Chalupa (ANO): Šanghaj byla ve 30. letech jediným místem na světě, které nežádalo vstupní víza

27.01.2016 21:25 | Zprávy

Dnešní mezinárodní den památky obětí holokaustu připomíná nejen židovské oběti hrůzným způsobem zavražděné v plynových komorách vyhlazovacích koncentračních táborů, ale také připomíná hrdinské činy záchrany a odporu.

Chalupa (ANO): Šanghaj byla ve 30. letech jediným místem na světě, které nežádalo vstupní víza
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Bohuslav Chalupa, poslanec ANO

V letošním roce si připomeneme, v souvislosti s Mezinárodním dnem obětí holokaustu, i záchranu evropských židovských uprchlíků ve vzdálené čínské Šanghaji. 
Tuto i pro mne donedávna nepříliš známou historickou skutečnost, charakterizují slova pozdějšího prvního prezidenta státu Izrael Chaima Weizmannna pronesená v roce 1936, tedy přesně před 80 lety na adresu Číny: “Zdálo se, že svět je rozdělen na dva: Ten, kde židé žít mohou a ten, kam nemohou vstoupit.”

Čínská Šanghaj byla ve třicátých letech jediným místem na světě, které od příchozích nežádalo vstupní víza. Pro téměř 30 000 evropských židů (z tohoto počtu 450 československých židů) prchajících před německým nacismem znamenala tak svět naděje, kde mohou žít a snad i přežít. I když se v době japonské okupace Šanghaje v roce 1937 a především po nátlaku hitlerovského Německa v roce 1942 životní podmínky židovských přistěhovalců výrazně změnily k horšímu – nedostatek jídla, otřesné hygienické podmínky, epidemie, přesto téměř všichni židé v Šanghaji přežili. Šanghajský rabín Šalom Greenberg toto období popsal jako období, kdy: “Židé měli s Číňany podivný bratrský vztah, vztah lidí pronásledovaných,” a dodává: “I dnes jsou židé vděční Číňanům za to, že se k nim chovají jako rovní k rovným, jako k lidským bytostem.”

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Tohle není běžný byznys, to je cílené budování vlivu

22:01 Gregorová (Piráti): Tohle není běžný byznys, to je cílené budování vlivu

Evropský parlament schválil svou pozici k nové legislativě o tzv. screeningu zahraničních investic. …