Husák: Kvůli ČTÚ budeme stále volat za draho

23.10.2012 23:00

Jediný nový zájemce, který se přihlásil do aukce na kmitočty pro vysokorychlostní mobilní internet 4. generace (4G), podle poslance Jana Husáka (TOP09) dokazuje, že podmínky aukce navržené Českým telekomunikačním úřadem nahrávají stávajícím mobilním operátorům. „Úředníci Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) rozhodně neudělali dost pro přilákání dalších investorů,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jan Husák.

Husák: Kvůli ČTÚ budeme stále volat za draho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Telefon, ilustrační foto

„Pokud nový operátor neuspěje v samotné aukci, nedojde ani k zostření konkurence, takže na nižší ceny za mobilní volání a internet můžeme rychle zapomenout – a to jen díky neochotě ČTÚ více zatraktivnit podmínky aukce vůči novým investorům,“ kritizuje ČTÚ Jan Husák, který je mj. předseda sněmovního Podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl. Zároveň připomněl, že při zohlednění spotřebního koše, voláme 12krát dráž, než například v sousedním Rakousku.

Chtěl jsem zkvalitnit podmínky pro vstup nových operátorů, Úřad byl proti, tvrdí Husák

Už letos v květnu navrhnul poslanec Husák zostřit podmínky aukce vůči stávajícím operátorům. „Úřad ovšem mým námitkám nevyhověl. Naopak s nepochopitelnou benevolencí schválil, že stávající operátoři si mohou celých 5 let počítat zákazníkům dosavadní služby 3G jako vysokorychlostní (4G). „Vlastně jim úřad schválil pohodových 5 let bez nutnosti investovat do služeb 4G. Pro nové hráče ale přirozeně musí být takto nekorektní krok nutně demotivující, protože oni by museli razantně investovat od samého počátku,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz Jan Husák.

S tímto stanoviskem ale zásadně nesouhlasí Český telekomunikační úřad. „ČTÚ připravoval podmínky aukce volných kmitočtů získaných úspěšným přechodem na digitální vysílání dlouhodobě, takže širší i odborná veřejnost samozřejmě dostala příležitost se k nim podrobně vyjádřit,“ řekl pro ParlamentníListy.cz František Malina, tiskový mluvčí úřadu. Jak dodává, ČTÚ každou připomínku pečlivě zvažoval a mnohé z nich přijal.

Všichni nás napadají – jedni, že je to moc, jiní, že je to málo. Takže je to nejspíš nastaveno správně, říká Malina

Přesto je v této souvislosti prý úřad často napadán. „Jednou proto, že aukce jde na ruku stávajícím operátorům a po druhé za to, že je diskriminuje. Jindy kvůli tomu, že má aukci urychlit a jindy kvůli tomu, že ji neodložil. Podle dalších, měl cenu za dražené kmitočty snížit až na symbolickou hodnotu, zatímco podle jiných, naopak, stanovit co nejtvrdší podmínky včetně cenových,“ sděluje redakci oponentní protimluvy Malina. To podle něj nepřímo svědčí o tom, že ČTÚ podmínky aukce nastavil správně a vyváženě, a že je nevychýlil ve prospěch ani jedné názorové skupiny.

„Z hlediska vyváženosti podmínek aukce a z pohledu ČTÚ se tak prohlášení pana poslance Husáka ukazuje jako neobjektivní,“ vyčítá poslanci jeho stanovisko Malina. Už proto, že prý poslanec Husák ve veřejné konzultaci podmínek aukce vyzýval úřad, aby je připravil tak, aby došlo k posílení konkurence. „Ideálně, vstupem nového plnohodnotného mobilního operátora,“ cituje poslancův požadavek Malina“. „I proto je negativní hodnocení pana poslance Husáka nepochopitelné,“ postěžoval si tiskový mluvčí.

Rozhodující jsou podmínky samotné aukce, ne „ukecávání“ firem

Předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák na jaře 2012 jasně deklaroval, že hledá nové operátory. Navržené podmínky aukce ze strany ČTÚ však byly podle Jana Husáka pro nového investora hodně neatraktivní. „Řediteli Dvořákovi jsem jasně řekl, že „ukecávání“ firem k ničemu nepovede. Musí přece vytvořit tak atraktivní podmínky, aby noví operátoři přišli sami, především díky férovým a výhodným podmínkám. Úřad však námitky neakceptoval, a proto se nyní přihlásil pouze jeden jediný nový zájemce “, dodal Jan Husák.

„Poznámku o „ukecávání“, jak hodnotí pan poslanec Husák kroky Úřadu - zdá se, že bez potřebné znalosti věci – je třeba rozhodně odmítnout,“ říká pro Parlamentnílisty.cz Malina. Naopak. ČTÚ ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, prý aktivně oslovil řadu vybraných tuzemských i zahraničních společností. Upozornil je jak na zahájení procesu veřejné konzultace podmínek, tak následně i na vyhlášení výběrového řízení. Bylo na nich, jak se rozhodnou, a jejich dotazy svědčily o tom, že zájem měli.

Když se tedy, za podmínek stanovených ČTÚ, takový skutečně silný zájemce přihlásil a jasně deklaroval svůj vážný zájem stát se novým plnohodnotným mobilním operátorem, je prý negativní hodnocení poslance Husáka podle Maliny stěží pochopitelné. „ČTÚ se právem domnívá, že v souvislosti se současnou ekonomickou realitou, se aukce vyvíjí skutečně úspěšně,“ oponuje Husákovi František Malina, tiskový mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nechutné. Ani vidět to nemůžu. Nákup paprik kazí Čechům náladu

4:44 Nechutné. Ani vidět to nemůžu. Nákup paprik kazí Čechům náladu

Paprika, která je u nás klidně za stovku, stojí na Balkáně pakatel. Maximálně půldruhého eura. Na tr…