Použitím stejných analytických nástrojů bylo hodnoceno podnikatelské prostředí ve 25 městech v rámci České republiky, Slovenska, Chorvatska a Portugalska. Srovnávací zpráva tak nabízí přehled o regulační zátěži, které podniky čelí v různých městech, může pomoci identifikovat ověřené postupy a eliminovat překážky pro podnikání za účelem vytváření příznivějšího prostředí pro fungovaní soukromého sektoru.
V České republice posuzovali analytici Světové banky situaci v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci, Ústí nad Labem a Liberci, a to na základě pěti indikátorů: zahájení podnikání, vyřizování stavebního povolení, převod vlastnického práva k nemovité věci, dodávky elektřiny a vymáhání smluvních závazků. I když větší část výše uvedených procesů je řízena z centrální úrovně, fungování a efektivita úřadů se často v jednotlivých městech liší, nejlepších výsledků dosáhla ta největší: Praha, Brno a Ostrava. Brno si v rámci České republiky nejlépe vede dle indikátoru vyřizování stavebního povolení. Výborných výsledků dosáhlo také v ukazateli dodávky elektřiny. V této oblasti se umístilo hned za Prahou na druhé nejlepší pozici také v rámci všech 25 srovnávaných evropských měst.
„Je to dobrá zpráva, výborné hodnocení Brna mě samozřejmě těší. Zlepšovat podmínky pro podnikání je jedním z dlouhodobých strategických cílů města, o což se snažíme zejména prostřednictvím aktivity Brno aftercare. Na velkou část hodnocených oblastí však nemáme přímý vliv, protože se na ně vztahuje jednotná legislativa a jsou řízeny centrálně. Ulehčit život občanům, ale i místním podnikatelům ve vztahu k úřadu je rovněž naší prioritou. Již dva roky budujeme městskou elektronickou identitu Brno iD, jejímž cílem je ulevit občanům a obyvatelům města při vyřizování nejrůznějších agend tak, aby si mohli vyřídit cokoliv odkudkoliv,“ uvedl Jaroslav Kacer, náměstek primátora města Brna, pod kterého spadá agenda Smart City, strategické plánování, informatika a elektronizace radnice.
Studie je financována Generálním ředitelstvím pro regionální a městskou politiku Evropské komise a v rámci České republiky ji Světová banka prováděla pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky.
Bližší informace a odkaz na kompletní zprávu Světové banky jsou k dispozici ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV