Charanzová (ANO): Občas mám pocit, že sedíme na sudu s trhavinou

21.03.2016 15:10

Minulý týden byla udělována každoroční cena poslancům Evropského parlamentu, která je ve vybraných oblastech činnosti EU vyhlašována již více než deset let. Za oblast zahraniční politiky „evropského Oscara“ letos obdržela poslankyně Dita Charanzová a stala se tak prvním českým politikem, který obdržel prestižní evropské ocenění za mimořádný přínos v této kategorii.

Charanzová (ANO): Občas mám pocit, že sedíme na sudu s trhavinou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dita Charanzová

„Občas mám pocit, že sedíme na sudu s trhavinou – svět momentálně není úplně klidné místo k životu a role EU by měla být alespoň pár z těch rozbušek odpojit. Pokud budeme zavírat oči před zlem, uděláme mu tím tu nejlepší službu. A tak budu zas a znova ukazovat prstem na ty, kdo se na něm podílí,“ říká k ocenění Dita Charanzová a dodává: „Diplomacii se věnuju víc než deset let, ale teprve v Evropském parlamentu jsem dostala možnost ovlivňovat dění z pozice politika. Je to pro mne příležitost vracet světu to, co mu dlužíme. Demokracie je v Česku relativně velmi mladá a tak si možná lépe dokážeme představit, jak je podpora ze svobodného světa pro země v totalitních režimech důležitá.“

Mezi nejvýraznější počiny české europoslankyně Dity Charanzové v loňském roce patřila její soustavná podpora opozici ve Venezuele. Byla mj. autorkou dopisu adresovaného venezuelskému prezidentovi Nicolasi Madurovi, pro nějž získala podporu 240 poslanců Evropského parlamentu a členů parlamentů zemí Latinské Ameriky. Dopis žádal Nicolase Maduru o přítomnost nezávislých pozorovatelů při prosincových volbách ve Venezuele.

Dita Charanzová je podepsána pod více než stovkou rezolucí EP zejména k otázkám podpory lidských práv a rozvoje mezinárodních vztahů. Jako autorka v Evropském parlamentu sama prosadila přijetí hned několika rezolucí - dvou na podporu opozičního hnutí ve Venezuele, kde se dlouhodobě angažuje, další proti potírání lidských práv v Pákistánu, v Mexiku nebo na podporu utlačovaných Rohingů, kteří v oblasti jihovýchodní Asie čelí velmi krutým praktikám často neslučitelným se životem.

Kromě zahraniční politiky se Dita Charanzová intenzivně věnuje obchodní agendě, např. v rámci vyjednávání nových obchodních dohod s USA (tzv. smlouva TTIP) či Kanadou, momentálně řeší jako členka vyšetřovací komise také příčiny emisní aféry automobilky VW. Jako členka Výboru IMCO se v celé řadě legislativních návrhů věnuje také otázkám ochrany spotřebitele a rozvoje digitálního trhu EU.

Parlamentní magazín k oceněním uvedl: „Geopolitická situace se projevuje ve stále rostoucím počtu evropských politik, zejména v důsledku rostoucího vlivu EU v zahraniční a bezpečnostní oblasti. Členové Evropského parlamentu se často aktivně účastní politické diskuze v otázkách Ruska, terorismu, otázek týkajících se vývoje vně unijních hranic. Cena tak bude udělena europoslanci, který má nezpochybnitelný vliv na vývoj vztahů se třetími zeměmi.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lachnit (ANO): „Pražský hudební papež“ na Malostranském hřbitově

9:15 Lachnit (ANO): „Pražský hudební papež“ na Malostranském hřbitově

„Jen pravda je diadémem umění“ je nápis vytesaný na pomníku hudebního skladatele Václava Jana Tomášk…