štěpení začíná až v době vládnutí, kdy nastávají problémy. Nevýhodou ČSSD je, že nemá charismatického vůdce. Má v čele technokraty, téměř bankovní úředníky, jejichž volební apel je velmi omezen.“

Aby měla pravice vůbec nějakou šanci na volební úspěch, musela by se podle Jocha zlepšit ekonomická situace.

„Pokud by se povedlo do konce volebního období této koalice výrazně zlepšit život lidí, tak je dost možné, že by uspěla v příštích volbách. V současné situaci se zdá, že všechny ostatní otázky – morální, kulturní, zahraniční politiky – ustupují do pozadí nejenom u nás, ale i v Evropě a dokonce i v Americe, která byla typická kulturním bojem o hodnoty ještě v první dekádě dvacátého prvního století. Nyní se téměř vše redukuje na ekonomické a fiskální otázky. Tato obsese je v západním světě univerzální. V tuto chvíli nelze říct například, kdo bude americkým prezidentem a záleží na ekonomické situaci. Pokud bude špatná, současný prezident zvolen nebude. Čili podmínka nutná, nikoli dostačující, pro strany pravice, aby měly vůbec nějakou šanci na úspěch, je aby se zvýšily životní úroveň, pocit spokojenosti a optimismus do budoucna,“ předpokládá Nečasův poradce.

Nová pravicová strana? Spíš ne

Joch příliš nepředpovídá, že by do příští sněmovny vstoupila nějaká nová pravicová strana. Čas od času je to podle něj možné. Každých osm let se objeví nějaká formace, která překročí pět procent, ale dlouho ve sněmovně nezůstane.

„Ale vstup úplně nové strany je nyní zdiskreditován příkladem Věcí veřejných. Věci veřejné v očích mnoha voličů zdiskreditovaly představu nové nezkorumpované politické strany plné idealistických a poctivých lidí. V těchto volbách bude tato fobie a nedůvěra k novým subjektům podle mě trvat. Vstup nové strany bych tedy viděl spíše až v přespříštích volbách, a to za podmínky, že nedojde k dramatickému kolapsu ODS nebo TOP 09. Nečekám, že by nastal, ale pokud ano, tak by se prostor pro novou, či polo-novou stranu napravo od středu otevíral,“ myslí si Joch.

Topce uškodil víc Kalousek než Parkanová

Straně TOP 09 podle Jochova názoru ani tolik neuškodila samotná kauza Vlasty Parkanové a CASA, jako spíše to, jak se v této souvislosti choval první místopředseda strany a ministr financí Miroslav Kalousek.

„Bylo by nyní předčasné, že TOP 09 klesne k pěti či pod pět procent. Řekl bych, že samotný případ Vlasty Parkanové, která je zatím jenom obviněná, ale nebylo jí nic prokázáno, by pro stranu vůbec nemusel být fatální. Různých obvinění různých politiků z různých stran tu v minulosti bylo mnoho, té či oné straně to způsobilo šrámy, ale nebylo to fatální. Dokonce i případ Davida Ratha, který je závažný, nemusí být pro ČSSD úplně fatální. Může to být částečné oslabení a možná jen dočasné,“ řekl Joch.

„Mnohem škodlivější pro reputaci TOP 09 než případ obvinění Vlasty Parkanové, který nakonec může skončit jejím osvobozením, byl ne příliš takticky šťastný způsob vystupování prvního místopředsedy Kalouska v médiích. To mohlo reputaci strany poškodit mnohem více, protože mnozí voliči mohli mít podezření, že se Mirek Kalousek něčeho bojí, a tudíž má se čeho bát a visí nad ním velký otazník. Takové chování nepůsobí dobře, působí to jako projev slabosti,“ dodal poradce premiéra Nečase.

Podle Jocha TOP 09 příliš neuspěje v krajských volbách, a to bez ohledu na Parkanovou a Kalouska, protože strana nemá příliš silnou strukturu v regionech a silná je především v Praze, které se ale nynější krajské volby netýkají. TOP 09 je nejsilnější při volbách v Praze a ve volbách sněmovních.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…