Charanzová (ANO): Digitální revoluce online

08.08.2015 20:37

Budík na telefonu mě ráno vzbudí o půlhodinu dřív, než jsem ho nastavila. Je totiž napojen na čidla na silnici, po níž jedu každé ráno do práce. Čidla dnes hlásí vznikající kolonu a tak telefon přenastaví budík, abych dojela včas.

Charanzová (ANO): Digitální revoluce online
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dita Charanzová

Vstanu a dojdu k zrcadlu, které pozná, že na mě leze chřipka. Vyhodnotí sledované symptomy, změří mi teplotu a kompletní zprávu zašle mému lékaři. Ten mi vystaví léky. Než odejdu do práce, dron mi ke dveřím doručí zásilku s doporučenými medikamenty. Science fiction? Nikoli. Realita dnešních projektů, na nichž pracují vývojová centra firem v Silicon Valley. Digitalizace v dalších dimenzích našich každodenních činností. Po průmyslové revoluci přichází ta digitální – a tu my právě zažíváme, i když si to možná neuvědomujeme.

Kolik znáte ve svém okolí lidí, co nejsou na Facebooku? Jsou dnes vzácnější než lanýže. Nápad, který se v roce 2004 zrodil v hlavě několika studentů, si musel ve svém rozjezdu vystačit s pár stovkami dolarů. Jen o pár let později jej využívá víc jak 1,5 miliardy lidí na celé světě, bezmála miliarda se jich na Facebook připojí každý den. Mark Zuckerberg zaměstnává zhruba 11 tisíc lidí.

Kdo z nás nenakupuje přes internet? Kdo hledá encyklopedii v knihovně, místo aby zadal dotaz do Googlu? Vývoj jde ale ještě dál. Konektivita je už běžná například u aut a podle jedné z klíčových firem v digitální oblasti (CISCO) budou do roku 2020 digitálně propojeny desítky miliard předmětů, nástrojů a věcí denní potřeby, u nichž se nám o tom dnes ani nezdá - jako třeba to moje zrcadlo v úvodu. Nová doba bude ale přinášet i nové výzvy a hledání odpovědi na nové problémy. Jenom když si člověk uvědomí, že téměř všechno, co kdy na internetu hledal, se dá vystopovat, že všemožné informace o každém jedno z nás jsou skladovány v tzv. cloudech. Z představy, že někde na takovém „digioblaku“ se vznáší složka s názvem Charanzová, kterou nevím, kdo vlastní, či kdo k ní má přístup a že vlastně ten někdo o mě ví úplně všechno, mě mrazí.

Všichni velcí hráči v oblasti digitálu, s nimiž jsem se v Silicon Valley setkala, se shodují, že největší hrozbou nové doby budou kybernetické útoky. Hackeři budou umět nejen vybílit bankovní účet, ale třeba taky zastavit na dálku auto, které pravě budete řídit. Po týdnu v Silicon Valley mám o čem přemýšlet. Rozhodně teď ale vím, že dovolenou chci letos strávit maximálně disconnected – bez počítače i bez mobilu! Možná je to totiž naposled ;-) Tak hezké léto!

Psáno pro blog idnes.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Obchod se zbraněmi bude pod lepší kontrolou

14:07 Gregorová (Piráti): Obchod se zbraněmi bude pod lepší kontrolou

Europoslanci dnes schválili vylepšená opatření pro dovoz, vývoz a tranzit střelných zbraní, jejich k…