Praha 8 je dobrým místem k životu

18.08.2017 16:02

V rámci projektu Místní Agenda 21 – Cesta k udržitelnému rozvoji v Praze 8, finančně podpořeného Státním fondem životního prostředí ČR, se v květnu a červnu 2017 uskutečnil v ulicích městské části Praha 8 průzkum zaměřený na spokojenost občanů s místním společenstvím, mobilitou a místní přepravou. Iniciativu zaštítil místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus. Průzkum ukázal, že spokojenost místních obyvatel stoupá.

Praha 8 je dobrým místem k životu
Foto: wikipedia.org
Popisek: Praha 8

V anketě provedené CI2, o. p. s., nestátní neziskovou organizací zaměřenou na udržitelný rozvoj, vzdělávání, publikační činnost, vědu a výzkum, bylo vybráno celkem 503 dotazníků. Respondenti byli zvoleni tak, aby jejich věk, pohlaví a místo bydliště poměrově odpovídaly složení obyvatel městské části. První část ankety zkoumala spokojenost s dostupností zdravotní péče, vzdělávacích zařízení, kulturního a sportovního vyžití a dalších služeb. Zkoumala také, jak občané Prahy 8 hodnotí práci městské policie, úklidové služby, životní prostředí, nabídku pracovních příležitostí a další jevy, které se podílí na celkové kvalitě života.

„Spokojenost obyvatel je největší odměnou a měla by to být hnací síla pro každého z nás!“ říká Petr Vilgus. Na otázku „Jste spokojen s MČ Praha 8 jako s místem, kde žijete či pracujete?“ kladně odpovědělo 82,1 % účastníků šetření. Pozitivním zjištěním je, že procento má vzrůstající tendenci. Velkou nespokojenost projevilo pouze 1,4 % respondentů.

Obyvatelé Prahy 8 jsou spokojeni především s kvalitou okolního životního prostředí (průměrné hodnocení 7,4 z 10 bodů), mezilidskými vztahy a možností provozovat své zájmy a záliby (obě 6,9 bodů z 10). Kladně také ohodnotili technické vybavení a prostředí úřadu MČ P8.

Z hlediska veřejných služeb obyvatelé Prahy 8 ocenili zejména služby spojené s tříděním odpadu a jejich odvozem (7,0 bodů) a střední školy a zdravotní služby (obě možnosti byly ohodnoceny 6,8 body). Méně jsou spokojeni s fungováním sociálních služeb (6,1), úřadem městské části a úklidem a údržbou města v zimním období (6,3). Uvítali by také zvýšení počtu velkoobjemových kontejnerů, přítomnost menších obchůdků a lepší dostupnost drobných služeb.

Druhá část dotazníku byla věnována otázkám mobility a místní dopravy. Jejím cílem bylo prozkoumat především způsob, délku a důvod přepravy. Z výsledků vyplývá, že obyvatelé Prahy 8 se nejčastěji přepravují autem či taxíkem (37,5 %). Druhým nejčastějším způsobem přepravy je chůze (24,3 %), následuje cestování prostředky veřejné hromadné dopravy (31,9 %). Nicméně důležitým zjištěním je, že i přes vysoký podíl automobilové přepravy volí občané městské části převážně udržitelnou dopravu (61,4 %). Z hlediska udržitelnosti je příznivá především krátká průměrná vzdálenost cesty (6,2 km) a nadpoloviční podíl cest automobilem s minimálně dvěma cestujícími (53,6 %).

„Vážíme si toho, že lidé hodnotí Prahu 8 právě takto a jsou se životem zde spokojeni. Průzkum ukázal, že Praha 8 je místem, které svým obyvatelům poskytuje veškeré podmínky pro vedení kvalitního a spokojeného života,“ říká Vilgus. Informace, které výzkum přinesl, jsou cenným vodítkem a inspirací pro další zlepšování životní úrovně v městské části.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České Budějovice: Akvapark vznikne u Vltavy, město hledá soukromého investora

7:17 České Budějovice: Akvapark vznikne u Vltavy, město hledá soukromého investora

Město České Budějovice představilo jednoznačné plány k výstavbě akvaparku na levém břehu Vltavy, pob…