Nervozita a pak veliký nástup. Zeman odhalil, co čeká pravici

08.03.2013 13:56

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Spatra přednesený inaugurační projev Miloše Zemana oceňují oslovení odborníci jako rétoricky bravurně zvládnutý. Nový prezident při něm provázal emoce se samotným obsahem, jímž se jako červená nit táhl záměr být skutečně vnímán jako prezident všech. Pozornost vzbudila závěrečná modlitba, která z úst ateisty poněkud překvapila.

Nervozita a pak veliký nástup. Zeman odhalil, co čeká pravici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Pražském hradě proběhla inaugurace nového prezidenta Miloše Zemana

Anketa

Kterého prezidenta ctíte nejvíce?

11%
5%
19%
8%
20%
37%
hlasovalo: 23633 lidí

Jeden z nejobtížnějších úkolů prvního dne ve funkci prezidenta republiky zvládl Miloš Zeman bravurně, když na rozdíl od svých předchůdců přednesl inaugurační projev spatra. „Když mluvíte spatra, tak je to naprosto zásadní rozdíl od toho, když psaný text jen čtete. Více provážete své emoce s obsahem toho, co říkáte,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Pavel Brabec, prezident Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace.

Projev ZDE

To, že Miloš Zeman mluvil na společné schůzi senátorů, poslanců a vlády ve Vladislavském sále bez napsaných podkladů, považuje expert za pochopitelné. „Jeho předchůdci to nedělali a u Miloše Zemana je evidentní úporná snaha být jiným prezidentem. A přitom zúročuje to, co je mu vlastní. Je opravdu dobrý řečník, dovede obrátit v pozitivní i to, co se jeví někomu jako negativní, a této své výhody naplno využívá,“ poznamenává Pavel Brabec.

Přednes tak důležitého projevu spatra stojí za výrazné ocenění

Přesto i na novou hlavu státu mimořádnost události dolehla. „Byl výrazně nervózní, ale upřímně řečeno v jeho letech a při vědomí důležitosti okamžiku to nebyla jednoduchá situace. Už jenom to velké faux pas, že na začátku políbil ruku Lucii Bílé, svědčilo o tom, že je nekoncentrovaný. Musel se k tomu klidu postupně dostávat a definitivně se k němu dostal ve chvíli, kdy mu přítomní zatleskali, a to bylo v polovině projevu, kdy mluvil o kritice médií, což se všem líbilo, protože i jim média většinou vadí,“ konstatuje Pavel Brabec.

„Miloš Zeman patří k politikům, které je velmi příjemné poslouchat, protože mají velmi příjemnou dikci. A to, když dokáže politik bez zakoktání přednést spatra takto důležitý projev, stojí za výrazné ocenění. A je vidět, že Miloš Zeman se v takových situacích umí chovat. Dokázal jednotlivé pasáže proložit ucucnutím si ze sklenky vody tak, aby si dokázal bleskově srovnat myšlenky. Potvrzuje se, že jako rétor je naprosto špičkový a v české politice prakticky nedostižitelný,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek.

Byla patrná snaha odlišit se od Václava Klause

Poukazuje také na to, že se Miloš Zeman v řadě akcentů, které v projevu zazněly, snažil odlišit od Václava Klause. „Zřetelně formuloval některé teze, které jsme od Václava Klause neslyšeli. Jako například že by součástí těch, s nimiž má prezident vést dialog, měly být třeba i odbory. Nebo teze o tom, že jedním z jeho cílů je postavit se proti neonacistickým bojůvkám, proti kmotrovským mafiím a prosadit zákon o prokázání původu příjmů a majetku,“ připomíná Lukáš Jelínek.

Právě v těchto bodech se Miloš Zeman pokusil hned ve svém prvním projevu odstřihnout od svého předchůdce, i když na druhou stranu ocenil model opozičně-smluvní spolupráce. „Ale především svým voličům a sympatizantům dal jasně najevo, že je tady starý známý Miloš Zeman, který svým pravicovým soupeřům nic nedaruje,“ upozorňuje politolog Lukáš Jelínek.

