Ve výběru více než šesti desítek prací návštěvníci najdou díla od klíčových představitelů českého či středoevropského umění 2. poloviny 20. století, jako jsou plastiky Pavla Kolíbala, skleněné sloupy René Roubíčka, plátna Jiřího Sopka, Otakara Slavíka a Jiřího Davida, pozoruhodné látkové koláže Adrieny Šimotové či velkoformátového obrazu nositele Oskara Theodora Pištěka, který se zároveň stal ikonou celé expozice. Expozice, která se bude každý rok mírně obměňovat, v souvislosti s finalizací rekonstrukce dalších zámeckých prostor, bude v Moravském Krumlově ke zhlédnutí minimálně do konce roku 2017. Vedle stálé expozice bude pro každý rok představena jedna nebo dvě krátkodobé výstavy, nyní bude uvedena kolekce děl Zdeňka Buriana, zapůjčená z Retro Gallery v Praze.
Zámek Moravský Krumlov, místo pozoruhodné po historické i architektonické stránce, bude po několik let hostit vynikající díla ze slavné sbírky shromážděné sběrateli a mecenáši umění Janem a Medou Mládkovými. Jedinečná a přitom osobně vyhraněná sbírka manželů Mládkových představuje ve střední Evropě výjimečný počin – zahrnuje díla nejvýznamnějších autorů pohybujících se na české umělecké scéně 20. století s širokým přesahem k sousedním zemím – a budovaná v době existence totalitních vlád, které svobodný umělecký projev oficiálně neumožňovaly. Velkou část několik desetiletí budované sbírky darovala paní Meda Mládková v roce 2000 Hlavnímu městu Praha a po rekonstrukci kulturní památky Sovovy mlýny vzniklo Museum Kampa, do nějž byla tato unikátní sbírka umístěna – Museum Kampa se velmi rychle stalo jedním z nejnavštěvovanějších galerií v Praze – a nyní část svých sbírek představují i v Moravském Krumlově.
„Těší mě, že naše umění můžeme vystavit na takovém krásném místě a přeji si, aby ji navštívilo hodně lidí. A přeji si také, aby pak přijeli i k nám do Prahy“, řekla Meda Mládková, zakladatelka Musea Kampa.
Akcent je dán na díla vzniklá převážně po roce 1960
Sbírka Jana a Medy Mládkových v sobě obsahuje několik relativně samostatných celků: vlastní sbírka manželů Mládkových, kolekce děl Jiřího Koláře a Sbírka Jiřího Koláře, a Sbírka pro Jindřicha Chalupeckého – výběr z těchto sbírek je představen v Moravském Krumlově. Akcent je dán na díla vzniklá převážně po roce 1960, tedy od autorů, které Meda Mládková osobně v nesvobodném Československu navštěvovala a svými nákupy uměleckých děl podporovala jejich často velmi svízelnou existenci. Vedle toho jezdila paní Mládková do dalších zemí střední a východní Evropy. Tuto skupinu autorů v Moravském Krumlově představuje především dnes již kultovní autorka, polská sochařka Magdalena Abakanowicz, která je známá netradičním využitím textilních materiálů a skupinovými sochami s fragmenty lidských postav.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV