Blaha (ODS): Socialističtí počtáři, finanční ústava a energetické štítky

02.03.2015 20:20 | Zprávy

Sociální demokraté vystartovali na svého koaličního partnera způsobem, který mě upřímně rozesmál.

Blaha (ODS): Socialističtí počtáři, finanční ústava a energetické štítky
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha ODS)

Protože prý  Babiš  neumí  do státní kasy  vybrat  dost   peněz , je potřeba zvýšit  firemní  daně. Což o to, socialistická logika v tom je, nicméně kromě toho je v argumentaci ČSSD i obrovský kus socialistické matematiky. Prý když se zvýší daň z příjmu právnických osob z 19 na 21 %, dojde ke zvýšení příjmů státního rozpočtu až o 24 mld. Kč. Tvrdí to předseda rozpočtového výboru Václav Votava. Pan poslanec zřejmě chyběl na základní škole, když se probírala trojčlenka. Celkový výnos DPPO  činí při 19% dani 125 mld. Na každé procento daně tedy připadá zhruba 6,6 mld. Kč výnosů. V nejlepším případě by zvýšení o 2 % přineslo 13,2 mld. Kč. Nicméně rychlokurz trojčlenky v případě daní není nic platný, protože s narůstající sazbou daně porostou výdaje na daňovou optimalizaci. Proč  by někdo  platil dalších 10 mil. Kč daně, když  si  může za 5 mil. Kč koupit služby špičkového daňového poradce, který vymyslí způsob, jak  na daních  ušetřit 15 mil. Kč?  Buďto pan Votava neumí počítat, nebo zapomněl dodat, že kromě zvýšení  sazby korporátní daně  navrhuje i zavedení  úplně  nových daní. Tak či onak: Bůh ochraňuj Českou republiku před socialistickými počtáři.

Po dlouhé době si vláda zas louží aspoň vlažný potlesk za  návrh finanční ústavy. Jsem přesvědčený, že  nakonec  zákon podpoří i ODS a TOP09.  O  skutečném aplausu  však  nemůže být ani řeč. Vládní návrh je pouhým destilátem návrhu, který už dříve předložila poslední pravicová vláda. Především se zvýšila hranice tzv. dluhové brzdy ze 40 % na 55 % HDP. Je to sice  stále  5 % pod maastrichtským  stropem zadlužení veřejných financí (které v eurozóně prakticky nikdo nedodržuje), ale to není žádná omluva.  Zvlášť, když vládní návrh už nepočítá s tím, že politici by nesli finanční odpovědnost za dluh.  Pravice bude požadovat tvrdší podmínky, ale osobně se domnívám, že raději  přijmout  tuto „měkkou“ socialistickou brzdu, než žádnou – a volný pád do dluhové pasti. Nově například kraje nebudou moci přijímat deficitní rozpočty. Vláda to sice krajům  „ kompenzuje “  zvýšením  podílu na sdílených daních, které zvýší  celkové  příjmy  krajských rozpočtů  o cca 4 mld. Kč, ale kraje budou v podstatě nuceny vytvářet si rezervní fondy, aby mohly případně zvládnout nějaké mimořádné události. Jako krajský zastupitel Zlínského kraje to opravdu vítám.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Stanislav Blaha

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Podpora zbrojení Ukrajiny je pro vládu Petra Fialy prioritou

9:15 Vích (SPD): Podpora zbrojení Ukrajiny je pro vládu Petra Fialy prioritou

V neděli zahájil návštěvu České republiky Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Setkal se s prez…