Generál Randák pověděl víc o zprávě BIS, která mapuje české zlodějny

23.08.2012 6:30

Na rozdíl od minulých let je letošní výroční zpráva Bezpečnostní informační služby tvrdá a konkrétnější, soudí generál Karel Randák, bývalý ředitel tajné služby, který je dnes členem správní rady Nadačního fondu proti korupci. Vůbec nepochybuje, že vážné informace odpovídají skutečnosti.

Generál Randák pověděl víc o zprávě BIS, která mapuje české zlodějny
Foto: Archiv
Popisek: Karel Randák má v Nadačním fondu proti korupci na starosti vyšetřování

Přesto BIS nechválí. „Pokud čerpá z médií, tak to není zpráva tajné služby. Ale pokud má pro svá tvrzení důkazy, ptám se, kolik podnětů předala policii,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Když má BIS podezření z trestné činnosti, je podle Randáka její povinností to oznámit orgánům činným v trestním řízení.

I vy si můžete přečíst zprávu BIS. Celou jí najdete ZDE

Anketa

Co vás na zprávě BIS znepokojilo nejvíc?

hlasovalo: 1947 lidí

Bezpečnostní informační služba přišla se závažnými zjištěními. Podle zpravodajců v Česku operují mafiánské skupiny, které vytvářejí vlastní mocenské struktury a snaží se ovlivnit nejen justici, ale i legislativu. Lobbisté vloni ovlivňovali přidělování veřejných zakázek ve všech významných podnicích se státní účastí. Jsou mezi nimi České aerolinie, Česká pošta, České dráhy a ČD Cargo, kde docházelo k ovlivňování průběhu veřejných zakázek, přípravy strategických rozhodnutí i personálních věcí. Kmotři a lobbisté využívali osoby s úzkou vazbou do vedení těchto firem. V řadě měst jsou vlivové skupiny schopny zasahovat do rozhodování zastupitelstev a eliminovat vliv funkcionářů samosprávy, kteří jim nevycházejí vstříc, tvrdí také česká kontrarozvědka. Vyšetřování takových případů podle ní navíc komplikuje "možná podjatost místních orgánů činných v trestním řízení".

Zpravodajci chodí po kolena ve spisech

Randák je přesvědčen, že BIS má všechny poznatky zdokumentovány, stejně jako měla odposlechy hovorů pražského podnikatele Romana Janouška s exprimátorem hlavního města Prahy Pavlem Bémem. „Zpravodajci chodí ve svých kancelářích po kolena ve spisech. Ale co tajná služba udělala pro to, aby se nekalým činnostem zabránilo? Nic. Pak je třeba se ptát: proč,“ prohlásil Randák a ihned si na otázku odpověděl: „Protože jsou politicky řízeni. Jsou nesamostatní, vedení tajné služby je v zájmu své kariéry ochotno spolupracovat s politickou elitou, ať pravou nebo levou, podle toho, kdo je zrovna u moci.“ Nepovažuje za správné, že se BIS snaží zavděčit mocným za každou cenu.

Premiéři používají informace k vlastní kariéře

Randák nepochybuje, že tajné zprávy dostává průběžně na stůl premiér, protože je „zákonným adresátem“. Jedná se samozřejmě o mnohem podrobnější zprávy, než je veřejně přístupná výroční zpráva BIS. „Vláda by měla se závažnými zjištěními něco dělat. Že premiér nic nekoná, to je další kapitola. To není vina BIS, jde o politické hrátky,“ je přesvědčen generál Randák. Podle něj každý premiér využívá informace jen ke své politické kariéře, používá je jako klacek na jiné. Proto za největší chybu BIS považuje, že neplní svoji povinnost směrem k policii, čímž podle něj překračuje zákon.

Tajné služby jsou státem ve státě

Ale žádný postih za nedodržení zákona tajné službě nehrozí. „Neexistuje zákon, který by zpravodajce přinutil zveřejnit živý případ. BIS může vždycky označit případ za živý, může přijít s argumentem, že jde o utajované skutečnosti nebo ochranu informačních zdrojů a není v ničích silách, aby do svazků mohl nahlédnout. Ani sněmovní komise na kontrolu BIS nemá žádné pravomoci, pokud jde o živé případy,“ vysvětlil Randák postavení tajné služby, která je jakýmsi státem ve státě.

Získávání spolupracovníků musí mít limity

Nemůže sama Bezpečnostní informační služba využívat informace ke svému vlastnímu prospěchu, když je neposkytne policii pro stíhání podezřelých osob? „Jednou z metod práce zpravodajské služby je přimět lidi ke spolupráci, nejdříve po dobrém, pak třeba i formou lehčího přesvědčovacího nátlaku. Ale to musí mít své limity. BIS nemůže chránit svého informátora, pokud cena informací není vyšší, než co napáchal. Objevila se informace, že Roman Janoušek je spolupracující osoba BIS, ale to by byla veliká chyba, protože žádná informace od něj nemůže být cennější než škody, které napáchal na ekonomice státu,“ konstatoval člen správní rady Nadačního fondu proti korupci.

Peníze váží víc než tajné informace

Randák se pozastavuje nad tím, že vláda úkoluje tajnou službu, aby zjistila informace o státní firmě, a připomíná tak případ tehdejšího premiéra Mirka Topolánka, který si údajně nechal prověřovat ČEZ. „Spolupráce mezi tajnou službou, vládou a státním podnikem by měla fungovat automaticky. Je proti logice, aby zpravodajci získávali své informátory v ČEZ nebo v Českých drahách, tam musí fungovat otevřená spolupráce,“ říká. BIS pak ztrácí zbytečně mnoho času, energie i peněz, aby získala informace ze státní firmy, které by měla mít od počátku k dispozici. Z této špatné situace viní politiky, kteří stojí na straně státních firem, protože jim odtud plynou peníze na volební kampaně jejich politických stran. „Z BIS sice mají důležité informace proti stranickým i politickým protivníkům, ale peníze jsou víc,“ říká bez obalu Randák.

Nepotřebujeme nové a nové zákony

Překvapen výroční zprávou BIS není ani člen správní rady Veřejnost proti korupci, advokát Milan Hulík. „Dalo se očekávat, že jsou korupcí zasaženy všechny státní firmy nebo společnosti s účasti státu, přitom politici nic nedělají,“ prohlásil. Informace se podle něj rok co rok opakují, jen se mění podle rozsahu zveřejněné korupce. Co však advokáta znepokojuje, je novinka, že se korupce rozšířila i na elektronické aukce, které měly zabránit nekalým praktikám. Firmy neměly vědět, kdo je jejich konkurentem ve veřejné zakázce. Společnosti si předem domluvily číselné kódy, které pak umístily do nabízené částky a díky tomuto triku se vzájemně poznaly. „Lidi mají představu, že vydáním nových zákonů se bude situace zlepšovat. Ale to není o nových a nových zákonech, problém je v morálce, ve stavu společnosti, v řádu, je stále horší, že k žádnému stíhání, ani vyšetřování takových praktik nedochází. Politici problém bagatelizovali, stále tvrdili, že právě přijímají opatření, aby k manipulacím s veřejnými zakázkami a nepřípustnému ovlivňování státních orgánů nedocházelo, ale za rok se podobné informace o prorůstání zločinu do státní správy, policie i justice objevuje znovu a znovu,“ upozorňuje známý advokát, který bojuje proti korupci.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…