Veřejná služba se ve Frýdlantě osvědčila

16.11.2017 16:02

Od srpna letošního roku využívá Frýdlant takzvané Veřejné služby. Jde o práci lidí, kteří jsou již déle než půl roku bez zaměstnání a pobírají dávky v nouzi.

Veřejná služba se ve Frýdlantě osvědčila
Foto: wikipedia
Popisek: Frýdlant

Veřejnou službu formálně zaštiťuje Úřad práce, služeb vykonavatelů ale využívají převážně obce a města nebo například neziskové organizace. Frýdlant se k veřejné službě přihlásil hned v počátku, od srpna k ní ve městě nastupuje k odpracování dvaceti nebo třiceti hodin měsíčně 20 lidí. „S jejich prací jsme spokojeni jak my, tak obyvatelé města. Při úklidu chodníků, veřejných prostranství nebo listí je tahle pomoc znát,“ říká místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.

Veřejná služba v současné podobě začala v České republice platit 1. února 2017. Týká se lidí, kteří jsou bez práce déle než 6 měsíců a pobírají dávky v nouzi. Ty se nově vypočítávají ne z životního minima, které bylo 3410 korun, ale z existenčního minima, které dosahuje 2200 korun. Lidé bez práce však mají možnost si původní výši dávek zachovat a to právě odpracováním dvaceti hodin měsíčně v rámci veřejné služby. V případě, že odpracují 30 hodin měsíčně, se jim ještě o 605 korun navýší.

Opatření zavedené v únoru se prvních lidí dotklo právě v srpnu, tedy poté, co byli půl roku na dávkách bez práce.

„Pro Frýdlant pracují lidé v rámci veřejné služby převážně na údržbě zeleně nebo veřejných prostranství. V létě například čistili zarostlé chodníky, uklízeli město, teď na podzim většinou uklízejí listí. O jejich pomoc požádaly třeba školky, jejichž zahrady bývají rozlehlé a plné listnatých stromů,“ popsal místostarosta Frýdlantu.

Veřejnou službu zavedl stát už v roce 2012 jako povinnou, později byla ale Ústavním soudem zrušena. V současné době jde o službu dobrovolnou, kterou dlouhodobě nezaměstnaný může odmítnout. V takovém případě postupují úřady práce při posouzení jednotlivých případů individuálně s ohledem například na účast v rekvalifikačních kurzech nebo aktivitu uchazečů. „Město by se případnému navýšení počtu zájemců o veřejnou službu nebránilo, práci bychom pro ně určitě našli. Vítáme každou možnost, jak lidi, kteří jsou dlouhodobě bez práce, znovu zaktivizovat a obnovit v nich pracovní návyky,“ uzavírá Jiří Stodůlka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihlava: Územní studie tentokrát hledí do budoucnosti Henčova a Kosova

22:28 Jihlava: Územní studie tentokrát hledí do budoucnosti Henčova a Kosova

V nedávné době byly dokončeny dvě územní studie, které stanovují rozsah a způsob zástavby na plochác…