Europoslanci ODS: Dohoda o reformě EU se přiblížila, Cameron má naši podporu

2. 2. 2016 18:08

„Doufám, že k dohodě na únorovém summitu dojde a že všichni včetně zarytých federalistů již pochopili, jak nutná je přítomnost Britů v Unii a nikoli mimo ni,“ řekl předseda Aliance evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil. Reagoval tak na návrh dohody mezi EU a Velkou Británií, kterou v úterý představil Donald Tusk.

 Europoslanci ODS: Dohoda o reformě EU se přiblížila, Cameron má naši podporu
Foto: ODS
Popisek: ODS

Rozvolnění a větší flexibilita Evropské unie, kterou požaduje premiér Cameron, jsou podle Jana Zahradila i v českém zájmu. Souhlasí také s britským požadavkem na určitá omezení některých sociálních dávek. „Všichni víme, že k ‚sociální turistice‘ v EU dochází, a je proto v zájmu všech evropských států, aby mohly nějaká, třeba i dočasná, opatření na ochranu svých sociálních systémů přijmout.“

„Jen je škoda, že vynětí ze smluvního závazku směřovat ke stále těsnější Unii se má týkat výslovně jen Velké Británie. Česká vláda tak promrhala jedinečnou příležitost se k podobnému požadavku připojit. Socialisté a lidovci zkrátka nadále sní své federalistické sny z padesátých let a nejsou schopni si uvědomit, jak se evropská integrace v současnosti vyvíjí,“ dodal Jan Zahradil.

„Svět se dramaticky mění a Unie nesmí zkostnatěle trvat na svém administrativně složitém až nefunkčním modelu. Neschopnost rychle jednat v krizových situacích, jako je současné tápání v uprchlické krizi, jen ukazuje nezbytnost změny vnitřních pravidel fungování. Přijetí nových pravidel pro Británii je pro mne možná poslední šancí potřebných změn pro celou Evropu,“ řekl europoslanec a místopředseda ODS Evžen Tošenovský.

Občanští demokraté společně s britskou Konzervativní stranou Davida Camerona zakládali reformně orientovanou frakci v Evropském parlamentu v roce 2009. Po evropských volbách v roce 2014 se frakce EKR stala třetí nejsilnější skupinou v Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Topolánek: Jako prezident budu chránit svobodu lidí

16:50 Topolánek: Jako prezident budu chránit svobodu lidí

Za svou základní hodnotu považuje prezidentský kandidát Mirek Topolánek svobodu. Jako prezident ji b…