Veleba varuje vládu: Teď to byl alkohol, s vyššími cenami to bude jídlo

14.09.2012 20:31

V tragickém problému úmrtí z požití metanolu má jasno předseda Agrární komory Jan Veleba. Kdyby prý byly registrační pokladny, nemuselo dojít ke ztrátám na životech. Kroky vlády, která v pátek večer vyhlásila prohibici, jsou pouze restriktivní a zpožděné. Začít se podle Veleby mělo v okamžiku, kdy došlo k druhému, třetímu úmrtí. „Nebylo třeba čekat, mělo to už v té chvíli jít ráz na ráz,“ říká pro ParlamentníListy.cz.

Veleba varuje vládu: Teď to byl alkohol, s vyššími cenami to bude jídlo
Foto: hns
Popisek: Senátor, exprezident Agrární komory a předseda SPO Jan Veleba

„Už v tom okamžiku přece muselo být jasné, že nejde o případ jednotlivce, zejména jakmile došlo k tragédii na různých místech,“ říká pro ParlamentníListy.cz předseda agrárníků. „Nechápu, proč se s nápravnými kroky tak dlouho otálelo a na co ta vláda tak dlouho čekala,“ dodává Veleba.

„K těm úmrtím vůbec nemuselo dojít,“ tvrdí rozčileně Veleba. „Stačily by k tomu registrační pokladny a ti podvodníci by měli situaci minimálně podstatně více komplikovanou,“ vysvětluje s tím, že takto si prý každý stánkař nakoupil, co je mu libo, aniž by se ohlížel na závadnost.

„Tento stát se prostě rozkládá,“ hodnotí situaci Veleba. Skutečnost, že se u nás dostane jakýkoliv alkohol v jakékoli trafice, v jakémkoli stánku, je podle něj velmi špatná. S registračními pokladnami by černý trh, a to nejen s alkoholem, měl podstatně omezenější možnosti.

Vláda podle Veleby teď může dělat jakákoliv opatření, ale výsledek bude jen chabý, a rozhodně v sobě nenese důležité prvky prevence a výhledu do budoucna. „Vláda si může dělat, co chce, ale není to systémové opatření,“ rozčiluje se agrárník. Systém je podle něj prostě takto nastaven a zatím co dnes jde o metylalkohol, zítra to může být něco jiného. „Zavedení registračních pokladen by zjednodušilo život například i celníkům a do státní pokladny by to také přineslo více peněz,“ říká ParlamentnímListům.cz Veleba.

Vláda i zákonodárci by měli okamžitě začít jednat

Připomeňme, že sociálně-demokratická vláda registrační pokladny zavedla, pravicová vláda je ale vzápětí po svém nástupu zrušila. „Po tom, co se stalo, po tomto příšerném incidentu, je třeba okamžitě začít jednat a naše zákonodárné orgány by měly konat bezodkladně,“ říká Jan Veleba, který sám kandiduje do Senátu ve 44. volebním okrsku na Chrudimsku.

„Je třeba urgentně jednat a zahájit v parlamentu jednání o znovuzavedení zákona o registračních pokladnách,“ domnívá se Veleba. Jak dodává, je důležité, aby se při nákupu a prodeji potravin i dalšího zboží postupovalo nějakým standardizovaným způsobem. „Registrační pokladny jsou jednoduchým, ale přitom vcelku dost spolehlivým prostředkem." Černí výrobci, dealeři i prodejci by pak prý měli velmi ztíženou šanci. „Takhle ten stánkař či podobný prodejce to koupí od kohokoliv a prodá komukoliv,“ uvedl naší redakci Veleba krátce před pátečním mimořádným prohlášením ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) o úplném zákazu prodeje tvrdého alkoholu.

Veleba se domnívá, že kontrola podle něho v podstatě nefunguje, nebo je neúčinná.

