Co Nečas pokazil ve věci amnestie. Profesor práva pana premiéra nepotěší

11.01.2013 8:39

Naděje, že některá ze stížnosti na podobu novoroční amnestie k Ústavnímu soudu, ať už ji podají senátoři nebo někdo jiný, uspěje, jsou podle specialisty na ústavní právo z Univerzity Karlovy profesora Václava Pavlíčka liché. „Domnívám se, že do kompetence Ústavního soudu nepatří, aby posuzoval akty milostí a amnestií,“ je přesvědčen profesor Pavlíček. A amnestie je podle něj hromadná milost.

Co Nečas pokazil ve věci amnestie. Profesor práva pana premiéra nepotěší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu byl mimo jiného i návrh změny zákoníku práce

Když se Ústava České republiky před dvaceti lety připravovala, podle Pavlíčka zdůraznila, že na rozdíl od milostí, které nejsou kontrasignovány, za amnestii s kontrasignací premiéra odpovídá vláda a prezident nemůže o své vůli rozsah amnestie provádět. „Není ale jen premiér, kdo je za uskutečnění amnestie spoluodpovědný, jsou to i další členové vlády,“ řekl ParlamentnímListům.cz specialista na ústavní právo.  Vláda podle něj rozhoduje ve sboru, i pokud jde o takové věci, jako je amnestie. „Ale záleží na vládě, jestli tuto pravomoc svěří předsedovi vlády nebo bude rozhodovat jako celek,“ vysvětlil profesor Pavlíček.

Vláda nese za amnestii odpovědnost

V Ústavě je výslovně uvedeno, že vyhlášení amnestie spolupodepisuje předseda vlády nebo jím pověřený člen vlády. „Ale současně se říká, že za amnestii nese vláda odpovědnost, to znamená i ve sněmovně.  Proto si myslím, že by vláda o její podobě měla předem jednat, že by si rozsah amnestie měly koaliční strany dohodnout,“ míní Václav Pavlíček.

Ale zdůrazňuje, že pokud nese vláda odpovědnost, je nepřípustné, aby rozhodovala jinak než ve sboru. Kdyby někdo z ministrů koaličních stran premiérův podpis dodatečně zpochybnil, už by sice na tomto aktu nic nezměnil, ale mohlo by dojít ke krizi důvěry mezi jednotlivými členy vlády. „V případech, které vyžadují kontrasignaci mezi prezidentem a vládou, odpovídá za tyto akty vláda. A vláda také určuje politiku i v otázce amnestie,“ dodal specialista na ústavní právo.  Proto by se podle něj nemělo stát, aby vláda v roli svého předsedy strpěla, aby amnestie byla jiná, než si sama představovala, jak nyní naznačuje premiér Petr Nečas i další členové jeho kabinetu.

Premiér – drahý podpisový automat

Vládní politici vysvětlení premiéra Petra Nečase (ODS), že bylo jeho povinností podepsat amnestii, přijali. Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg prohlásil, že z toho není šťastný, ale že Nečasovo vysvětlení je pro něj přijatelné. A podle šéfky nejmenší vládní strany LIDEM, vicepremiérky Karolíny Peake, „zastavování trestního stíhání u některých kontroverznějších případů vzbuzuje rozpaky u nás všech“, ale je prý v souladu s Ústavou, že premiér podepsal amnestii v prezidentem předložené podobě.

Jiný názor však má opozice. Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka nesouhlasí s Nečasovými slovy, že nemohl amnestii nepodepsat.  „Má odpovědnost nejen za provedení amnestie, ale i za její obsah. Premiér nemůže fungovat jako podpisový automat, to by byl hodně drahý automat,“ prohlásil Sobotka. I předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský potvrdil, že premiér nemá povinnost amnestii podepsat.

Občanská práva poškozených nejsou popřena

Profesor Václav Pavlíček odmítá kritiku řady právníků, že amnestie občansko-právně poškodila oběti zlodějů a tunelářů, kteří byli okradeni celkově o miliardy korun. „Jejich občanská práva nejsou popřena, mohou se dál uskutečňovat v rámci občansko-právního řízení,“ ujistil uznávaný právník. Stejně by podle něj všude nemuseli být poškození odškodněni v rámci trestního řízení, protože záleží vždy na rozhodnutí trestního soudu. Nevidí  tedy problém v tom, že by byly zkráceny nároky těch, kterým škoda nastala. „Žádnou nevratnou majetkovou újmu nevidím,“ konstatoval vysokoškolský pedagog.

Rozhodnutí o amnestii je nezvratné

Zvrátit vyhlášení amnestie nemůže podle profesora Václava Pavlíčka dnes už nikdo, nemohl by to udělat dokonce ani sám prezident Václav Klaus. „Jednou toto rozhodnutí vydal, je to nezměnitelné, už to nemůže ani on napravit,“ prohlásil.


Právník připomněl podobný problém, který řešila politická reprezentace v minulosti na Slovensku poté, co Vladimír Mečiar v době, kdy jako premiér zastupoval prezidenta republiky, zastavil trestní stíhání údajných únosců syna prezidenta Kováče. „I když to bylo mnohem spornější, protože ten, kdo prezidenta jen zastupuje, by toto právo mít neměl, nepodařilo se to následující politické garnituře zvrátit, i když se o to velmi snažila,“ uvedl.

Specialista na ústavní právo má pocit, že vláda nezná Ústavu

Jednu stížnost na udělení milosti řešil v uplynulých letech i Ústavní soud České republiky. „Prohlásil, že k tomu nemá kompetenci. Nedávno tento případ připomněla i bývalá ústavní soudkyně, senátorka Eliška Wagnerová.  Zatím nikdo netvrdil, že by bylo možné amnestii zrušit, protože si nedokážu představit, co by to znamenalo. Takový případ neznám,“ řekl ústavní právník. 

Ale je přesvědčen, že by amnestie prezidenta i nadále měla být vyhlášena jen s kontrasignací předsedy vlády. „Když se bude toto pravidlo důsledně dodržovat jako ve všech státech, nevidím v tom problém,“ namítá na snahy opozice do budoucna  právo prezidenta nějakým způsobem omezit. Podle profesora Pavlíčka amnestie i milosti do ústavního řádu patří, ale vláda se nemůže ze spoluodpovědnosti vyviňovat, protože za to plně odpovídá z textu Ústavy. „Problém dnes vidím v tom, že se vláda vyjadřuje, jako kdyby za podobu amnestie neodpovídala. Mám z toho pocit, že Ústavu neznají,“ dodal profesor Václav Pavlíček.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…