Co říkají o Zemanovi jeho bývalí soupeři? Prý překračuje ústavu a nevidí si do pusy...

04.05.2013 7:00

Je to téměř už dva měsíce od chvíle, kdy Miloš Zeman složil prezidentský slib a stal se třetím českým prezidentem. A je také prvním, který vzešel z přímé volby občanů. Někteří jeho soupeři v prezidentské volbě prozradili ParlamentnímListům.cz, čím je nový prezident za osm týdnů ve funkci překvapil a co by na jeho místě, pokud by oni usedli na Hradě, dělali rozhodně jinak.

Co říkají o Zemanovi jeho bývalí soupeři? Prý překračuje ústavu a nevidí si do pusy...
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Všichni bývalí uchazeči o Pražský hrad ocenili, že Miloš Zeman neotálel jako jeho předchůdce s doplněním Ústavního soudu, ale většinou kritizovali jeho nepříliš šťastné výroky na zahraničních cestách, přetahování o velvyslance a snahy přivlastnit si více pravomocí, než které dává hlavě státu Ústava České republiky. Někteří politici připustili nepokrytě obavy, že Miloš Zeman dělá kroky, které vedou k poloprezidentskému systému. „Ústavní soudci opravdu pospíchali, to nám bylo všem jasné. Jinak bych byl asi rozvážnější jak ve výrocích, tak ve svých činech,“ řekl ParlamentnímListům.cz největší Zemanův soupeř předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na adresu současného prezidenta.

Nešťastné jsou tahanice kolem velvyslanců

Bývalá prezidentská kandidátka Táňa Fischerová potvrdila, že ji potěšilo, když se Miloš Zeman ujal hned na počátku svého mandátu naplňování Ústavního soudu. „Pochopil, že to je opravdu nutné, protože soud byl téměř paralyzován. A protože kandidáti prošli bez problémů Senátem, je zřejmé, že byli dobře vybráni,“ ocenila politička, herečka a aktivistka Táňa Fischerová. Naopak za velmi nešťastné považuje tahanice kolem velvyslanců, zejména o paní Klausovou. „To velmi rozvířilo veřejné mínění. Ale logiku má, že navrhuje velvyslance ten, kdo jednotlivé diplomaty zná. Je v pořádku, když je výběr v rukách ministra zahraničí, i když jména má samozřejmě konzultovat s prezidentem,“ odsuzuje spor mezi Hradem a ministerstvem zahraničí, které nedělá dobrou službu České republice. „Snahy Miloše Zemana považuji za krok k poloprezidentskému systému,“ potvrdila Fischerová ParlamentnímListům.cz. Nejvyššímu ústavnímu činiteli se tak příliš nedaří plnit jeden ze základních cílů, které ve svém inauguračním projevu spojoval s výkonem prezidentské funkce – a to uklidnění a stabilizace české politické scény.

Měl by si dávat větší pozor na své výroky

Táňa Fischerová nepovažovala za šťastné ani výroky Miloše Zemana k sudetským Němcům při jeho státní návštěvě Rakouska. Zeman se v rozhovoru pro agenturu APA vrátil ke svým kontroverzním výrokům na adresu sudetských Němců a prohlásil, že vysídlení pro ně bylo mírnějším trestem než trest smrti, jenž by jim hrozil za vlastizradu. „To je pořád ta stará záležitost, která se vrací. Miloš Zemana by si měl víc dávat pozor na své výroky. Nabízejí se otázky, kam to směřuje, když je teprve na začátku mandátu, ale to ukáže čas,“ prohlásila politička. Rozpačitá je také nad lidmi, které si Zeman na Pražský hrad vzal. „Nejsem si jista, že to obsazení je ideální,“ podotkla.Na otázku, co by dělala jako hlava státu, uvedla, že by prioritou pro ni bylo také doplnění Ústavního soudu. „Pak bych se víc soustředila na občanskou společnost, na kulturu, zajímala bych se, co se děje se zákony v oblasti kultury,“ uvedla svoje představy.

