Karolína Peake důrazně vzkazuje Nečasovi: Rozhodně nevyklidím prostor

22.03.2013 14:53

Když se pánové z ODS a TOP 09 potřebovali udržet u moci a prohlasovat pár kontroverzních zákonů, chovali se k předsedkyni LIDEM Karolíně Peake jako ke koaličnímu partnerovi. Dnes, kdy předčasné volby nehrozí, protože je mnohým poslancům jasné, že už se příště do Poslanecké sněmovny nedostanou, premiér Petr Nečas, ale i další mužští členové kabinetu zapomněli na dobré vychování a začali se veřejně chovat ke své vládní kolegyni, která je stále vicepremiérkou, podle politologů i politiků jako k onuci. Bude moci v takové situaci místopředsedkyně vlády odpovědná za boj proti korupci vůbec ještě prosadit protikorupční opatření, na kterých jí záleží?

Karolína Peake důrazně vzkazuje Nečasovi: Rozhodně nevyklidím prostor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu byl mimo jiného i návrh změny zákoníku práce

Pozice vicepremiérky a předsedkyně LIDEM ve vládě každým dnem slábne. Dokazuje to čím dál trapnější jednání premiéra. I když tvrdil, že ke jmenování nového ministra obrany potřebuje souhlas všech tří koaličních stran, nakonec prosadil do čela úřadu Vlastimila Picka i přes odpor Karolíny Peake.

Nehodlá podobnému jednání vyklízet prostor

Absolutně nepochopitelné a nedůstojné je i to, že vedení Úřadu vlády nedokázalo za tři měsíce najít vicepremiérce volné kanceláře ve Strakově akademii, kde by mohla se svým týmem pracovat. Musí úřadovat z provizorních prostor vzdáleného pracoviště ve Vladislavově ulici na druhém břehu Vltavy. Sama Peake potvrdila, že sdílí stůl s asistentkou a další dva členové jejího kabinetu nemají žádné kanceláře. Někteří její kolegové, například Viktor Paggio, jsou přesvědčeni, že by strana LIDEM měla z koalice odejít. Ale Karolína Peake to rezolutně odmítá. „Rozhodně nehodlám podobnému jednání vyklízet prostor,“ potvrdila svoji neústupnost vůči takovému chování ParlamentnímListům.cz.

Svoji práci mohu dělat od jakéhokoli stolu

Politička prohlásila, že fakt, že nemá kancelář na Úřadu vlády, je pro ni „naprostou marginalitou“. „To nezesměšňuje mne, ale ty, kteří se zasadili o to, aby ta situace vůbec nastala. Ale mně ta situace nebrání v tom, abych svou normální práci prováděla, jak chci,“ dodala. Prý ji to nijak pracovně neomezuje, kromě toho, že má problém v tak omezených prostorách jedné kanceláře, kterou sdílí se svou asistentkou, přijímat diplomatické návštěvy. „Ale práci, na které záleží voličům - protikorupční návrhy, to jsou věci, které mohu dělat od jakéhokoli stolu,“ uvedla vicepremiérka.

Vicepremiérka očekává podporu koaličních partnerů

Ale neohrozí její slabé postavení ve vládní koalici přijetí protikorupčních zákonů, které připravuje? „Předpokládám, že premiér a stejně tak ostatní členové kabinetu respektují programové prohlášení stejně jako všechna usnesení vlády. To znamená, že pokud byla schválena protikorupční strategie, očekávám podporu i jednotlivým návrhům, které z ní vycházejí,“ prohlásila šéfka strany LIDEM pro ParlamentníListy.cz.

V první etapě dojde k úspoře osmi miliard korun

Jak tedy probíhají úsporná opatření na jednotlivých ministerstvech, která vicepremiérka navrhla? „Tu agendu po mně převzal můj nástupce - ministr pro legislativu Petr Mlsna, už byla schválena první etapa, podle níž má dojít k úspoře asi osmi miliard korun. Porada ekonomických ministrů projednává druhou etapu. Já se zabývám protikorupčními návrhy, to znamená návrhem na úpravu financování politických stran, návrhem zákona o úřednících, na rozšíření kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu, zákonem o státním zastupitelství a dalšími návrhy.

Většinu protikorupčních návrhů provázejí problémy

Vicepremiérka připustila, že přijetí většiny z těchto předloh provázejí problémy. Návrh zákona o úřednících vláda ministerstvu vnitra vrátila k přepracování, ke změnám textu došlo i u financování politických stran, rozšíření kompetencí NKÚ už jednou v parlamentu neprošlo a zákon o státním zastupitelství provází také mnoho připomínek. „Důležité budou nejbližší týdny v březnu a dubnu, kdy má být na vládu předložen zákon o úřednících i zákon o sdružování v politických stranách. Absolvovala jsem několik jednání jak se senátory, tak se zástupci některých poslaneckých klubů, a příští týden budu předkládat s některými kolegy, zatím mám příslib od TOP 09, nový poslanecký návrh na rozšíření pravomocí NKÚ,“ potvrdila, že práce postupuje.

Rozšíření pravomocí NKÚ pohřbili senátoři sociální demokracie

Karolína Peake připomněla, že poprvé návrh o rozšíření pravomocí NKÚ poslanci opozice podpořili, nicméně poté, co ho zcela pohřbili senátoři ČSSD, tak se opozice obává, že když ho v Poslanecké sněmovně podpoří, znovu „nastartuje kruh znemožňování svých vlastních senátorů“. „Což sice chápu, ale není to důvod, proč bych návrh neměla předložit. Ať si to sociální demokracie zodpoví před svými voliči,“ řekla politička ParlamentnímListům.cz.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…