Ježíšmarjá, utřel Šťastný v ČT poslankyni TOP 09. Moderátor jen koukal

17.10.2012 12:02

ODS a TOP 09 se v sebezáchovném pudu pokoušejí dohodnout, jak pokračovat ve svém vládnutí, aby je předčasné volby nevystrnadily z pozic, které před dvěma roky obsadily. Momentálně je v ODS rozehrána partie o daňový balíček mezi věrnými Petra Nečase, šesticí rebelujících poslanců odmítajících DPH a Borisem Šťastným, jenž je proti milionářské dani.

Ježíšmarjá, utřel Šťastný v ČT poslankyni TOP 09. Moderátor jen koukal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Boris Šťastný

Anketa

Dočká se Nečasova vláda Vánoc?

21%
79%
hlasovalo: 4315 lidí

Premiér Petr Nečas se snaží dostat ze šlamastyky, do níž se dostal prohlášením, že Senátem vrácený a sněmovnou posléze neschválený daňový balíček spojí s hlasováním o důvěře vládě. Jeho vyjednávací pozice s rebely uvnitř vlastní strany se ještě zhoršila debaklem ODS v krajských a senátních volbách. První ústupový krok v podobě nezvyšování základní sazby DPH z 20 na 21 procent hodnotí předsedovi oponenti za zcela nedostatečný.

Kritikům daňového balíčku nahrává jednak oslabení Petra Nečase, tak i vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska. Ten si donedávna nedokázal představit, že by se cokoli v daňovém balíčku změnilo, nyní už je svolný ke kompromisům, jen když dostane záruku, že projdou zákony týkající se penzijní reformy i církevní restituce. Daňový balíček tak může cupovat jak šestice rebelů odmítající jakékoli zvýšení DPH, tak Boris Šťastný, jemuž vadí především tzv. milionářská daň.

Milionářskou daň Šťastný odmítá, Langšádlová ji má za správnou

„Balíček by se měl dostat do souladu s programovým prohlášením vlády. V něm není o zvyšování daní ani slovo. Občanští demokraté mají v programu nízké daně a levný stát, takže trest pro úspěšné lidi – milionářská daň – by v daňovém balíčku neměla být. Vláda bude pokračovat za podmínek, pokud bude dodržovat své programové prohlášení,“ uvedl v úterním pořadu ČT24 Události, komentáře poslanec ODS Boris Šťastný.



„Já považuji ´milionářskou daň´ za správnou, protože kromě jiného je vysokou hodnotou soudržnost společnosti. A jestliže na jednu stranu žádáme seniory o shovívavost, že jim nemůžeme v dosavadní míře valorizovat důchody, tak je logické se obracet i na vysokopříjmovou skupinu obyvatel. Ale nemohu vyloučit, že v rámci dohod dojde k nějaké korekci,“ reagovala ve studiu místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.



ODS staví na principech, a tak nemůže chtít zvyšování daní z příjmů

Při jejích slovech o tom, že je třeba hlavně přesvědčit veřejnost, že vláda dobře hospodaří a že se jí opravdu daří bránit korupci, unikl Šťastnému povzdech. „Pane poslanče, vy jste řekl ´Ježíšmarjá´?“ ověřoval si moderátor Martin Veselovský, který se během debaty nestačil divit, že přítomní zástupci koaličních stran nemohou vůbec v ničem najít společnou řeč. „To jsou jen planá slova a bezobsažné fráze. My máme nějakou ideovou podstatu, tedy ODS, jak TOP 09, to nevím. Stavíme dvacet let na nějakých principech, a proto prostě nechceme zvyšovat daně z příjmů,“ stál si na svém poslanec ODS.

„A kde jste byli v posledních měsících?“ podivovala se místopředsedkyně TOP 09 nad tím, že se teď musí s koaličním kolegou dohadovat nad materiálem, o němž už několikrát hlasovali a společně ho schválili. „Uzavřeli jsme dohodu a náš koaliční klub ji ctí. Naopak jsme velmi zaskočeni tím, jak naši koaliční partneři drží slovo. Ale pevně věřím tomu, že dojdeme k přijatelné dohodě a udržíme vládu,“ pronesla Helena Langšádlová.

Rebelové se budou snažit Nečase znemožnit

Také politolog Jiří Pehe poukazuje na to, že premiér Petr Nečas i ministr financí Miroslav Kalousek jsou po volebním debaklu zjevně ochotni dělat kompromisy, které dřív odmítali. „Už návrh nezvyšovat horní sazbu DPH je z jejich strany velký ústupek. Ale i tak jsem trochu skeptický k tomuhle úsilí, protože si myslím, že o tenhle daňový balíček jde až ve druhé řadě. Je to jen nástroj rebelů k jakési revoltě uvnitř ODS a teď po volbách je to jen kamínek v mozaice, aby se zbavili Petra Nečase,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jiří Pehe.



Šestici rebelů v danou chvíli nic nebrání požadavky na Petra Nečase stupňovat. „Dokonce bych si myslel, že ho budou chtít svým způsobem znemožnit. Pokud jim premiér bude ustupovat dál, tak na konci zjistí, že se ho budou snažit vykreslit jako neprincipiálního politika, který mění názory pod tlakem. Stejně si nakonec najdou nějaký jiný důvod, proč ho shodit. Osobně si myslím, že taktika Petra Nečase není úplně nejchytřejší. Když už se k tomu jednou rozhodl, tak to měl hnát na ostří nože a balíček v nezměněné podobě spojit s osudem vlády,“ poznamenává Jiří Pehe.

V restitucích i penzijní reformě je ukryt korupční potenciál

Premiér má velký ústupový prostor díky Miroslavu Kalouskovi, jemuž jde jen o záruku, že projdou zákony týkající se penzijní reformy a církevní restituce. „Pan Kalousek si po volbách zcela realisticky vyhodnotil situaci tak, že možnost pádu vlády je poměrně velká a že je třeba zachránit, co se dá. A pro TOP 09 byly od začátku nejdůležitější zákony, které se týkají penzijní reformy a církevních restitucí. Pro celou řadu politiků to jsou zákony stěžejní, protože je v nich ukryt velký korupční potenciál, a tak se je budou pokoušet ještě za každou cenu schválit,“ myslí si Jiří Pehe.

„Ale rebelové jdou z různých důvodů Petru Nečasovi po krku a myslím si, že se budou vymezovat i proti těmto zákonům a že se je nepodaří schválit bez nějaké pacifikace těchto rebelů. Ti budou vcelku logicky argumentovat společně s panem prezidentem, že nemůžeme schválit penzijní reformu, když na ni nemáme ve státním rozpočtu peníze. A stejně tak nemůžeme schválit církevní restituce, když bychom si na ně museli v podstatě půjčit. To bude velmi těžké vyjednávání, skoro bych řekl, že těžší než o tom daňovém balíčku,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Jiří Pehe.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…