Birke (ČSSD): Je škoda, že se při přípravě zákona o veřejných zakázkách promeškalo tolik času

10. 3. 2016 4:29

Poslanci dnes ve třetím čtení schválili vládní návrh zákona o zadávání veřejných zakázek. Sociální demokracie tak plní další bod ze svého volebního programu, ve kterém se zavázala připravit nový zákon o veřejných zakázkách, který bude reflektovat trendy zadávání v Evropské unii, sladí požadavky na důslednou transparentnost zadávacích řízení s cílem zamezit korupci a zajistit výběr optimálního dodavatele. Tento závazek voličům ČSSD prosadila i do programového prohlášení vlády.

Birke (ČSSD): Je škoda, že se při přípravě zákona o veřejných zakázkách promeškalo tolik času
Foto: red
Popisek: Jan Birke, ČSSD

„Na tento zákon čekají naše obce, města a kraje; starostové a hejtmani od něj očekávají zjednodušení nynějšího systému zadávání veřejných zakázek, který zavedla Nečasova vláda v roce 2012,“ upozornil Jan Birke, člen sněmovního Hospodářského výboru. Nová norma přináší zadavatelům větší pravomoci, obsahuje mnohem méně ustanovení, která přímo něco přikazují. Zadavatelé tak budou mít mnohem více možností, ale současně také větší odpovědnost za své jednání.

Novela reaguje na unijní směrnici, kterou schválil Evropský parlament 15. ledna 2014 a v platnost vstoupila 18. dubna téhož roku. Od tohoto data měly všechny členské státy Evropské unie 24 měsíců na provedení nových pravidel do své legislativy.

„Již v březnu 2014 zasedlo na ministerstvu pro místní rozvoj odborné kolegium ministryně pro přípravu novely s implementací nových evropských pravidel. Nechci v žádném případě zlehčovat náročnost přípravy tohoto důležitého zákona. Ovšem je pravdou, že když loni v červnu ministerstvo předložilo návrh zákona Radě vlády pro koordinaci boje s korupcí, obsahoval tři tisíce připomínek a musel být vrácen k přepracování,“ upozornil Jan Birke.

Nový zákon do Poslanecké sněmovny nakonec dorazil v závěru října loňského roku s tím, že její projednávání mohlo začít až na listopadové schůzi. „Je škoda, že se při přípravě této důležité normy promeškalo tolik času. Lhůta požadovaného termínu implementace je spojena s ohrožením čerpání evropských dotací. Sociální demokracie udělala maximum pro to, aby novela zákona byla schválena v Poslanecké sněmovně co nejdříve,“ dodal Jan Birke.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Brabec: Chytré hospodaření se srážkovými i odpadními vodami by mělo být běžným standardem

8:35 Ministr Brabec: Chytré hospodaření se srážkovými i odpadními vodami by mělo být běžným standardem

Chcete ve svém domě využívat dešťovou nebo přečištěnou šedou vodu? Nemáte v době sucha čím zalévat a…