Babiš (ANO): Devět miliard na čistší vzduch v obcích. Jak je nejlépe využít?

17.10.2015 20:59 | Zprávy

Ministerstvo životního prostředí vyčlenilo devět miliard korun na tzv. kotlíkové dotace, tedy příspěvek domácnostem na výměnu starého kotle na pevná paliva za jiný, ekologičtější zdroj a na další opatření.

Babiš (ANO): Devět miliard na čistší vzduch v obcích. Jak je nejlépe využít?
Foto: Hnutí ANO
Popisek: Miloš Babiš, poslanec hnutí ANO

Jako poslanec a člen výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se s problematikou znečištění ovzduší setkávám téměř denně. Vzhledem k tomu, že bydlím na malém městě poblíž Prahy, můžu také každé ráno v podzimních a zimních měsících pozorovat, jak se z komínů rodinných domků valí dým různých barev. V letním období je dále často možné pozorovat kouř z různých zahradních ohňů a ohníčků, který zamořuje celou obec a znepříjemňuje letní venkovní posezení.

Připravovaná nová legislativa by měla toto divoké spalování omezit a umožnit kontrolu toho, co a jak se v domácnostech spaluje. Hlavním cílem připravované novely zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, je právě posílení ochrany ovzduší a lidského zdraví před působením emisí ze zdrojů znečišťování ovzduší, a to zejména prostřednictvím úpravy nových kontrolních pravomocí orgánů ochrany ovzduší, které umožní efektivnější vymáhání zákonem stanovených povinností.

Spalování materiálů v kamnech je v našich domácnostech stále ještě velký problém. Podle odhadů MŽP bude potřeba vyměnit v celé České republice přes 350 tisíc kotlů. Od roku 2022 dle platného zákona o ovzduší již v ČR nebude možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle první a druhé emisní třídy. Všechny nové kotle budou muset splňovat nejpřísnější technické a emisní parametry, a pokud nebude v energetickém průkazu budovy vyznačena minimálně třída C, pak bude nutné spolu s výměnou kotle udělat i drobná energetická opatření, jako např. izolace oken a zateplení stropu, sklepa nebo půdy. I na ty ale dotace pamatuje. Z dotace půjdou hradit kromě drobných stavebních úhrad i služby energetického specialisty nebo třeba vypracování projektu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Tohle není běžný byznys, to je cílené budování vlivu

22:01 Gregorová (Piráti): Tohle není běžný byznys, to je cílené budování vlivu

Evropský parlament schválil svou pozici k nové legislativě o tzv. screeningu zahraničních investic. …