Výstava je rozdělena do dvou částí. „V první místnosti jsou vystaveny exponáty z období 17. a počátku 18. století. Jsou to věci, které se přímo vztahují k Lichtenštejnům na Moravě a k tomu, jak budovali svoje impérium,“ uvedl při zahájení výstavy kurátor Marek Vařeka. Mezi portréty návštěvníci uvidí Perchtu z Rožmberka, známou jako bílou paní, která žila v 15. století v ústraní na mikulovském hradě. Několik portrétů zobrazuje Jana Adama Ondřeje, jehož smrtí se v roce 1712 uzavírá tzv. karlovská větev, a nastupuje větev reprezentovaná Antonínem Floriánem a dalšími členy rodu až po současného knížete Jana Adama II. a jeho syna Aloise. „Na výstavě je zastoupena i méně známá větev moravsko-krumlovských Lichtenštejnů a návštěvníci mohou vidět kromě jiných předmětů zajímavé fotografie z jejich hrobky,“ doplnil kurátor.
Druhá místnost je věnována Lichtenštejnsku a Lichtenštejnům v 19. a 20. století. Jsou v ní umístěny fotografie, řády, poštovní známky i další dokumenty týkající se knížecí rodiny a Lichtenštejnska. K zajímavým exponátům patří důstojnická uniforma knížete Karla z moravsko-krumlovské větve, potřísněná krví z bitvy nebo třeba průkazka knížete Jana II. na vlaky v celém Rakousko-Uhersku na rok 1918.
Zahájení výstavy se zúčastnilo mnoho hostů, mezi nimi byl i J. J. Princ Emmeram z Lichtenštejna, žijící v Německu, a hosté z Rakouska. Výstava je k zhlédnutí v přízemí budovy sálu Evropa až do 2. února příštího roku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV