Poslední den, kdy Klaus může potopit restituce. Známe další scénář

22.11.2012 6:32

Zraky příznivců i odpůrců zákona i církví se dnes upírají na Pražský hrad. Vrátí prezident zákon o narovnání vztahů mezi státem a církvemi Poslanecké sněmovně, nebo ne? Dnes má Václav Klaus poslední den, kdy může zákon vetovat. Bude mu stačit garance šéfů vládních stran, že se neprolomí hranice roku 1948? A co přesně v procesu vydávání majetku bude následovat, pokud prezident zákon podepíše?

Poslední den, kdy Klaus může potopit restituce. Známe další scénář
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce-ilustrační koláž

„Komunisté, bez ohledu na to, ve které straně se momentálně nachází, se snaží, aby pan prezident zákon nepodepsal,“ řekl ParlamentnímListům.cz první náměstek ministryně kultury František Mikeš, který se zabýval zákonem, kterým se mají napravit některé křivdy způsobené církvím a náboženským společnostem v době nesvobody.

„Zejména komunisté dnes v boji proti zákonu argumentují tím, že církvím nikdy majetek nepatřil, a proto jim není co vracet. Jenže oni sami nejlépe vědí, že po 25. únoru 1948 nezestátňovali majetek státu, ale církví. Oni nejlépe vědí, jaký majetek jim spadl do klína. Oni také jistě nejlépe umí odpovědět na otázku,  jak byli noví vlastníci zapisováni do příslušné evidence nemovitostí a jak se získaným majetkem naložili,“ uvedl zástupce rezortu kultury.

Stát porušuje svoji vlastní Ústavu

Česká republika je jedinou postkomunistickou zemí, která ještě svůj vztah k církvím neupravila oboustranně přijatelným způsobem. „Podle Listiny základních práv a svobod mají církve svou činnost vykonávat nezávisle na státu.  Ale pak  hrazení platu duchovních státem je zřejmě s touto zásadou v rozporu. To, že stát platí duchovní, když jejich zaměstnavatelem je církev, také není systémově nic, co by konvenovalo právnímu řádu České republiky. Stát stále financuje církve podle zákona z roku 1949, čímž je „zaručena“  hospodářská závislost církví na státu,“ vysvětlil František Mikeš.

Majetek, který má být vrácen, je znám

Ministerstvo kultury odmítá kritiku odpůrců zákona, že není jasné, jaký majetek má být vydán a že neexistuje seznam majetku, který nemůže být z různých důvodů vydán, a proto za něj církve získají finanční náhradu.

„Majetek, který má být vypořádán, je přitom dostatečně určen, jak uvádí v plenárním nálezu ze dne 1. července 2010 Ústavní soud:  ´Vymezení okruhu dotčeného majetku v ustanovení § 29 zákona o půdě je dostatečně určité, neboť existence věcného práva (resp. pozbytí práva k majetku, jehož odejmutím byla způsobena křivda) v rozhodném období je objektivně právně průkaznou skutečností, a je nerozhodné, že státní orgány nevedou kompletní samostatný seznam dotčeného majetku, k čemuž ani není právního důvodu´“, cituje první náměstek ministryně kultury doslovné znění nálezu Ústavního soudu.

Při ocenění majetku se postupovalo podle odborných publikací a archivních dokumentů

A jak došli tvůrci zákona k celkové částce? Majetkový nárok církví a náboženských společností byl oceněn na 134 miliard korun. „Při ocenění se postupovalo tak, že byly zjištěny průměrné ceny za jednotlivé druhy nemovitostí (lesní půda, zemědělská půda apod.) za celou Českou republiku, což je možné vzhledem k rovnoměrnému rozložení původního církevního majetku na území celého státu.

Ceny jednotlivých druhů nemovitostí byly stanoveny na základě odborných publikací, např. Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky. Rozsah historického církevního majetku byl pak paralelně prověřován na základě podkladů od státních institucí a z archivních dokumentů. Provedené ocenění bylo už v roce 2007 schváleno nejen vládní, ale i expertní komisí, ve které zasedali kromě zástupců Ministerstva kultury i zástupci Ministerstva zemědělství a Ministerstva financí. Výpočet ocenění byl rovněž prověřen nezávislou  společností Ernst & Young,“ vysvětlil František Mikeš.

