Liberec: S primátorem na FRESH TRACK se snídaní nebo volné lyžování s obědem pod sjezdovkou

06.03.2017 12:14

Prvním lyžařem, který zaříznul hrany svých nabroušených lyží na historicky prvním FRESH TRACKU na Ještědu, se v sobotu 4. března přesně v 7:16 stal Liberečan Leoš Valášek. Prvenství mu s elegancí sportovce přenechal jak hostitel primátor města Tibor Batthyány, tak čestný host Igor Rattaj z TMR.

Liberec: S primátorem na FRESH TRACK se snídaní nebo volné lyžování s obědem pod sjezdovkou
Foto: liberecky-kraj.cz
Popisek: Liberec

Ranní lyžovačka vygradovala pro freshtrackaře snídaní připravenou přímo pod sjezdovkou. Lyžování však nebyl konec a pan primátor dál brázdil zasněžené svahy skiareálu, který je ve fázi námluv se slovenským lyžařským gigantem, společností Tatry Mountain Resorts. Sportovní dopoledne zakončilo pozvání na pikantní guláš pro všechny, kteří měli zájem se primátora města pod Ještědem zeptat na plány a vize s tímto kopcem, na kterém se téměř každý Liberečan učil lyžovat. A otázek bylo opravdu hodně a někdy i překvapivých…

Počasí se po téměř aprílovém týdnu umoudřilo a lyžování na ranním FRASH TRACKU se nakonec zúčastnilo 38 lyžařů. Ti v příjemném prostředí správní budovy skiareálu zaslouženě posnídali teplé párky, obložené mísy, které zapíjeli čerstvou kávou nebo čajem. To vše za přítomnosti dvou strůjců jednání nad možnou budoucností ještědských sjezdovek. Ranní lyžaři měli dotazy více směrovány ke sportu jako takovému. Zajímalo je, jak se zlepší průjezdnost sjezdových tratí, jejich zamýšlená šíře, jestli se i nadále bude podporovat trénování mladé generace nebo kam budou mířit ceny skipasů. K dotazům uvedl Igor Rattaj, zástupce TMR: „Naše záměry jsou konstantní, chceme tedy, pokud dojde k dohodě o pronájmu, investovat v první fázi 250 mil. korun dle již schválených změn územního plánu, což je vybudování nové sjezdovky na Skalce, v druhé fázi v souladu s dalšími změnami územního plánu bychom rádi investovali 400-500 mil. Do tohoto balíčku by dávalo smysl zahrnout dvě nové modré sjezdovky pro rodiny s dětmi, rozšířit s citem stávající sjezdovky a osvětlení, postavit novou sáňkařskou dráhu a šestisedačku. K tomu samozřejmě patří obnova zasněžovacího systému a tolik nyní poptáváné kvalitní gastro a služby.“ V diskuzi nastal obrat při zmínce o službách a padla jasná otázka, jak to bude se současnými provozovateli a zaměstnanci služeb jako jsou lyžařské školy, ski servisy, půjčovny a občerstvení. Pan primátor zmírnil veškeré obavy: „O zaměstnanosti jsme s panem Rattajem také hovořili, uvědomujeme si oba, že léta zkušeností a chuť pracovat v tomto byznyse místním lidem nechybí a nový provozovatel areálu by využil stávajícího osazenstva. To, co by bylo nové, by byly investice do výstavby zázemí a know-how v poskytování služeb.“

K tématu podpory mládeže se oba vyjádřili kladně a uvedli, že v zamýšlené smlouvě je zakotveno každoroční poskytnutí skipasů v hodnotě přes milion korun zdarma právě pro sportovní oddíl lyžařů. Dále k jízdenkám uvedl Igor Rattaj: „Cenová politika celého TMR je nastavena na výhodné celoroční skipasy. Naším cílem je, aby každý Liberečan měl celoroční permanentku a využíval ji na jednodenní lyžování. Tento skipas by byl platný v celé síti našich středisek, tedy i ve Špindlerově Mlýně, v Tatrách a možná i v Polsku.“

Z řad lyžařů-občanů nezazněl jediný negativní komentář

Obědové setkání diskutérů z řad lyžařů i nelyžařů mělo ráz spíše zvídavých otázek. Rodiče s dětmi se ptali na výuku a lyžařské kurzy. K tomu se vyjádřil pan Rattaj: „Rádi bychom nabídli všem spádovým mateřským školkám a základním i středním školám lyžařské kurzy přímo na Ještědu. Vím, že nyní jezdí i malé děti autobusy do vzdálenějších lokalit jako je například Smržovka. To je škoda. Kromě toho, v případě špatného počasí, bude možné si v dětských odpočívárnách typu dětský koutek nebo klubovna vydechnout, občerstvit nebo jen vysušit oblečení. Výuka lyžování pak může probíhat třeba díky instruktážnímu videu. Mělo by to vše fungovat jak pro děti ze škol, tak například pro handicapované se zájmem o lyžování.“

Ty erudovanější zaujalo téma územního plánu a stav příprav smluvního vztahu mezi SAJ (Sportovní areál Ještěd) a TMR (Tatry Mountain Resorts). K tématům odpovídal primátor: „Ve stávajícím územním plánu je již změna na stavbu nové sjezdovky na Skalce zanesena a na začátku roku jsem bohužel zatím bez širší podpory chtěl iniciovat podnět ke změně UP, takže pracujeme na tom dál.“ Ke smlouvě se vyjádřil velmi krátce z důvodu probíhajících jednání: „Podoba nájemní smlouvy se stále vyvíjí dle aktuálních připomínek zainteresovaných a oprávněných osob či subjektů. Nyní je důležité, aby město, jeho zastupitelé vyjádřili svůj souhlas se záměrem pronájmu a vstupu soukromé investiční společnosti do skiareálu Ještěd.“

Lyžování s primátorem a jeho hostem samozřejmě doprovázelo setkání s představiteli médií. Tam opět zaznělo z úst pana Rattaje zaměření na jednodenní lyžaře z regionu, využití spádovosti a skvělé dostupnosti Prahy a měst podél dálnice R10. Neopomíjenou lokalitou je i sousední Německo a Polsko.

Dopoledne s primátorem a panem Rattajem se neslo v příjemné sportovní atmosféře. Z řad lyžařů-občanů nezazněl jediný negativní komentář, naopak slova podpory se ozývala ze všech stran.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň: Místo kulturního domu v Červeném Hrádku bude osmnáct bytů

13:05 Plzeň: Místo kulturního domu v Červeném Hrádku bude osmnáct bytů

V bývalém kulturním domě v Červeném Hrádku do poloviny roku 2025 vznikne 18 městských nájemních bytů…