Jihlava: Zapojte se do proměny Masarykova náměstí

10.04.2017 10:45

Přijďte 18. dubna 2017 v 17.00 hodin do divadla DIOD diskutovat nad budoucností Masarykova náměstí.

Jihlava: Zapojte se do proměny Masarykova náměstí
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

Jihlava připravuje revitalizaci Masarykova náměstí, aby lépe naplňovalo současné a budoucí potřeby občanů i návštěvníků a lákalo k aktivnímu užívání veřejného prostoru.

S ohledem na historický i společenský význam Masarykova náměstí bude na podzim 2017 vypsána architektonická soutěž, ze které vzejde nová koncepce náměstí a jeho nejbližšího okolí. Každý, koho budoucnost náměstí zajímá, bude moci ovlivnit zadání pro architekty na veřejném setkání nebo vyplněním dotazníku.

Revitalizace

Revitalizace znamená znovuoživení a právě o to v projektu náměstí půjde. Řešena bude podoba náměstí včetně zaústění okolních ulic do náměstí. Architekti budou vymýšlet úpravy, které povedou ke zlepšení dojmu z náměstí i jeho využívání při běžném životě i při akcích, aby více lidí mělo důvod na náměstí přijít, lákalo je, co tam mohou dělat a cítili se při tom příjemně. A to s respektem k historickému dědictví a památkové ochraně centra.

Architektonická soutěž

Architektonická soutěž (podle zákona o veřejných zakázkách soutěž o návrh) je způsob výběru projektanta, při kterém jsou architekti vybráni až na základě odevzdaných návrhů. Soutěž tak přinese obvykle několik desítek návrhů, ze kterých lze vybírat. Je to také nejtransparentnější způsob zadání projekční zakázky, protože se soutěží anonymně a porota, která návrhy hodnotí, musí být z většiny odborná a nezávislá. Ale je to také způsob nejnáročnější na přípravu a tak se používá u projektů významnějších budov a prostranství - a náměstí si to svým významem zaslouží.

Stručný harmonogram revitalizace náměstí

  • 2016 léto: zahájení práce na zadání soutěže – plánování postupu, sběr a uspořádávání podkladů
  • 2016 podzim: antropologický průzkum, který popisuje současné fungování náměstí, skupiny uživatelů a jejich zvyky
  • 2017 jaro: zapojení veřejnosti do tvorby zadání soutěže – veřejné hodnocení současného stavu a formulování podnětů pro budoucí řešení
  • 2017 jaro: analýzy centra města – historický vývoj města a památková ochrana, urbanistická a majetková struktura, funkční využití objektů, možné úpravy budovy PRIORu, dopravní situace,…
  • 2017 léto: dokončení zadání architektonické soutěže a jeho odsouhlasení porotou soutěže a zkontrolování Českou komorou architektů
  • 2017 podzim – 2018 jaro: architektonická soutěž – architekti ve dvou kolech připraví své návrhy a odborná porota je zhodnotí a ocení nejlepší
  • 2018 jaro: zveřejnění výsledků soutěže, veřejná diskuze nad oceněnými návrhy, zadání projektu náměstí vybranému architektonickému atelieru.

 Zapojení veřejnosti

Architektonická soutěž je v přípravě od léta 2016, kdy začal postupný sběr podkladů a odborná příprava. Nyní přichází čas do přípravy zadání zapojit i občany, podnikatele a další uživatele náměstí. Připravovány jsou diskuse i dotazníkové šetření, které se budou věnovat dvěma důležitým tématům. Tím prvním je, jak je vnímaná současná podoba náměstí. Jaká jsou pozitiva dnešního stavu – co funguje, je užitečné, krásné, zajímavé, komfortní. To je důležité jednak proto, aby architekti mohli na pozitivech stavět, ale zejména proto, aby při úpravách nedošlo k tomu, že se mimoděk něco pozitivního změní k horšímu. K současnému stavu patří i to, jaká jsou negativa a problémy dnešního stavu – co nefunguje, je problematické, ošklivé, nevhodné, nekomfortní. To je důležité proto, aby architekti věděli, co se mají pokusit ve svých návrzích řešit.

