Praha 2 má další pamětní desku hrdinům druhého odboje

16.03.2019 21:10

Pamětní deska se jménem kapitána Karla Pavlíka je od čtvrtka 14. března 2019 na domě č. 19 v ulici Na Folimance v Praze 2.

Praha 2 má další pamětní desku hrdinům druhého odboje
Foto: prague.eu
Popisek: Novoměstská radnice

Hrdina druhého odboje se proslavil především obranou Czajánkových kasáren den před okupací naší republiky nacisty, 14. března 1939, ale i mnoha dalšími aktivitami v řadách odboje. Dům v Nuselském údolí byl jeho posledním útočištěm před zatčením v roce 1942 a následnou popravou v Mauthausenu.

Slavnostního odhalení desky se přesně 80 let po hrdinském činu kapitána Pavlíka zúčastnila starostka Prahy 2 Jana Černochová spolu s místostarostou Jaroslavem Šolcem a radním Michalem Zunou, členové Čsl. obce legionářské, Roty Nazdar a také Iniciativy A., kteří zřízení desky iniciovali. Památku kapitána Pavlíka přišli uctít příslušníci Armády ČR v čele s brigádním generálem Miroslavem Hlaváčem, zástupcem náčelníka Generálního štábu, a brigádní generálkou Lenkou Šmerdovou. Nechyběla dokonce ani neteř kapitána Pavlíka, paní Alena Krausová.

„Navazujeme na tradici započatou před dvěma lety, v roce 75. výročí operace Anthropoid. Tehdy jsme na několika vinohradských a novoměstských domech nechali umístit pamětní desky lidem, kteří zde žili a poskytli pomoc parašutistům nebo jejich spolupracovníkům. Ti všichni, stejně jako dnes kapitán Pavlík, si zasluhují naši úctu. Jsou důkazem, že Češi nejsou národem zbabělců a kolaborantů, a to bychom si měli neustále připomínat,“ říká starostka Jana Černochová.

Karel Pavlík (19. 10. 1900 – 26. 1. 1943) byl voják a odbojář, kapitán Československé armády, povýšený in memoriam na plukovníka. Během okupace se zapojil do odboje v rámci organizace Za vlast, která napomáhala při přesunu československých vojáků k zahraničním jednotkám. Poté se přestěhoval do Prahy a zde působil v ilegální odbojové organizaci Obrana národa. Stal se jedním ze spolupracovníků štábního kapitána Václava Morávka, legendy československého odboje, a prof. Ladislava Vaňka, vedoucího sokolské organizace Jindra a člena Sokolské revoluční rady, kterého Němci po zatčení přiměli ke spolupráci. Kapitán Pavlík byl zatčen 4. září 1942 a po řadě výslechů a mučení převezen do koncentračního tábora Mauthausen, kde ho 26. ledna 1943 popravili. Jeho tělo nebylo nikdy nalezeno, symbolický hrob má v Kostelci nad Černými lesy. Dne 28. října 1999 mu prezident republiky udělil in memoriam Medaili Za hrdinství.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Chcete bydlet v městském bytě? Přihlaste se do elektronické aukce

13:37 Olomouc: Chcete bydlet v městském bytě? Přihlaste se do elektronické aukce

Začíná historicky první aukce nájemního bydlení v Olomouci. Registrační kolo tohoto výběrového řízen…