Nemít euro přece není hřích

Další žena mezi uchazeči o Pražský hrad, bývalá europoslankyně a předsedkyně politické strany Suverenita Jana Bobošíková ParlamentnímListům.cz řekla, že s řadou kroků Miloše Zemana zásadně nesouhlasí, ale nijak ji nezaskočily. „Jsou to kroky, které dopředu avizoval,“ poukazuje na proevropský a probruselský postoj současného prezidenta šéfka Suverenity. Nesouhlasí ani s přáním, které Miloš Zeman vyslovil v Rakousku, aby Česká republika brzy přijala euro. Jana Bobošíková si naopak myslí, že by Česko mělo udělat všechno pro to, aby se vyvázalo z povinnosti euro přijmout. „Přece nemít euro není hřích. Euro nemá Dánsko, euro nemá Velká Británie, řada zemí nemá euro,“ argumentuje politička.

Nevyvěsila bych vlajku, nepodepsala bych euroval

Jana Bobošíková pochopitelně nesouhlasí ani s tím, že prezident vyvěsil na Pražském hradě vlajku Evropské unie. Na místě hlavy státu by se chovala zcela jinak. „Nevyvěsila bych vlajku, nepodepsala bych euroval, neslibovala bych Rakušanům, že zastavím Temelín, když nám pronajmou nedostavěnou jadernou elektrárnu. Takové věci bych nedělala,“ prohlásila rezolutně šéfka Suverenity.

Prezident jde za rámec toho, co mu výklad Ústavy dovoluje

Kandidát na Pražský hrad za ODS, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka ParlamentnímListům.cz přiznal, že ho nepřekvapilo, že je Miloš Zeman aktivním prezidentem. „Ale překvapuje mne, že jde za rámec toho, co mu výklad Ústavy dovoluje. A že se stal aktivistickým a zahajuje tendenci na poloprezidentský systém, což v parlamentní demokracii nejde,“ nelíbí se mu snahy po přivlastňování větších kompetencí, než umožňuje prezidentovi Ústava.

Přijetí eura znamená nejen splnění podmínek, ale také referendum

Do odpovědi, co by dělal na místě hlavy státu, se neúspěšnému kandidátovi za občanské demokraty příliš nechce. „To je ryze akademická otázka, tu roli má dnes vítěz - prezident Miloš Zeman. Nemá smysl říkat, co bych dělal, když v té roli nejsem. Ale určitě bych nešel do tak ostrého střetu s ministrem zahraničí kolem velvyslanců a neprosazoval bych své kandidáty, navíc přes média, což je to nejméně taktické, co se může odehrát. To destabilizuje i budoucí pozici velvyslance v té dané zemi,“ uvedl. A dodal, že by také určitě nevyvěsil vlajku Evropské unie na Pražském hradě, protože se jedná o sídlo českého, a ne evropského prezidenta. „Také bych nepronesl větu, že bychom za pět let měli přijmout euro. Protože pro mne přijetí eura znamená nejen splnění všech ekonomických podmínek, ale také referendum,“ prohlásil Přemysl Sobotka.

Nakročení směrem k poloprezidentskému systému

Prezidentský kandidát sociálních demokratů, stínový ministr spravedlnosti, senátor Jiří Dienstbier označil za pozitivní způsob, jakým prezident Miloš Zeman přistoupil k doplnění Ústavního soudu, protože podle jeho slov byly zatím„nominace na ústavní soudce velmi solidní“. Ale tím výčet pozitiv končí. „Negativní je současný spor o velvyslance, kdy tady vidíme doopravdy pokus o nakročenísměrem k poloprezidentskému systému a nerespektování určitých tradic,“ připojil se k všeobecné kritice snahy Miloše Zemana prosadit na posty velvyslanců „své“ lidi.

Hlava státu by měla urovnávat konflikty a ne přilévat olej do ohně

Dienstbier také připomněl návštěvu Rakouska. „Prezident by měl být spíš tím, kdo urovnává konflikty a kdo se snaží o co nejlepší vztahy, a ne aby naopak sám přiléval olej do ohně,“ odsoudil kontroverzní výroky na adresu sudetských Němců. „Prezident by měl dodržovat Ústavu a zvyklosti, uhlazovat konflikty a posilovat postavení republiky na mezinárodní scéně,“ odpověděl senátor na otázku ParlamentníchListů.cz, jak by se choval na místě Miloše Zemana v prezidentském úřadu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…