Druhým důležitým tématem jsou nároky do budoucna. Pro jaké aktivity by bylo vhodné na náměstí vytvořit prostor – ať už se to týká drobností jako „sednout si a pozorovat dění kolem“ nebo větších akcí jako třeba trh. To je důležité proto, aby architekti věděli, co všechno by se na náměstí mělo vejít a co by mohla být lákadla, která zpříjemní pobyt a pomohou na náměstí přitáhnout více lidí. A pak také jaký by mělo mít náměstí charakter, jak by mělo působit – aby architekti věděli, pro dosažení jakého dojmu mají vymyslet kompozici.

Výstupy setkání a dotazníku dostanou architekti v zadání soutěže a pokusí se je co nejlépe zapracovat do návrhu.

 VEŘEJNÉ PLÁNOVACÍ SETKÁNÍ VĚNOVANÉ PŘÍPRAVĚ ZADÁNÍ PRO ARCHITEKTY

  • Proč? Protože nejvíc lze návrh ovlivnit, ještě než architekti poprvé vezmou tužku do ruky – tím, co dostanou zadáno zpracovat. A na tom budeme pracovat. Architekti se potom pokusí ve svých návrzích co nejvíce podnětů zapracovat a to, co, proč a jak zapracovali a nezapracovali zdůvodní.
  • Pro koho? Pro všechny, které náměstí zajímá – ať už na něm pořádají akce, podnikají anebo na něj jen občas zajdou.
  • Kdy? V úterý 18. dubna od 17 do 20 hodin.
  • Kde? V divadle DIOD.
  • Co když to nestíhám? Pokud nemůžete nebo nechcete věnovat 2,5-3 hodiny času na setkání nebo 18. dubna nemáte čas, máte dvě další příležitosti. Veřejnému plánovacímu setkání bude předcházet plánovací akce přímo v prostoru Masarykova náměstí, která se uskuteční v úterý 11. 4. od 8 do 17 hod. Můžete se na chvíli zastavit a sdílet své náměty. Po veřejném plánovacím setkání ještě naváže dotazník, ve kterém budou i ti, co se setkání nezúčastnili moci vyjádřit vlastní priority k nápadům ze setkání a doplnit vlastní náměty.
  • A co děti? Vezměte je s sebou. Na setkání bude zajištěno hlídání.

Zapojení veřejnosti ale se soutěží nekončí. I ten nejlepší návrh v soutěži má obvykle nějaké nedostatky a témata k dořešení. Proto po soutěži proběhne k oceněným návrhům podrobné veřejné připomínkování a podle připomínek v soutěži vybraní architekti připraví finální návrh řešení náměstí.

Podrobnější informace a aktuality o revitalizaci náměstí naleznete na samostatné webové stránce projektu revitalizace náměstí: https://jihlava.cz/namesti/.

Najdete tam podrobný popis kroků revitalizace, informace o plánovaných a proběhlých akcích pro veřejnost, postupně bude doplňována i knihovna inspiračních projektů a studentských prací. Na webu je již nyní k nahlédnutí zpráva z antropologického průzkumu náměstí skupinou Anthropictures, která popisuje současné fungování náměstí, skupiny uživatelů a jejich zvyky.

Možnosti revitalizace náměstí prověří i studenti architektury

V rámci přípravy revitalizace se v současné době Masarykovu náměstí věnují také tři ateliéry na Fakultách architektury ČVUT v Praze a VUT v Brně. Studenti architektury pod vedením architektů Jiřího Klokočky, Henryho Hansona  a Petra Hýla zpracovávají s podporou Statutárního města Jihlavy své představy o budoucím vývoji centra města. Studenty můžete v Jihlavě potkávat na jaře 2017 a výsledky jejich práce budou k vidění v červnu, kdy se uskuteční veřejná prezentace projektů s diskuzí. Čerstvé nápady studentů pomohou prověřit možnosti a nastavit podmínky architektonické soutěže.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přerov: Proti proudu Bečvy vyjede cyklobus na Bumbálku

10:23 Přerov: Proti proudu Bečvy vyjede cyklobus na Bumbálku

Z Přerova na Bumbálku cyklobusem – a zpátky už v sedle kola! Také letos zajišťuje město tuto oblíben…