Pardubice: Do parku Červeňák míří geodeti

25.01.2023 12:59 | Tisková zpráva

Na projektu revitalizace Červeňáku se pracuje i v terénu. Minulý týden se tým hlavního projektanta, který pro město zpracovává projektovou dokumentaci pro revitalizaci této lokality, vydal přímo na Červeňák, aby si zde vytyčil geodetické body. Nechybí mezi nimi ani některé stromy, které jsou nyní označeny výraznou barvou.

Pardubice: Do parku Červeňák míří geodeti
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

„Vytyčení geodetických bodů je jedním z prvních kroků pro vypracování kompletní projektové dokumentace. Označené stromy poslouží jako záchytná místa pro geodetické měření, v žádném případě se nejedná o stromy označené ke kácení. Naším cílem naopak je zachovat v areálu parku Červeňák maximum zeleně a proměnit toto místo v atraktivní lokalitu, která bude veřejnosti sloužit jako místo k trávení volného času. V současné době probíhají práce na projektové dokumentaci, kterou chceme mít hotovou do konce roku 2023,“ podotýká náměstkyně primátora zodpovědná za životní prostředí Jiřina Klčová.

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 42159 lidí

Samotná obnova území Červeňáku, jejímž cílem je posílení ochrany a zachování přírody, biologické rozmanitosti a zelené infrastruktury v Pardubicích, by pak měla začít v polovině roku 2024. „Odhadované náklady na revitalizaci parku Červeňák by měly být přibližně 60 milionů korun. Zároveň hledáme možnosti dotační podpory, například z Operačního programu Životní prostředí nebo Integrovaného regionálního operačního programu,“ informuje o pokrytí projektu primátor Pardubic Jan Nadrchal, který stál u zrodu revitalizace bývalého vojenského cvičiště Červeňák ještě jako náměstek primátora zodpovědný za životní prostředí.

Projekt revitalizace území Červeňáku si klade za cíl zlepšení stavu přírodních stanovišť, regulaci a omezování šíření nepůvodních druhů, při plánování jsou jedním z důležitých podkladů zpracované biologické posouzení lokality či registrovaná územní studie. Součástí proměny tohoto území bude i práce s vodou, především podpora tvorby tůní, coby líhniště vzácných živočichů, kteří se v území vyskytují.

Během revitalizace by podle územní studie měl být Červeňák propojen s okolím cyklostezkami a pěšinami, zachovány a začleněny do celého konceptu revitalizace by měly být zachovalé technické prvky, jako mostní pilíře a stávající objekty, z některých by se měly v budoucnu stát vyhlídky pro veřejnost. Lokalita bude navíc doplněna o vhodný mobiliář či herní prvky, územím by měly vést dvě naučné stezky. Jedna návštěvníky provede různými biotopy a přírodními zajímavostmi Červeňáku, druhá bude odkazovat na vojenskou historii, neboť Červeňák býval cvičištěm zdejších ženistů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Klienti Naděje pomáhají s venčením psů v útulku

7:37 Mladá Boleslav: Klienti Naděje pomáhají s venčením psů v útulku

O lidech bez domova se obecně ví, že milují čtyřnohé kamarády a velmi často si je pořizují jako své …