Novinář ví, jaká je poslední a jediná šance pro Nečase a Kalouska

17.10.2012 6:23

Občanská demokratická strana by si po prohraných krajských a senátních volbách měla přiznat, že vláda má v Poslanecké sněmovně jen křehkou většinu, měla by vyškrtat z programového prohlášení vlády kontroverzní věci, které už stejně nesplní, představit ve sněmovně své nové priority a požádat o důvěru sněmovny – to je podle publicisty a komentátora Bohumila Pečinky jediná šance pro kabinet Petra Nečase a vládní strany. „Jinak vláda není schopna fungovat a předá moc sociálním demokratům a komunistům,“ varuje Pečinka.

Novinář ví, jaká je poslední a jediná šance pro Nečase a Kalouska
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Miroslav Kalousek a Petr Nečas pijí vodu

Anketa

Dočká se Nečasova vláda Vánoc?

21%
79%
hlasovalo: 4315 lidí

Fakt, že občanští demokraté získali v krajských volbách pod 15 procent voličů, byl i pro zkušeného publicistu velkým překvapením. „Pravdou je, že volby v letech 2006 až 2008 byly tím, že na pravici šla do boje pouze jedna strana, protože Unie svobody už neexistovala a TOP 09 ještě nevznikla, trochu abnormální, ale takovou ztrátu hlasů jsem nečekal,“ přiznává ParlamentnímListům.cz Pečinka. Předpokládal, že ODS ztratí kolem pěti procent voličů přirozeným odlivem k TOP 09, a případně další čtyři procenta, takže se dostane tak na šestnáct procent. Ale výsledek 12 procent podpory nečekal, i když v krajských volbách nehlasuje Praha, která by konečný výsledek o jedno až dvě procenta „vytáhla“ nahoru.

Středočeským voličům nevadil ani zloděj Rath

Obrovským překvapením pro Pečinku byl výsledek voleb ve Středočeském kraji po korupčním skandálu exhejtmana ČSSD Davida Ratha. „Zjistil jsem, že levicový volič preferuje přerozdělování a sociální transfery, pak je schopen prominout i morální prohřešky,“ říká Pečinka. Zcela jinak na morální poklesky reagují podle něj pravicoví a středoví voliči.

Ale publicista odmítá tvrzení některých médií a říká, že „k žádné prokomunistické vlně v těchto podzimních volbách nedošlo“. „Z výsledků hlasování pro KSČM v posledních sněmovních a krajských volbách vyplývá, že komunisty volí stále stejný počet voličů. Ale je rozdíl, když je volební účast necelých 37 procent jako v krajských, nebo 60 procent jako ve sněmovních volbách,“ vysvětluje, proč opticky vypadá, že podpora komunistů vzrostla.

Vládní strany dokonce ani ničím nestrašily

Pečinka konstatuje, že ODS a TOP 09 nebyly schopny mobilizovat své voliče, kteří jim dali hlas v roce 2008. „Neměly žádné přijatelné heslo, nebyly schopny nic nabídnout, dokonce ani ničím nestrašily,“ upozornil. ODS a celá vláda má podle publicisty na sebereflexi jen dva až tři týdny, než připraví nový vládní program a předstoupí s ním před sněmovnu se žádostí o důvěru kabinetu. „Předpokládá to, že zásadní krok udělají dva hlavní hráči – Petr Nečas a Miroslav Kalousek. Kalousek bude muset slevit z balíčku zvyšování daní, vyjít vstříc kritikům z vládních řad, jinak se vláda ocitne v situaci, kdy není schopna fungovat,“ je přesvědčen komentátor.

Nečas by skončil, kdyby ODS měla někoho za něj

Kdyby měla ODS nějakého věrohodného, nebo alespoň odhodlaného nástupce Petra Nečase, který by byl schopen převzít funkci nejen předsedy strany, ale hlavně premiéra, tak by podle něj Nečas zřejmě nepřežil. „Ale nikdo takový tam není, stejně jako není v TOP 09 náhrada za Kalouska,“ řekl. A tak oba přední politici nemají jinou možnost než přehodnotit programové prohlášení a jít si do dolní komory pro důvěru.

Předčasné sněmovní volby by byly jen opakováním krajských voleb

Za nejhorší variantu pro pravici považuje volání některých členů z ODS, že by se měly konat předčasné volby do Poslanecké sněmovny. „Současné naladění veřejnosti se nepodaří bez sebereflexe vládních stran během pár měsíců změnit. V předčasných volbách by došlo jen k opakování těchto voleb, což by znamenalo, že vládní strany by předaly moc sociálním demokratům a komunistům. Rozhodně k tomu dojde, pokud vláda padne,“ varuje Pečinka. Šance na udržení vlády vidí tak 50 na 50.

„Mnoho poslanců předčasné volby nechce, protože cítí, že by to znamenalo jejich konec v poslaneckých lavicích. Ale ODS musí zareagovat velmi rychle, protože její kongres se uskuteční už za necelé tři týdny,“ upozornil komentátor. Situace je podle něj komplikovaná i tím, že s kritikou vedení strany vystartovali lidé, kteří jsou symbolem střetu zájmů nebo korupce. „Bylo by nešťastné, kdyby tato situace nahrála právě takovým, jako je Tluchoř, Šnajdr nebo Šťastný,“ dodává, že není pro ODS dobré, když se správných témat chytili nedůvěryhodní lidé. Podle Pečinky Kalouskův úsporný balíček přináší několik změn, které zvyšují daně, a to už dopadne na všechny. „ODS má oprávněný dojem, že za dvě základní normy – církevní restituce a zvyšování daní, které jsou zájmem Miroslava Kalouska – krvácí, byť s nimi jejich voliči nesouhlasí,“ říká ParlamentnímListům.cz Bohumil Pečinka. I když politici někdy musí jít proti veřejnosti, když jde o principy, ale v tomto případě se jedná podle něj o principy cizí, které ODS neměla v programu.

Propad zavedených stran je varováním

Publicista upozornil na jeden fenomén krajských voleb, který by podle něj mohl být nebezpečným varováním do budoucna. Projevila se nejen nízká volební účast, ale v některých, většinou menších krajích vystartovala různá protestní hnutí. „V malých krajích stačí pár tisíc hlasů, aby při nízké účasti vystřelilo nějaké uskupení nahoru. Alarmujícím příkladem je Liberecký kraj, kde dochází k rozpadu stranického systému. Položily se tam totálně zavedené strany ve prospěch nových hnutí. Je to jako návrat do 90. let, kdy vznikaly různé nové strany. Jako kdybychom opisovali kruh,“ soudí publicista. Ztráta podpory voličů nepostihla jen ODS, která přišla o 15 procent hlasů, ale i největší opoziční stranu ČSSD, které ubylo 10 procent hlasů. „Jejich voliči se od nich odvrací, když to nepochopí, vrátíme se do 90. let, budou vznikat nová uskupení, která vytvoří prostor pro různé manipulace bohatých podnikatelů,“ varuje.

Všechno zlé je k něčemu dobré

Ale volební debakl může být v něčem pro pravici i prospěšný. „Byl to určitý signál, že se ve veřejnosti něco děje, a je dobře, že přišel teď, v méně důležitých krajských volbách,“ říká Pečinka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…