Olomouc: Solární inteligentní lavičky nabídnou posezení, nabíjení i signál wi-fi

21. 4. 2017 10:03

Služby jako z budoucnosti nabídnou lavičky, které se letos v rámci modernizace veřejného mobiliáře objeví v Olomouci.

Olomouc: Solární inteligentní lavičky nabídnou posezení, nabíjení i signál wi-fi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náměstí v Olomouci

Lavičky umí poskytovat kromě posezení několik dalších funkcí. Díky zásuvkám a USB zdířkám si uživatel může nabíjet mobilní telefon, současně se jedná o zdroj bezdrátového internetového signálu s dosahem kolem čtyř metrů a navíc k tomu lavičky v noci svítí. Provoz těchto multifunkčních zařízení ani nevyžaduje další náklady – jejich horní část totiž tvoří solární panely. Navíc se jedná o líbivý designový výrobek.

Radní na včerejším jednání rozhodli, že město zatím pro Olomouc pořídí tři takové moderní lavičky, které už slouží lidem na různých místech Evropy. „Jsou to velmi praktická, účelná a současně dobře vyhlížející zařízení, která nepochybně i v Olomouci najdou řadu příznivců. Z evropských měst, kde už takový mobiliář slouží veřejnosti, jsou jen dobré reference,“ uvedl primátor Antonín Staněk, který pořízení tohoto prvku pro Olomouc inicioval. „Umístěny budou ve Smetanových sadech u hudebního altánu, na třídě Svobody a v Rožňavské ulici,“ dodal primátor. Tato pilotní část modernizace mobiliáře umístí lavičky na místa, která jsou frekventovaná a současně jsou pod dohledem bezpečnostních kamer.

Technickou výhodou vybraných laviček je nepřetržitý počítačový dozor na dálku, který vyhodnocuje správnost provozu každých 15 minut. Zařízení má ve výbavě senzory na shromažďování informací (funkčnost komponentů, atmosférické podmínky, údaje o provozu a využití dobíjení, atd.), jeho součástí je i noční dekorativní osvětlení, které osvětlí okruh do 2 metrů. Cena vybraného produktu je 3 330 euro za kus.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brno opět podpoří oživení nábřeží brněnských řek

18:17 Brno opět podpoří oživení nábřeží brněnských řek

Ještě týden, přesně do úterý 31. října 2017, mají lidé a místní spolky možnost podávat žádosti o pos…