Zeman mezi řádky nabídl pokračování masarykovského budování Hradu

Za celkem pozoruhodné považuje to, jakým způsobem se Miloš Zeman obul do médií, do komentátorů a jaký sklidil potlesk v sále uprostřed toho projevu. „Říkal jsem si vida, prezident tady naskočí na společnou loď s ostatními politiky, kterým vadí, jsou-li kritizováni nebo hodnoceni zvenčí. V tu chvíli jako by se Miloš Zeman postavil do jednoho houfu s ostatními aktéry té politické scény, kteří mají dojem, že všechno to zlo v české společnosti vytvářejí především média,“ podotýká Lukáš Jelínek.

Politolog Pavel Kopecký je přesvědčen, že Miloš Zeman udělal dopředu svému nástupnickému projevu takovou reklamu, že si nemohl dovolit nekvalitu a pronesl kvalitní, promyšlený a ucelený projev státníka. „Jako červená nit se jím táhl záměr být skutečně vnímán jako prezident všech. Prezident veškerého lidu, který umí velkodušně podat ruku svým odpůrcům i čestným soupeřům z voleb. Mezi řádky pak nabídl také jakési pokračování masarykovského budování Hradu, místa pro státotvorná rokování demokratických sil,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Pavel Kopecký.

Oba jeho předchůdci byli izolováni od reality

Všiml si také zjevné snahy Miloše Zemana prezentovat se jako nadstranická hlava republiky. „A to jako taková hlava státu, která nebude izolovaná od reality, což byl rys příznačný pro oba jeho předchůce. Pro Václava Havla od samotného počátku jeho úřadování, pro Václava Klause pak postupem doby,“ poukazuje Pavel Kopecký na to, jak se Zemanovým předchůdcům nepodařilo udržet kontakt a povědomí o životě lidí, jejichž prezidenty byli.

Podle politologa Pavla Kopeckého novopečený první občan zmínil vlastně všechno, co „dolních deset milionů“ potřebuje a chce slyšet. „Zdůraznil sociální aspekt veřejného života a potřebu baťovského přístupu k ekonomice, který mimochodem prosazoval i jeho slušovický poradce Čuba. Obecný akcent pak položil na kvalitativní růst společnosti, jež stojí na elitách, ale i na ´prostých pracujících´. V těchto souvislostech vyhlásil i boj mafiím, neonacistům a nepoctivým sdělovacím prostředkům, v jejichž charakteristice zůstává pozoruhodně konzistentní,“ všímá si Pavel Kopecký.

Patrný byl záměr mít u veřejnosti podporu a být oblíbený

Z inauguračního projevu se podle mediálního odborníka Pavla Brabce dalo vyčíst, že si Miloš Zeman bude funkci náležitě užívat. „On to má rád, a to míním bez nějakých pejorativních podtextů. Na tom, jak smířlivě mluvil k lidem, že je uklidní a bude mít sociálnější pohled na situaci u nás, ale zároveň podpořil i elity, byla patrná snaha mít mezi občany silný mandát. Vlastně všem slíbil všechno, což je hezké. Jen je otázka, co z toho se naplní. Ale ten záměr je evidentní. Mít podporu a být oblíben u lidí. To si myslím, že je jeho cíl,“ domnívá se Pavel Brabec, prezident AČRA.

„Trošinku teatrální byl ten závěr s tou modlitbou nebo s citováním Boha. Ale i tak to byla zajímavá tečka za jedním z nejzajímavějších prezidentských projevů naší historie,“ dodává Pavel Brabec. Závěr projevu překvapil i politologa Pavla Kopeckého. „Poměrně nečekaná byla jakási podprahová snaha dle vlastní charakteristiky ´tolerantního ateisty´ o zalíbení se menšině věřících, protože kterak jinak si vykládat závěrečnou modlitbu,“ zamýšlí se Pavel Kopecký.

Příští měsíce ukáží, zda projev nebyl modlitbou z úst ateisty

„Poté, co Miloš Zeman zakončil projev modlitbou, kterou pronesl coby ateista, mě hned napadlo, jestli celý ten projev nepůsobí jako modlitba z úst ateisty. Tím chci říci, že budeme stejně muset v příštích měsících a letech pozorně sledovat, jestli to, co Miloš Zeman v projevu řekl, myslí vážně a upřímně,“ uzavírá pro ParlamentníListy.cz Lukáš Jelínek zamyšlení nad inauguračním projevem nové hlavy státu.


 

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…