Bartoš (Piráti): Nevěříme, že zavedení rozsáhlého super-registru stát zvládne

14. 3. 2016 12:17

Stanovisko Pirátů ke vzniku zdravotního super-registru

Bartoš (Piráti): Nevěříme, že zavedení rozsáhlého super-registru stát zvládne
Foto: Archiv Ivana Bartoše
Popisek: Ivan Bartoš

Naše společnost opět postoupila dále na cestě ke ztrátě další části našeho soukromí. Ve středu 9. března 2016 Poslanecká sněmovna PČR schválila vládní novelu zákona o zdravotních službách, která umožní vznik monstrózní databáze, v níž si úředníci budou moci dohledat o každém z nás velmi citlivé informace - o všech našich léčených nemocech, včetně duševních či pohlavních, o drogových závislostech, interrupcích i o sociální situaci každého z nás i našich blízkých.

Česká pirátská strana proti plíživým ztrátám soukromí občanů dlouhodobě bojuje a také nyní důrazně protestuje proti dalšímu takovému zásahu, kde se v tomto plánovaném registru budou zcela neanonymně shromažďovat ty nejcitlivější údaje. Piráti jsou hluboce přesvědčeni, že k zjišťování nemocnosti v regionech či mapování a zprůhledňování systému zdravotní péče zcela stačí anonymní statistiky, které nebudou tak zneužitelné v případě úniku.

„Vztah mezi lékařem a pacientem je založený na důvěře. Svou či dokonce rodinnou anamnézu pak pacient vždy sděluje s tím, že tyto informace té nejosobnější a nejdůvěrnější povahy neopustí zdi ordinace. Sděluje je lékaři, nikoliv pro účely databáze ši statistiky. Pokud řešíme primárně hospodaření pojišťoven, úhrady za úkony či léky, měli bychom požadovat transparentní hospodaření těchto institucí a finální ceny nákupů, namísto rozsáhlého sběru dat o pacientech – občanech,“ vyzdvihuje lidský rozměr problému místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal.

Projednávaná novela navíc otevře cestu k vzniku rozsáhlého systému, jehož konečná podoba není definována. Nelze tedy zodpovědně posoudit ani bezpečnostní rizika. Pokud budou o každém jednotlivci ukládána data do registrů, které je budou posílat do centrálního úložiště, vzniká potenciálně nebezpečná situace. Může snadno dojít k úniku těchto citlivých dat. Je zřejmé, že by o ně mohl být velký zájem. Hodily by se například farmaceutickým firmám i komerčním pojišťovnám.

„Neustále dochází k únikům dat dokazujícím nedbalost a nedobré fungování státu. Kumulace informací v rukou nezodpovědného státu, navíc v tomto rozsahu, je velmi nebezpečná nejen pro jednotlivce, ale pro Českou republiku jako celek,“ říká Ivan Bartoš z mediálního odboru Pirátů a expert na informatiku. "Vzpomeňme si například na problémy s implementací nového registru vozidel, což je poměrně jednoduchý software. My prostě nevěříme, že zavádění a integraci rozsáhlého super-registru stát zvládne. I kdyby se technická realizace obešla bez problémů, v což nevěřím, informace týkající se zdraví občanů by neměly být k dispozici "úředníkovi" po zadání jediného identifikátoru, tj. rodného čísla. Jinými slovy, Sněmovna právě udělala další krok k bezprecedentnímu narušení soukromí občanů " dodává.

Novela nyní půjde do Senátu. Česká pirátská strana proti ní bude i nadále aktivně vystupovat a usilovat o její nepřijetí. Dostáváme se do situace transparence naruby, kdy stát legalizuje sběr a prodej dat soukromým firmám, rozšiřuje možnosti kontroly lidí, zavádí mnoho restriktivních opatření, sám však zůstává v řadě případů zcela programově nekontrolován. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paroubek: Je Česko opravdu tygrem Evropy?

18:19 Paroubek: Je Česko opravdu tygrem Evropy?

Česká ekonomika vzrostla ve III. čtvrtletí o vynikajících 5 %. Ve II. čtvrtletí meziročně vzrostla …