Kalousek a Nečas plánují vstát z hrobu. A vy je znovu zvolíte

14.11.2012 9:00

Zastavit „blbou ekonomickou náladu“, zakázat slovo škrty a ukázat lidem světlo na konci tunelu hodlá premiér Petr Nečas. Chce, aby se domácnosti přestaly bát budoucnosti a zase začaly víc utrácet. Ale hlavním cílem nové vládní strategie bude spíš snaha získat důvěryhodnost a zlepšit svůj obraz na veřejnosti. Kdo by z vládních partají chtěl, aby rychle se blížící sněmovní volby dopadly stejně jako ty podzimní, tedy naprostým debaklem?

Kalousek a Nečas plánují vstát z hrobu. A vy je znovu zvolíte
Foto: Ladislav Carda
Popisek: A vypita

Před dalším škrtáním v rozpočtu a strašením občanů varuje většina ekonomů. „Pokud chce současná vláda vlít do národa kapku optimismu, učinila první správný krok,“ míní prezidentský kandidát, ekonom Vladimír Dlouhý. Možná zprvu bude podle něj stačit víc takových optimistických prohlášení a méně strašení krizí. Ale důležitá pro podnikatele je jistota, že podmínky pro podnikání se nebudou každou chvíli měnit, a v tomto směru by podle Dlouhého měla dát vláda záruku.

Živnostníci: Negativní obraz už nelze ničím odstranit

Budou prázdná slova a sliby podnikatelům, kterým politici svými spory komplikují podnikání, když třeba každým rokem mění sazby DPH, stačit, aby změnili svůj negativní postoj k vládě? „Obávám se, že negativní obraz již nelze ničím odstranit,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda Strany soukromníků ČR Rostislav Senjuk. „Když useknete dobytčeti hlavu, asi mu nebude mnoho platné, když mu na omluvu budete dávat více píce. Obávám se, že důvěryhodnost již nelze získat zpět,“ konstatuje. Nedůvěryhodnost podle něj „bohužel získala celá vláda, ale velkou měrou díky škrtům a přípravě balíčku opatření, který předkládal ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek“.

„Rozdávání odpustků mi připadá jako situace, kdy lapka celý život se živící tím, že rozbíjí hlavy spoluobčanům, aby jim mohl sebrat pytlík s dukáty, na stará kolena začne obvazovat samaritánsky hlavy, které rozbíjeli jiní, jemu podobní a některým ucmrdne část lupu, který za celý život nashromáždil. Ale je určitě dobré, že se vládní činitelé alespoň začnou zamýšlet nad růstovými opatřeními, ale škoda již byla napáchána a po Novém roce ponese své ovoce. Osobně očekávám propad výběru daně z přidané hodnoty i daně z příjmu. A negativní obraz mezi živnostníky, se kterými se setkávám, je nevratný. Bohužel,“ dodává Senjuk.

Mediální odborník: Vládní strany by musely změnit tváře

Má vláda šanci přesvědčit občany, aby věřili v budoucnost i ve vládu? „Když začne masově propouštět úředníky, které nabrali, a je jich dnes víc než za totality, může tím přispět ke zvýšení volebních preferencí. Ale aby to bylo výrazné, musela by změnit tváře. Jenže nové osobnosti nemají, protože si je nevychovali. Ostatně o mnoho lépe na tom není ani ČSSD,“ říká ParlamentnímListům.cz mediální odborník Jiří Mikeš. Svůj špatný obraz na veřejnosti si podle něj vláda vysloužila zejména špatnou komunikací. „To neuměla nikdy. Když teď začne rozdávat majetek církvím, jakmile se prokáže, že z restitucí bude někdo z politiky těžit a potvrdí tak podezření kritiků, pak může dělat cokoli, ale voliče už těžko osloví,“ varuje Mikeš.

Tolerance veřejnosti je napnutá na krajní mez

Tato vládní koalice byla od samého počátku nešťastný projekt, upozorňuje mediální odborník Jan Jirák, a proto podle něj neměla Nečasova vláda nikdy důvěru občanů. Výroky premiéra, že zakáže sobě i ostatním ministrům mluvit o škrtech a šetření, Jana Jiráka překvapily. Není nic špatného, že vláda chce začít vytvářet pozitivní obraz, ale je podle něj neobvyklé, že to předem oznámí.

„Zdá se mi to kontraproduktivní. Měnit obraz ve veřejnosti je běh na dlouhou trať, zvlášť když postavení jednotlivých stran v očích veřejnosti je katastrofální. Tohle koaliční uskupení patří k těm, které budou nově budovat svůj obraz obtížně, protože jsou spojena s příliš velkým chaosem, s intenzivně prožívaným pocitem, že něco není fér, jak naznačuje podivný statut nejmenší vládní strany LIDEM, která nebyla nikým zvolena, a přesto vede ministerstva. Tolerance veřejnosti je napnutá na krajní mez,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz Jan Jirák, že úkol, který uložil premiér na bedra sobě a celé vládě, je v podstatě nesplnitelný.

Politolog: Pravicoví voliči jsou, jen potřebují impuls a motivaci

Politolog Kamil Švec ParlamentnímListům.cz řekl, že idea, s níž přišel premiér Petr Nečas, vychází z empiricky mnohokrát potvrzených volebních cyklů. „Vláda po volbách začne uskutečňovat svoji politiku, což většinou vede k poklesu její popularity. Nejhůře na tom bývá mezi 13. a 36. měsícem, kdy je podpora vlády nejnižší. Ve čtyřletém funkčním období pak do 48. měsíce vláda začíná svoji podporu opět získávat. Toho obecně vlády dosahují právě díky změně vlastní politiky, kdy po první polovině funkčního období vláda činí méně populární kroky, ve druhé se snaží svůj obraz zlepšit a využívat toho, čeho zatím dosáhla,“ objasňuje potvrzené skutečnosti.

Z tohoto pohledu se podle něj tedy Nečasova vláda ničím nevymyká, naopak jedná se o zcela standardní i v zahraničí běžnou praxi. „Samozřejmě česká vláda na tom není z hlediska popularity nejlépe, ale zaměříme-li se na vyjednávání v krajích, např. ve Zlínském či Jihočeském, kde občané projevují nevoli s účastí komunistické strany v radě kraje, tak to je potvrzením toho, že pravicoví voliči tu jsou, jen zřejmě potřebují impuls a motivaci k tomu, aby šli k volbám, ne aby se projevovali až po volbách. I tímto je Nečasova snaha oprávněná a pochopitelná,“ upozorňuje politolog Kamil Švec.

Sociolog: Veřejnost čekala strategii, jak omezit zlodějny

Změnu vládní politiky považuje za krok správným směrem i sociolog Jan Hartl. „Vláda podcenila dopad své rétoriky, ale je otázka, jestli změna nepřichází pozdě a jestli to veřejnost vezme na vědomí,“ sdělil ParlamentnímListům.cz. Nečasův kabinet prý podcenil, že navzdory názvu vláda nevládne, ale je správcem, který musí komunikovat s veřejností.

„Otázka prorůstových opatření nemusí být přijata s pochopením v situaci, kdy veřejnost nejvíce čekala, že vláda předestře strategii, jak omezit zlodějny ve velkých státních zakázkách,“ prohlásil sociolog. Otázka tedy podle Jana Hartla zní, jestli vláda nenabízí příliš málo a příliš pozdě.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…