Nejsnazší obětí jsou ti nejchudší

Nemalou roli v tom ale hraje podle něj i sociální aspekt. „Samozřejmě, že když mají lidé hluboko do kapsy, snaží se nakoupit co nejlevněji. Dochází ale vůbec někomu, jaké to může mít konce?“ rozčiluje se. Odnáší to ta nejslabší třída, protože právě tam je nejvíce lidí, kteří ten alkohol potřebují. Je to návyková látka a oni ho prostě ke svému životu potřebují za každou cenu, jen aby byla co nejnižší,“ poukazuje Veleba.

„Člověk z takzvané střední třídy si přece nepůjde koupit jakýsi neznámý alkohol do stánku,“ říká pro ParlamentníListy.cz, "koupí to za prvé někde jinde a spíše svou konkrétní značku". Právě ti sociálně nejslabší se stávají podle něho snadnou obětí těchto praktik.

Mafiáni „jen“ naředili etanol metanolem

Pokud jde o samotný incident, nebyla to podle Jana Veleby náhoda. „Víte, oslovil jsem nějaké lihovarníky a ti mi řekli docela zajímavou věc,“ podělil se o zjištění s ParlamentnímiListy.cz. V České republice se vyrábí etanol, což je potravinářský alkohol, z něhož nehrozí žádné nebezpečí. Etanol ale, jak zjistil, nakupuje poměrně ve velkém množství také kosmetický autoprůmysl, pro různé čisticí prostředky. Před nějakým časem prý trh s etanolem výrazně poklesl, protože firmy začaly nakupovat metanol. „Je totiž výrazně levnější,“ vysvětluje Veleba.

„Ta mafie, protože jsem přesvědčen, že nejde o žádnou malou skupinku, pak do té „své šarže“ přimíchala také určitý podíl metanolu. Do jaké míry věděli, co to může udělat, to nedokáži posoudit, ale hnacím motorem byla v tomto případě podle mne jednoznačně cena,“ je přesvědčen šéfagrárník. Jak dodává, náhoda to určitě nebyla, jen není jasné, zda si byli vědomi důsledku svých „úspor“. „Byla tam ta vidina velkých zisků, a to rozhodlo,“ konstatuje.

Naředění kvalitním alkoholem zachránilo před smrtí

Veleba připomněl situaci na Příbramsku. „Tři popíjeli, jeden šel spát a do rána zemřel. Ti zbylí dva, kteří zřejmě pili pak už „zdravější“ alkohol, to přežili. Připomněl také, že při léčbě otravy metanolem se používá alkohol. „Nejsem chemik, takže nemohu nic tvrdit, ale mám za to, že to takzvaně naředili na dávku, která jim umožnila přežít,“ konstatoval.

Podobnou informaci lze najít i na stránkách MUDr. Jiřího Štefánka z 1. Lékařské fakulty UK. „Základní léčbou otravy metanolem, je otráveného opít jakýmkoliv kvalitním tvrdým alkoholem obsahujícím nad 40% etanolu. Využíváme toho, že etanol i metanol jsou přeměňovány tím samým enzymem. Platí totiž, že tento enzym ochotněji přeměňuje etanol než metylalkohol. Jednoduše řečeno, má-li enzym ve svém okolí dostatek molekul etanolu, přeměňuje je přednostně a molekuly metanolu musí čekat. Když tedy člověku v nemocnici záměrně udržujeme hladinu etanolu v krvi těsně nad 1 promile (střední opilost), metanol se nemůže přeměňovat na toxické produkty a postupně se v nezměněné formě vyloučí z těla ven.“

Alkohol máme za sebou. Budou následovat potraviny?

Restriktivní opatření jsou podle Jana Veleby jen polovičatým řešením. „Situaci je třeba předcházet a v tomto případě vidím klíčovou roli zákonodárců, kteří by měli okamžitě začít jednat, aby se předešlo dalším neštěstím do budoucna,“ konstatuje. Teď to byl alkohol, ale jak říká, se stoupajícími cenami se to čím dál víc začne týkat i jiných produktů, včetně potravin. „A to pak opět budeme řešit fatální důsledky nějakými restriktivními opatřeními? Je čas koukat do budoucna a na prevenci,“ říká na závěr Jan Veleba. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…