Litoměřice iniciovaly vznik Asociace energetických manažerů

02.11.2014 18:56

K založení v České republice první Asociace energetických manažerů měst a obcí došlo v konferenčním sále litoměřického hradu.

Litoměřice iniciovaly vznik Asociace energetických manažerů
Foto: litomerice.cz
Popisek: Litoměřice

Stalo se tak v průběhu druhého dne mezinárodní energetické konference „Energie (pro)města 21. století“, která zde probíhala za účasti necelé stovky zástupců měst, obcí, firem, Státního fondu životního prostředí, Ministerstva životního prostředí a sdružení Energie Cities.

Konferenci organizovalo město Litoměřice, které se dlouhodobě věnuje udržitelné energetice a činí konkrétní kroky vedoucí k větší energetické nezávislosti. „V energetice totiž vidíme strategickou oblast rozvoje,“ zdůraznil Ladislav Chlupáč, starosta města Litoměřice, které ve spolupráci s Akademií věd, Univerzitou Karlovou, Technickou univerzitou Liberec a Českou geologickou službou pracuje na realizaci v České republice pilotního geotermálního projektu. Kromě toho podniká řadu kroků vedoucích k energetickým úsporám, které od roku 2012 dosáhly zhruba 7,5 milionu korun.

„Jsme si vědomi indikativních cílů vytýčených Evropskou unií pro rok 2020 až 2030 v oblasti úspor energie, využití obnovitelných zdrojů a snížení emisí skleníkových plynů. Tyto cíle podporujeme a chceme v dané oblasti spolupracovat i s jinými městy a obcemi v České republice,“ odůvodnil energetický manažer města Jaroslav Klusák založení odborné platformy, kterou je již zmiňovaná Asociaci energetických manažerů měst a obcí.

Zakládajícími členy se dnes staly kromě Litoměřic i města Chrudim, Kopřivnice a městská část Brno – Nový Lískovec. „Členům můžeme nabídnout naše zkušenosti v oblasti udržitelné energetiky a zároveň se rádi přiučíme. Chceme tak aktivně podporovat dlouhodobou energetickou nezávislost měst a obcí nejen v ČR, ale i na evropské úrovni,“ uvedl například starosta Chrudimi Petr Řezníček. Starostka městské části Brno – Nový Lískovec Jana Drápalová přidala konkrétní příklad dobré praxe. „Renovací panelových domů v nízkoenergetickém standardu jsme dosáhli o 70 procent nižších výdajů na energie oproti běžné výstavbě,“ uvedla starostka. Místostarostka města Modřice Hana Chybíková zase prezentovala pasivní dům pro seniory, který má až o 90% nižší energetickou náročnost než klasické domy tohoto typu, přičemž náklady na stavbu jsou srovnatelné.

Neméně zajímavé bylo vystoupení Paula Isbella, energetického manažera města Bristol, které se snaží energii samo vyrábět prostřednictvím větrných elektráren a fotovoltaiky a za příznivé ceny prodávat svým občanům a organizacím.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: litomerice.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

22:09 Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

Ve všech dětských pískovištích v Kroměříži i místních částech byl v těchto dnech vyměněn písek. Odvo…