Praha 5 má desatero energeticky úsporných opatření

30.09.2022 10:06 | Tisková zpráva

Rada městské části Praha 5 schválila plán na snížení spotřeby energií. Podle radního pro finance Jana Kavalírka (TOP09) jde o první fázi postupného snižování nákladů za energie.

Praha 5 má desatero energeticky úsporných opatření
Foto: MČ Praha 5
Popisek: Radnice Prahy 5

„V této fázi jde o sérii drobných krátkodobých opatření, která ovšem přinesou vítané úspory. Nechali jsme například vyčistit topné systémy ve všech administrativních budovách a očekáváme snížení nákladů až o 20 %. Pro zaměstnance jsme také připravili Energetické desatero, protože nejvíce okamžitých úspor přinese změna chování každého z nás, což známe z vlastních domácností,“ říká radní Jan Kavalírek.

Mezi okamžitá opatření, která úřad zavádí patří například regulace teplot v kancelářích. Dále snížení vytápění chodeb a WC s výjimkou čekáren, postupná obměna drobných spotřebičů za energeticky úspornější či revize svítidel a jednorázovou výměnu starých žárovek za úspornou LED variantu.

„Snížíme také ohřev teplé vody v úřadu a výrazněji snížíme vytápění budov o víkendech. Vedle krátkodobých řešení, ale připravujeme dlouhodobá řešení. Dávno před energetickou krizí jsme začali připravovat energetický management, který řídí spotřebu energií včetně centrálního nákupu energií pro úřad i jím zřizované organizace. Máme pilotní projekt na fotovoltaiku na střeše základních škol, chceme nechat zpracovat analýzu na vyhotovení komunitní fotovoltaické elektrárny a dále na využití metody EPC pro snížení energetické náročnosti budov úřadu,“ dodává Jan Kavalírek.

Desatero úsporných opatření pro zaměstnance úřadu Prahy 5 pak vypadá takto:

1. Zhasínejte

Osvětlení bychom měli využívat účelně, tzn. používat ho jen v těch místnostech nebo jejich částech, kde je osvětlení zapotřebí. Pokud dlouhodobě nepoužíváte prostor nebo zařízení, prosíme zhasněte. Řiďte se heslem: Poslední zhasne.

2. Šetřete teplem

Vytápění má největší podíl na spotřebě energie v budově, proto bychom neměli přetápět. Každý stupeň vytápění navíc znamená zvýšení spotřeby, a tedy i nákladů o přibližně 6 procent. Ideální teplotu vnímá každý jinak, ale zdravé a zároveň příjemné prostředí v místnosti je při 19–22 °C.

3. Větrejte úsporně

Větrání v topném období má být krátké, ale intenzivní, aby se stačil vyměnit celý objem vzduchu, a přitom nevychladly předměty a stěny. Při větrání je lepší vypnout topení a okna otevřít dokořán. Tímto způsobem se rychle vyvětrá a stěny zůstanou teplé. Pokud dlouze větráte pootevřeným oknem a zároveň máte zapnuté topení, velmi plýtváte.

4. Klimatizujte nebo větrejte

Pokud si pustíte klimatizaci, zavřete všechna okna, ať má možnost vyměnit a osvěžit vzduch na požadovanou teplotu. Pokud necháte při spuštěné klimatizaci otevřené okno, efekt je nulový a zbytečně plýtváte. Prosíme zvolte tedy buď klimatizaci nebo okno.

5. Vypínejte spotřebiče

Moderní elektrospotřebiče jsou vybaveny režimem stand-by. Je vhodné se zajímat o příkon v tomto pohotovostním režimu, protože za dobu, kdy je nepoužíváme, spotřebují v ročním objemu poměrně velké množství energie. Pokud to jde, raději spotřebiče úplně vypínejte pomocí hlavního vypínače nebo je vytáhněte ze zásuvky.

6. Šetřete vodou

Šetření je dnešní prioritou. Proto se snažte provádět hygienu a splachování úsporně. Dále je důležitá kontrola, zda toaleta neprotéká a jestli vodovodní kohoutky dobře těsní. Začněme se i k vodě chovat jako k surovině a přírodnímu zdroji, s kterým je nutno neplýtvat.

7. Jezděte úsporně

Významným zdrojem energie jsou i pohonné hmoty. Také u nich bychom tedy měli hlídat spotřebu a snažit se ji optimalizovat a snížit. Snažte se jezdit co nejúsporněji, a to nejen vzhledem k financím, ale hlavně kvůli životnímu prostředí.

8. Chlaďte s rozumem

Ideální teplota v chladničce je 7 °C, na to obvykle stačí nejslabší regulační stupeň (pokud nemůžete teplotu nastavit přímo). Chladničku umístěte buď daleko od tepelného zdroje, nebo mezi něj a chladničku dejte izolaci. Každý stupeň Celsia v okolním prostředí navíc znamená zvýšení spotřeby zhruba o 4 procenta.

9. Zavírejte dveře

Zabraňte přechodu teplého, vlhkého vzduchu z vytápěných do méně vytápěných místností a chodeb. Dveře nechávejte zavřené, zabráníte tím průniku tepla a uspoříte.

10. Nezakrývejte radiátory

Radiátory ani jiná topná tělesa nikdy nezakrývejte závěsy, záclonami, oblečením, nábytkem ani ničím jiným. Čím lepší má váš radiátor „výhled“ na zbytek místnosti, tím lépe a levněji vám ji zahřeje. Nezapomínejte ani na pravidelné odvzdušňování radiátorů.2

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

členství v EU

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, tak jste před 20 lety byl pro vstup do EU, ale teď z ní chcete vystoupit. Co vás nejvíc zklamalo? A jestli tehdy byl podle vás náš vstup do EU nevyhnutelný, není i teď naše setrvání v ní nevyhnutelné? Protože EU asi ještě min nějaký čas existovat bude, a otázkou je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Uherské Hradiště: Ostrožská jezera nejsou určena k rekreaci a koupání

16:31 Uherské Hradiště: Ostrožská jezera nejsou určena k rekreaci a koupání

Blíží se čas letních prázdnin, dovolených a období dnů plných slunce a vysokých teplot, kdy množství…