Chalánková (TOP 09): Stát by neměl kšeftovat s náhrobky svých občanů

25. 1. 2016 18:07

Poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková navrhuje změnu zákona o pohřebnictví, která by měla zabránit v kšeftování s náhrobky. Majetek zesnulých bez dědiců totiž často získává stát, a to včetně jejich vlastního náhrobku. Ten pak obratem jako nepotřebný majetek prodává v dražbě.

Chalánková (TOP 09): Stát by neměl kšeftovat s náhrobky svých občanů
Foto: top09.cz
Popisek: Poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková

„Každý nemá to štěstí, aby měl dědice, který se po jeho smrti postará o majetek. Odúmrť se pak stává majetkem státu, který s ní ale často hospodaří, podle mého názoru, v rozporu s dobrými mravy,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková.

Do sněmovny proto předložila novelu, která by státu zabránila například v tom, aby náhrobky, které mu po zesnulých bez dědiců připadly, obratem prodával v dražbách.

„Ke změně zákona mě přiměl i případ bývalé učitelky Cecilie Hamrové z Jihlavy. Tato žena, která pomáhala umírajícím v jihlavské nemocnici, neměla děti ani sourozence a nesepsala závěť. Její přátelé se postarali o to, že byla pohřbena do hrobky jejich rodičů, ale její náhrobek jako součást odúmrti získal stát. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ho dva roky po její smrti nabídl v dražbě. To považujeme za zcela nepřijatelné,“ vysvětluje poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09).

V zákoně poslankyně navrhla hned několik změn, které by takovému nakládání s náhrobky občanů zabránily. Novela například znemožní odstranění náhrobku před uplynutím všech lhůt, na které byl pronajatý samotný hrob. Náhrobek nebude možné prodat dříve než deset let po posledním pohřbu. Náhrobek také nikdo nebude moci použitý na jiný účel – například jako stavební kámen nebo rozdrcený na suť.

„Navrhuji doplnit zákon o státním majetku také o důležitý základní princip, který říká, že stát musí hospodařit se svým majetkem v souladu s dobrými mravy. Jakkoli se to zdá samozřejmé, praxe dokazuje opak,“ dodala poslankyně Chalánková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trombik: Afroevropané míří v EU do výrobního procesu

22:06 Trombik: Afroevropané míří v EU do výrobního procesu

Zamyšlení nad posledními proimigračními návrhy, které nám Brusel přichystal