Bílek (KONS): Vítáme zvýšení vojenské přítomnosti NATO v členských zemích na východní hranici Severoatlantické aliance

12. 3. 2016 14:04

V pátek 4. března 2016 odeslal předseda Konzervativní strany Josef Bílek premiérovi vlády České republiky Bohuslavu Sobotkovi a ministru zahraničních věcí České republiky Lubomíru Zaorálkovi dopis následujícího znění:

Bílek (KONS): Vítáme zvýšení vojenské přítomnosti NATO v členských zemích na východní hranici Severoatlantické aliance
Foto: Redakce
Popisek: Logo Konzervativní strany

Před sedmnácti lety byla Česká republika přijata do svazku zemí NATO. Připomínáme si toto významné výročí s vědomím, že naše příslušnost ke státům sdruženým v NATO nám dala možnost podílet se na společné obraně západní civilizace a být zároveň pod její ochranou.

Je dobře, že se těšíme ochraně organizace, která byla založena s cílem bránit své členy před napadením. Tím spíše je to dobře ve světě, ve kterém stále nebyl poražen islámský terorismus, a ve kterém na střední Evropu stále dopadá stín mocnosti, jejíž předchůdkyně nás před 48 roky okupovala a jejíž agresivní imperiální podstata - jak napadení Ukrajiny přesvědčivě ukazuje - se nikterak nezměnila. Konzervativní strana vyzývá vládu České republiky, aby se zasadila o dodání moderní výzbroje Ukrajině, tedy aby takový krok Česká republika podnikla i v případě, že naši spojenci k němu nebudou ochotni.

Konzervativní strana si uvědomuje nesamozřejmost naší příslušnosti k Severoatlantické alianci a odsuzuje veškeré iniciativy vyzývající k vystoupení České republiky z NATO. Tato nesamozřejmost dnes vystupuje naléhavě do popředí: po parlamentních volbách na sousedním Slovensku budou v zákonodárném sboru zastoupeni ti, kteří požadují vystoupení Slovenské republiky z NATO. Česká republika je však po této stránce dlouhodobě v mnohem horší situaci: vždyť fakt KSČM jako parlamentní strany a to po celou dobu od roku 1989 je mnohem závažnější, než aktuální výsledek slovenských voleb. Konzervativní strana upozorňuje na tendenci bezpečnostní riziko parlamentní přítomnosti KSČM přehlížet. Na vině je snad zvyk. Avšak tím, že budeme s kobrou v jedné místnosti dlouho, nezačne být kobra méně jedovatá.

Konzervativní strana kromě toho apeluje na vládu České republiky, aby připomněla všem vládám zemí, sdružených v NATO zásadní význam transatlantických svazků. Evropské země by se měly důsledně vyvarovat jakékoli podpory případných US izolacionistických tendencí, které mohou být posilovány mimo jiné prostřednictvím levné kritiky některých mezinárodních kroků USA. Naopak by evropští spojenci měli se Spojenými státy aktivně spolupracovat. Konzervativní strana v této souvislosti vítá a plně podporuje zvýšení vojenské přítomnosti armád NATO ve členských zemích na východní hranici Severoatlantické aliance a apeluje, aby toto navýšení bylo co nejrozsáhlejší.

U příležitosti tohoto výročí je dále třeba připomenout Stát Izrael, který je zcela nepochybně součástí západní, židovsko-křesťanské civilizace, statečně ji brání a i za to je vystaven nepřetržitým útokům nepřátel. Stát Izrael přitom nepožívá výhod členství v NATO. Konzervativní strana připomíná svůj návrh, prvně vznesený v r. 2002: je třeba pozvat Stát Izrael do NATO. Vyzýváme znovu vládu České republiky, aby v tomto smyslu naléhala na naše spojence a sama podnikla všechny kroky vedoucí tímto směrem, které jsou v její kompetenci.

Konečně je nezbytné zmínit, že Česká republika přislíbila, že jako člen NATO budeme každoročně na obranu vydávat nejméně 2% HDP. Toto slovo gentlemanů však neplníme; jako spojenci již v tomto bodě fatálně selháváme. Poučme se z aktuálních událostí: dlouhodobé podfinancování obranných rozpočtů zemí Západu ústí ve slabost, která se stává lákadlem pro mocenskou expanzi - a jak se ukázalo, lákadlem až příliš neodolatelným. Na ostatní partnery může naše vláda jen zdvořile apelovat, ale sami bychom měli udělat to, co je v našich silách, a jít příkladem: zásadně zvýšit výdaje na obranu a to okamžitě.

Josef Bílek, předseda Konzervativni strany (KONS)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Sobotka: EU se věnuje oblastem, které bezprostředně zasahují do života našich občanů

21:16 Premiér Sobotka: EU se věnuje oblastem, které bezprostředně zasahují do života našich občanů

Lídři EU se shodli na zásadách sociální politiky EU.