Na opravu za zhruba 13,6 milionu korun město získalo dotaci více než 12,1 milionu Kč. V regionu tak startuje svůj provoz jedinečné zařízení nejen pro pozorování hvězd, ale také pro environmentální výchovu a přírodovědné akce pro veřejnost i školy.
Na slavnostní otevření hvězdárny v pátek 15. ledna 2016 v podvečer pozvalo vedení města nejenom osoby, které se podílely na stavbě samotné, ale také budoucí uživatele Centra, tedy ředitele škol a školských zařízení ze širokého okolí a starosty měst a obcí. Otevření se také zúčastnil ředitel sekce řízení Operačního programu Životní prostředí, Mgr. Martin Kubica. Právě z jednoho z programů SFŽP se podařilo městu tak výraznou dotaci získat. Na nové Centrum se přijela podívat také Ing. Klára Dostálová, náměstkyně ministryně pro místní rozvoj. „Je vidět, že když se starosta stará, peníze sehnat lze. Zároveň je to inspirace pro ostatní. Právě nyní jsou v rámci EU vypisovány první výzvy a i tady platí lidové pořekadlo: "Kdo dřív přijde, ten dřív mele". Žádat o dotace lze například na rekonstrukci škol a silnic nebo cyklostezek, sociální bydlení nebo výstavbu komunitních center a také například na nákup vybavení pro dobrovolné hasiče," uvedla při otevření centra náměstkyně Klára Dostálová. Hlavním programem nového centra ale byla tematická přednáška RNDr. Jiřího Grygara CSc., významného českého popularizátora vědy v oblasti astronomie a astrofyziky, který v šedesátých letech pomáhal uvést do chodu původní hvězdárnu. Zajímavý program tedy odstartoval novou éru hvězdárny, která právě nyní slaví své padesáté výročí, jak uvedl ve svém proslovu starosta města JUDr. Jan Malý: „Leden 2016 je pro hvězdárnu významným datem. Je tomu totiž právě 50 let, od jejího prvního otevření v roce 1966. Ke svým padesátinám tak dostala krásný dárek – celkovou rekonstrukci. Dnes tak můžeme veřejnosti nabídnout jak staronovou budovu hvězdárny, kde je nový výkonný dalekohled, ale i zcela nový moderní přednáškový sál a potřebné zázemí pro další přírodovědné aktivity.“ V podvečer se poté do nových prostor přišly podívat další desítky zájemců o přírodní vědy, kteří si prohlédli jak samotnou hvězdárnu, tak se také mohly zaposlouchat do přednášky o astronomii RNDr. Jiřího Grygara. V sobotu 16. ledna 2016 se pak konal Den otevřených dveří pro veřejnost, kdy kromě prohlídky byl pro rodiny připraven tematický program a samozřejmě pozorování oblohy. Pozorování bude ve hvězdárně probíhat pravidelně, stejně tak se může veřejnost těšit na různé astronomické a ekologické kroužky a aktivity, jejichž program lze sledovat na stránkách provozovatele - K-klubu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV