Pospíšil nesouhlasí s Nečasem. A v "kauze dalajláma" došlo k novému zjištění

13.09.2012 9:21

Před čtyřmi lety Petr Nečas jako ministr Topolánkova kabinetu podpořil prohlášení na podporu Tibetu, ve kterém česká vláda apelovala na Čínu, aby problematickou „situaci v Tibetu řešila dialogem, ke kterému je žádoucí přizvat i Jeho Svatost Dalajlámu“.

Pospíšil nesouhlasí s Nečasem. A v "kauze dalajláma" došlo k novému zjištění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nečas versus Dalajláma, ilustrační koláž

Nyní,  už jako premiér, Petr Nečas prohlásil, že je třeba zabránit některým módním politickým projevům, které mají dopad do našeho exportu. A jako příklad uvedl „moderní politickou módu dalajlámismu, tzn. vzývání Dalajlámy“. Tento výrok se nelíbí ani jeho spolustraníkům.

Před čtyřmi lety Nečas Tibet proti Číně podpořil

Co se za těch pár let změnilo? Znamená to, že tehdy Nečas vládní prohlášení podpořil, protože „dalajlámismus“ byl v módě, ale dnes už není, a tak otočíme o sto osmdesát stupňů? „Změnu postoje premiéra Nečase si nedovedu vysvětlit a jsem jím lidsky zklamán,“ řekl ParlamentnímListům.cz tehdejší místopředseda vlády a exministr životního prostředí Martin Bursík, který prohlášení k aktuální situaci v Tibetu vládě 17. března 2008 předložil. Kabinet Mirka Topolánka tehdy odsoudil násilí na demonstrantech a vyzval čínskou vládu k jeho zastavení. Bursík potvrdil, že Petr Nečas pro vládní prohlášení zvedl ruku.

Schwarzenberg označil výroky za úlet

Premiér si za svůj výrok vysloužil kritiku nejen od mnoha politiků z vládní TOP 09 a opozice, ale také od ministra zahraničí a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. „Je to úlet. Ale hrozivý! Pokud má vláda pokračovat v takovém stylu, mám z jejího dalšího vývoje a osudu velké obavy," prohlásil. "Jsem z toho zděšený. Vždyť v otázce Tibetu se tam přebírá čínská propaganda," dodal šéf české diplomacie.

Ke změně názoru podle Marka Bendy nedošlo

Na otázku, proč premiér změnil názor během několika let, kterou ParlamentníListy.cz poslaly přes mluvčího vlády, však Petr Nečas neodpověděl. Ale poslanec ODS Marek Benda ParlamentníListy.cz ujistil, že ke změně názoru na otázku lidských práv u premiéra ani ODS nedošlo. „Je třeba si přečíst celé vyjádření premiéra, já se s jeho kritikou ztotožňuji,“ řekl. Ale to podle něj v žádném případě neznamená, že se „už nebudeme bavit o lidských právech v Číně“.

Nebudeme vzývat režim vlády, který by měl polefeudální charakter

Co tedy premiér na Brněnském veletrhu k „některým módním politickým projevům, které mají dopad do našeho exportu“ a kterým je třeba podle něj zabránit, vlastně řekl? Doslovný citát, kterým rozčílil všechny ochránce lidských práv, zní: „ První je umělé a falešné adorování takových záležitostí, jako je ruská skupina Pussy Riot. Něco, co je vrcholem nevkusu, v žádném případě to není symbolem svobody a demokracie. Přesto se část politiků nechá unést touto módní vlnou povzbuzenou především novináři a má to praktický dopad v konkrétních exportních teritoriích. Druhým konkrétním případem je moderní politická móda dalajlámismu, tzn. vzývání Dalajlámy. To v žádném případě není úvaha o tom, že máme vyměnit naši exportní politiku za politiku podpory lidských práv. Podpora lidských práv musí nadále zůstat klíčovou komponentou naší zahraniční politiky, ale není žádný důvod podívat se tváří tvář skutečnosti, která je. Tedy že vzývání tohoto politického směru není podporou svobody a demokracie při všech sympatiích ke kulturní autonomii Tibeťanů. Ale je to vzývání režimu vlády, který by pravděpodobně neměl demokratický charakter, který by měl polofeudální teokratický charakter se silnými autoritativními prvky.“

Premiér nechce vyměnit proexportní politiku za lidská práva

Po jednání vlády včera premiér ujišťoval, že nemíní vyměnit proexportní politiku za lidská práva, ale že v otázce porušování lidských práv chce, „abychom apelovali na ty případy, které jsou toho hodny, abychom nebyli v některých věcech papežštější než papež,“ což znamená, abychom nebyli v některých otázkách horlivější než vyspělé evropské státy.

Pojem „dalajlámismus“ se nelíbí ani občanským demokratům

Marek Benda ovšem přiznal, že sám byl pojem „dalajlámismus“ nepoužil. „Já bych to neřekl,“ potvrdil poslanec ODS. Stejně rozpačitě na výroky premiéra a předsedy své strany reagoval bývalý ministr spravedlnosti v Topolánkově i Nečasově vládě Jiří Pospíšil. „Já mám jiný pohled při uplatňování našich ekonomických zájmů,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz. „Je třeba přihlížet i k reálné politice a ekonomickým zájmům, ale to neznamená, že bychom přitom měli rezignovat na ochranu lidských práv. Pro mne je naopak velmi důležitá,“ zdůraznil exministr spravedlnosti. „S termínem dalajlámismus se neztotožnuji,“ dodal rozhodně Jiří Pospíšil.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…