Část se vrátí, část zaplatí

Vládní komise  ověřila právo původních vlastníků a rozhodla, že nárok církví bude uspokojen v první řadě naturálně, tedy vrácením té části bývalého církevního majetku, který je v držení státu. Ministerstvo zemědělství dodalo podklady k tomu, že tímto způsobem bude církvím vrácen majetek ve výši 75 miliard Kč, převážně převodem nemovitostí ve správě Pozemkového fondu a Lesů ČR  Do částky 134 miliard dopočtená částka, tedy 59 miliard, bude církvím uhrazena finančně.

Některé pozemky nebo objekty nejsou podle náměstka ve stavu, který by mohl být označován za lukrativní. „U této části vyrovnání se tedy změní jenom údaj o vlastníkovi v příslušné evidenci nemovitostí. Pozemky ani objekty nikam nezmizí, jenom s nimi bude nakládat původní vlastník,“ vysvětlil představitel resortu kultury.

Nejde o žádný dar církvím

Odmítá výroky kritiků, že v případě finanční náhrady 59 miliard korun nejde o vydání majetku, ale o dar. „Nejde o žádný dar církvím. Vyplacena bude hodnota majetku, který zůstane v držení současným vlastníkům,“ objasňuje. Jde o nemocnice, sociální ústavy a jiné objekty či pozemky ve vlastnictví krajů, obcí nebo soukromých osob. Například Nemocnice Valtice, Nemocnice na Františku, zámek Řevnice, zámek Horní Dunajovice, zdravotní středisko Horoměřice, SOŠ vinařská Valtice, Arcibiskupské gymnázium v Bubenči a spousta dalších. 

„Navíc církve strpí, že jim bude tato částka splácena po dobu třiceti let v ročních splátkách zhruba 2 miliardy korun, což je 0,2 procenta státního rozpočtu. Je dobré si také uvědomit, že podle propočtu Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické stát sice platí ročně 1,4 miliardy korun na platy duchovních, ale výnosy z drženého církevního majetku překračují ročně 3 miliardy. Saldo ve prospěch státu je k roku 2007 přes 168 miliard korun,“ uvádí další argumenty ve prospěch církví.

Kdo bude žádat o vydání, musí dokázat, že byl vlastníkem

Až zákon vstoupí v platnost, jaké budou kontrolní mechanismy, aby byl skutečně vydáván jen majetek, který církve vlastnily před rokem 1948?  „Ten, kdo bude žádat o konkrétní nemovitost, ve výjimečných případech i o věc movitou,  musí prokázat, že byl jejím vlastníkem v rozhodném období od 25. února 1948 do 1. ledna 1990  a přišel o ní v důsledku majetkové křivdy. Důkazní břemeno je v tomto případě na straně žadatele. Oprávněnost nároku bude posuzovat Katastrální úřad a v konečné fázi potvrdí vydávací dohodu Pozemkový úřad. Je nutné zdůraznit, že v případě majetku, který budou Pozemkový fond a Lesy ČR vydávat, se jedná o maximální rozsah vydatelného majetku. Rozsah majetku, který bude Pozemkovým fondem a Lesy ČR skutečně vydán, bude bezpochyby nižší už jen kvůli výjimkám upraveným v návrhu zákona. Například se nevydávají pozemky určené pro výstavbu dopravní a technické infrastruktury, pozemky, které byly po zestátnění zastavěny, pozemky pod obecní infrastrukturou apod.  To nic nemění na vládou schváleném parametru pro odškodnění, tedy celkem 134 miliard Kč,“ vysvětlil Mikeš.

Vztah státu k církvím bude muset být každopádně vyřešen, už kvůli nálezům Ústavního soudu. „Čím to bude později, tím to bude dražší. Ekonomicky i politicky,“ prohlásil náměstek ministryně kultury.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…