Jde nejen o sochy a umělecké výtvory, ale i o drobné sakrální památky, křížky neznámých autorů či připomínky válek. Jablonecká radnice se postupně snaží tato díla opravovat a zušlechťovat jejich okolí. Za poslední dva roky do obnovy drobných památek investovala milion korun, přičemž necelá polovina byla hrazena z dotací.
Drobné památky a svědectví minulých let budí pozornost místních. Jablonečané si svého okolí stále častěji všímají a pídí se po historii. „Některé památky nejsou v majetku města a je mnohdy nemožné přispět k jejich obnově, ale snažíme se s vlastníky komunikovat, vysvětlit jim důležitost historických souvislostí. Drobné památky a objekty ve vlastnictví města postupně systematicky obnovujeme s ohledem na jejich stav i finanční náročnost,“ říká primátor Petr Beitl. V minulém roce byl vypracován pasport všech těchto památek na minulost a po posouzení jejich stavu byly vyhodnoceny priority jejich obnovy.
Prosečská kaplička
Po opravě téměř zborcené kapličky v Proseči lidé volali poměrně dlouho, bohužel kaplička nebyla v majetku města. Nakonec se ji podařilo městu získat, prohlásit kulturní památkou a s přispěním dotace ministerstva kultury v roce 2014 opravit. Nyní se uchází o nejzdařilejší proměnu staveb a míst České republiky a je součástí národní putovní výstavy „Má vlast cestami proměn“. V konkurenci dalších 99 proměněných staveb a míst si zatím vede velmi dobře.
Kokonínský křížek se znovu narodil
Z iniciativy jabloneckých obyvatel byl obnoven i křížek před kokonínskou školou Rychnovské ulici, který 6. října na malé slavnosti požehnali jablonečtí duchovní.
Křížek před školou, někdejší vilou rodiny Rösslerových stával pravděpodobně ještě po válce, od té doby zelo místo prázdnotou. O jeho znovuzrození se zasloužil nadšenec pan Josef Sláma, který usilovně hledal pro nalezený a opuštěný žulový podstavec vhodný kříž. To se mu podařilo díky spolupráci se stejně nadšenou paní Podzimkovou ze Smržovky. Křížek našli, nechali očistit od rzi a opravit. Do záchranné akce kokoníského křížku zasvětil pan Sláma jabloneckou radnici i obyvatele Kokonína. Magistrát na své náklady zajistil kamenické práce, zhotovení ozdobného plůtku a osázení květinami. Všechny, kteří se na obnově křížku podíleli, zasáhlo nakažlivé nadšení Josefa Slámy a všichni dodavatelé nabídli své služby za příznivou cenu.
Křížek se co nevidět vrátí i na Šumavu
Do konce měsíce října by se měl na žulový podstavec ve Vysoké ulici na sídlišti Šumava vrátit další jablonecký kříž. Plechový krucifix v současné době prochází na náklady města opravou v restaurátorské dílně. Do jednoduchého žulového podstavce byl kovaný kříž s plechovým korpusem zasazen již v roce 1777.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV