Pane Schwarzenbergu, urazil jste nás? Cyril Svoboda a Jan Kavan v rozpacích

19.02.2013 6:17

Možná by se vedení ministerstva zahraničních věcí mělo samo učit diplomacii. Tento týden totiž může dojít k velkému trapasu. A dokonce mezinárodnímu. Diplomatům sousedního Slovenska i dalších zemí ukáže, že v Česku se zřejmě opět kádruje. Jak jinak si vysvětlit, že vedení úřadu dělá rozdíl mezi bývalými vládci Černínského paláce?

Pane Schwarzenbergu, urazil jste nás? Cyril Svoboda a Jan Kavan v rozpacích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Na významné akci se za Česko vedle vybraných ministrů zúčastní také náměstci ministrů nebo velvyslanci, ale řada někdejších šéfů diplomacie bude chybět. Proč? Nebyli prostě pozváni. Podle mínění ministra zahraničí Karla Schwarzenberga nehráli v novodobé historii naší země žádnou roli.

Tři bývalí ministři budou na akci chybět

Ministerstvo zahraničních věcí pořádá ve čtvrtek konferenci s názvem Dvacet let samostatné české a slovenské diplomacie za účasti současných ministrů zahraničních věcí Česka a Slovenska i bývalých ministrů zahraničních věcí obou republik, Francie, Německa a Velké Británie. Zvláštní pozornost bude na konferenci, která má připomenout 20. výročí rozdělení Československa, věnována vstupu obou zemí do Evropské unie a Severoatlantické aliance. O to podivnější je fakt, že ministři zahraničí, za jejichž vlády Česká republika vstupovala do EU a NATO, budou na slavnostní akci chybět.

Slovo dostanou náměstci a velvyslanci

I když na připomínce 20. výročí rozdělení Československa budou přednášet za českou stranu kromě bývalého šéfa diplomacie Jaroslava Šedivého také Alexandr Vondra, který byl v roce 1992 až 1997 prvním náměstkem ministra zahraničních věcí, hlavní vyjednavač pro vstup Česka do EU Pavel Telička nebo velvyslanec Československa a ČR ve Spojených státech amerických Michael Žantovský, pozvánku vůbec nedostali bývalí ministři zahraničních věcí Cyril Svoboda, Jan Kavan a Jan Kohout.

Schwarzenberg: Pozvaní jsou jen ti, kteří hráli nějakou roli

A přitom určitě nešlo o bezvýznamné osobnosti, dvě z nich stály v čele tohoto úřadu čtyři roky, tedy celé jedno volební období: Jan Kavan vedl českou diplomacii v Zemanově vládě v letech 1998 až 2002, Cyril Svoboda byl ministrem zahraničí ve vládách ČSSD od roku 2002 až do roku 2006.

Jan Kohout byl šéfem ministerstva zahraničí ve Fischerově vládě sice jen rok, v letech 2009 až 2010, ale od roku 1989 působí v diplomacii na mnoha funkcích, byl nejen prvním náměstkem ministra zahraničí, ale po vstupu České republiky do Evropské unie byl v květnu 2004 jmenován velvyslancem, stálým zástupcem při Evropské unii v Bruselu.

Proč právě oni nebyli pozváni? Současný ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, který byl včera na jednání v Bruselu, ParlamentnímListům.cz vysvětlil, že každý pozvaný není, ale že jména pozvaných nezná nazpaměť. „Pozvaní jsou ti, kteří byli v této věci činní, kteří v té době hráli nějakou roli,“ prohlásil.

Svoboda přivedl Česko do Evropské unie

Exšéf české diplomacie Cyril Svoboda taková slova nechápe, vyjádření se mu prý zdá „ubohé“. „Nebyli jsme činní, když jsme se věnovali léta české a zahraniční politice? Znamená to, že ostatní něco dělali, ale Kohout, Svoboda a Kavan nedělali nic?,“ ptá se dotčen vyjádřením svého nástupce. A připomíná, že právě za jeho působení v čele úřadu vstupovalo Česko do Evropské unie, nebo nasadilo české vojáky do vojenské akce v Iráku. „My jsme organizovali referendum o vstupu České republiky do Evropské unie, a úspěšně, měli jsme téměř osmdesátiprocentní podporu,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Svoboda. A dodal, že nechápe, co se v Černínském paláci děje. Obává se, že se na důvody jeho neúčasti budou bývalí slovenští kolegové ptát, protože se s nimi má po konferenci sejít. A dodává, že mu takové jednání připomíná kádrování v 70. letech.

Za Kavana Česká republika vstoupila do NATO

Bývalý ministr zahraničních věcí Jan Kavan řekl ParlamentnímListům.cz, že rozhodnutí současného ministra zahraničí respektuje, i když důvodům, proč nebyl pozván, nerozumí. „Na slovenské straně byl pozván téměř každý, slovenská reprezentace tak bude autentická. Že nepozvou Kohouta, Svobodu ani mne je dost zvláštní,“ pozastavil se nad jednáním úřadu, v jehož čele stál, když Česká republika vstupovala do NATO. „V době, kdy jsem byl na ministerstvu, jsem se snažil zlepšovat česko-slovenské vztahy, což jistě potvrdí můj tehdejší partner na slovenské straně,“ řekl Jan Kavan.

Kdyby byl pozván, určitě by přišel

Janu Kavanovi se nelíbí, že současná reprezentace ministerstva zahraničí promítá vnitropolitickou situaci do česko-slovenských vztahů. Není možná náhodou, že byli pozváni pravicoví politici – Josef Zieleniec, Alexandr Vondra, Michael Žantovský na rozdíl od bývalých členů ČSSD Kavana a Kohouta či lidovce Svobody, který byl ministrem ve vládách premiérů za ČSSD. „To by ale nemělo hrát roli,“ kritizuje ministerstvo. Kavan ujišťuje, že česko-slovenské vazby považuje za tak důležité, že kdyby byl pozván, určitě by na konferenci přišel. „Ale za posledních deset let se konala v Černínském paláci řada konferencí, nikdy jsem nebyl pozván, takže jsem si na to už zvykl,“ uvedl.

Kohout to bere na vědomí

Také exministr zahraničních věcí Jan Kohout potvrdil, že pozvání na konferenci mezi významné domácí a zahraniční hosty neobdržel. Na otázku, co si o tom myslí a zda ho to nemrzí, řekl ParlamentnímListům.cz: „Nebudu to komentovat ani hodnotit. Beru to prostě na vědomí.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…