Beránek (TOP 09): Seriózní řešení otáčka zastiňuje politizace

23. 1. 2016 13:40

Na jedné straně ročně desetitisíce spokojených diváků nejenom z České republiky (od roku 1958 shlédlo před Otáčivým hledištěm přes 1 700 000 diváků 2 810 představení a v posledních letech zde hostovalo na nočních plenérových představeních mnoho zajímavých aktérů), na straně druhé narušení prostředí zámecké zahrady před rokokovým letohrádkem Bellarie.

Beránek (TOP 09): Seriózní řešení otáčka zastiňuje politizace
Foto: top 09
Popisek: Logo TOP 09

V roce 1993 byla kolaudována rekonstrukce současného otáčivého hlediště jako stavba dočasná na dobu pěti let, následně byla prodloužena o dalších pět let. Pak přišly v roce 2002 povodně, které opět řešení přemístění Otáčivého hlediště oddálily.

V roce 2007 se tehdejší ministryně kultury Helena Třeštíková zavázala za Českou republiku organizaci UNESCO odstranit Otáčivé hlediště do 31. prosince 2015. Dnes je přitom v platnosti další výjimka, tentokráte do roku 2017. Nelze se proto divit současnému postoji UNESCO, které zdržuje nominaci svých zástupců v chystané mezinárodní architektonické soutěži. Náhradní a kompromisní návrh v podobě nějaké demontovatelné konstrukce nebo posunutí točny mimo osu barokní zahrady situaci neřeší. Je jasné, že jediné akceptovatelné řešení je vybudování nového exteriérového divadla s obzorovým jevištěm nejlépe za jihozápadní stranou zahrady. Tím se na jedné straně zohlední požadavky UNESCO a na straně druhé se zároveň zachová divadelní tradice v Českém Krumlově. Bohužel takovéto řešení, na kterém se mělo zOtáčivé hlediště Český Krumlovačít pracovat již před mnoho lety, nemá v současnosti ani rozpracovanou podobu.

Možná se stalo Otáčivé hlediště příliš i palčivou otázkou politickou, což vedlo  ke snaze odsouvat neustále řešení do budoucna...

Rád bych, aby tento světový unikát co nejdříve našel své důstojné místo a podobu a mohl se rozvíjet bez dalších otazníků visících nad jeho budoucností.

Na závěr něco z historie: dne 9. června 1958 vzniklo malé ručně otáčené hlediště pro 40 osob, v roce 1959 bylo nahrazeno ocelovou konstrukcí – ručně poháněné 40 silnými muži – určenou už pro 400 diváků (byla tu uvedena Jiráskova Lucerna v režii Otto Haase a výtvarníka Joana Brehmse), v roce 1960 se již jednalo o kruhovou konstrukci s 525 místy (v roce 1966 navýšenou) osazenou elektromotory, v roce 1989 byla zahájena jeho celková rekonstrukce a 24. května 1993 bylo vydáno kolaudační rozhodnutí na užívání stavby. Následně však stavební úřad v Českém Krumlově uložil její odstranění a uvedení do původního stavu do 30. dubna 2003. V roce 1992 bylo zapsáno Historické jádro Českého Krumlova na Seznam světového dědictví UNESCO, tehdy ale bez Otáčivého hlediště...

Radim Beránek
člen kulturní komise rady města Č. Budějovice za TOP 09

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Valenta (KSČM): Demokratický blok je výsměchem občanům

4:33 Valenta (KSČM): Demokratický blok je výsměchem občanům

Člověk musí žasnout, čeho jsou někteří pravicoví politici, ve své nekonečné nadutosti a bezmezné tou…