Náš stát je zdevastovaný. Musíme si říct, co se dělo po roce '89, a hledat viníky, říká zemanovský ministr Žák

02.10.2013 7:02 | Zprávy

ROZHOVOR Ministr dopravy Zdeněk Žák, který je lídrem kandidátky SPOZ v Praze říká, že je potřeba udělat inventuru celého polistopadového období v jednotlivých oborech, co se povedlo, co ne a kdo nese odpovědnost. Obrovským problémem podle něho je, že ze státní správy byli vyhnáni odborníci. Hlavním problémem není korupce, ale diletanství těch, kteří rozhodují.

Náš stát je zdevastovaný. Musíme si říct, co se dělo po roce '89, a hledat viníky, říká zemanovský ministr Žák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák

Váš kolega Vratislav Mynář řekl o Bohuslavu Sobotkovi, že je slabý jako stisk jeho ruky. Co si o předsedovi ČSSD myslíte?

Já bych rozhodně nehodnotil stisk jeho ruky, ale to, co mě opravdu mrzí, je, že do voleb nevstupuje ČSSD jako naprosto kompaktní strana, která by dokázala strhnout na sebe daleko větší přízeň voličů v době, která je takto vyhrocená. Není vyhrocená kvůli sociální demokracii, ale ve stabilním politickém systému je obvyklé, že se strana typu ČSSD před volbami semkne kolem jedné osobnosti. V sociální demokracii vidíme těch osobností několik. A jsou dvě možnosti: Buď voliče přesvědčí, že je to vlastně strana, kterou táhnou tři silné osobnosti – a vydělá na tom, nebo to voliči budou vnímat jako rozhádanost a kontroverzi, a pak to může ČSSD ublížit. Mohlo by se zdát, že to je jenom věcí ČSSD, ale týká se to všech občanů tohoto státu. Totiž v tom směru, že bychom potřebovali jednoznačný výsledek voleb, ať už doprava, nebo doleva, to je v podstatě jedno. Obávám se, že vše směřuje k tomu, že výsledek bude velmi nejednoznačný.

Jaká by podle vás byla optimální vládní koalice a místo SPOZ v ní?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stavidla otevřena. Vládní kruhy řekly, co čekají od Pavla

4:44 Stavidla otevřena. Vládní kruhy řekly, co čekají od Pavla

Převrat, boj o charakter republiky, anebo také správný postoj prezidenta. Odpovědi, které od českých…