Kladno: Zavlažovací vaky s vodou chrání stromy před suchem

28.07.2020 16:43

Městské stromy, které ohrožuje dlouhodobé sucho, v Kladně zachraňují za pomoci zavlažovacích vaků. Z bytelných pytlů voda odtéká hluboko ke kořenům dlouhé hodiny. Ve spolupráci se Středočeskými vodárnami je zaměstnanci Odboru životního prostředí kladenského magistrátu začali upevňovat k jeřábům vysazeným Billundské ulici.

Kladno: Zavlažovací vaky s vodou chrání stromy před suchem
Foto: Archiv
Popisek: Centrum města Kladno. Ilustrační foto

"Loni dodaly vodárny pro naše stromy první desítky vaků, jejich instalace se v suchém, horkém létě velmi osvědčila, a proto velmi vítám i letošní pokračování naší spolupráce. Tento způsob zavlažování se ukázal v našich podmínkách jako velice účinný, a proto v akci letos pokračujeme," řekl primátor Kladna Dan Jiránek a dodává: „Když zalijete strom běžnou zálivkou z hadice, voda se částečně rozlije i po okolí a nedostane se všechna hlouběji pod zem ke kořenům. Mladé stromky do tří let mají kořeny ještě blízko povrchu, staré dřeviny už zase dokáží hluboko v zemi čerpat z podzemní vody.“ Jde o odolné plastové vaky, které lze instalovat k patě stromu jednotlivě, ve dvojici či trojici. Dva zavlažovací vaky pak dokáží obepnout kmen o průměru až 20 centimetrů. Pro vzrostlé stromy je možné použít i jako samostatně stojící řešení.

Anketa

Chcete, aby Česká republika ratifikovala Istanbulskou úmluvu?

2%
98%
hlasovalo: 30530 lidí

„Instalace vaku ke stromu zabere vteřiny, naplnění trvá zhruba tři minuty a kapková závlaha zalije strom přímo ke kořenům při menší spotřebě vody,“ vysvětlil generální ředitel Středočeských vodáren Jakub Hanzl a dodal: "Do jednoho vaku se vejde téměř 65 litrů vody, ta z něj k patě stromu pomalu odtéká asi devět hodin. Půda kolem stromu tak má dostatek času k tomu, aby vláhu vstřebala a zavlažování je tak mimořádně účinné. Pro naplnění vaků se nepoužívá pitná voda, ale voda z přírodních pramenů nebo dešťovka.“

„Stromy nepotřebují zalévat často, ale zato vydatně. Z vaků se veškerá vláha dostane do půdy přímo u stromu až ke kořenům, postupně se provlhčí celý půdní sloupec pod dřevinou. Voda, kterou budeme v pytlích pravidelně doplňovat, je tak využita efektivně. Nyní typujeme další stromy po městě, které by pomoc zavlažovacích vaků také potřebovaly a tlumoky dle potřeby doplňovat na nová místa,“ dodává vedoucí Odboru životního prostředí kladenského magistrátu Radovan Víta.

Zavlažovací vaky města pro letní závlahu veřejné zeleně využívají často. Ve středních Čechách ale k jejich instalaci přistoupili na základě společné iniciativy obcí, měst a vodohospodářů. Vodárenská společnost vaky dodá na místa, která starostové vytipují a města pak zajistí jejich průběžné doplňování.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Pravda o zeleném šílenství pro ĆR

Pane Fialo, díky za vaši iniciativu, tak, aby se občané dozvěděli pravdu. Jen mě mrzí, že konference proběhne v poslanecké sněmovně , tyto opravdové odborníky bychom měli slyšet v diskusi bud ve veřejnoprávní české televizi, kterou si všichni platíme, nebo v jiné komerční televizi, ale obávám se, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litoměřice: Město čeká stavebně i dopravně náročné období

7:37 Litoměřice: Město čeká stavebně i dopravně náročné období

Otevřené výkopy, dopravní uzavírky i dočasně neprůjezdná Mrázova ulice bez možnosti napojení na most…