Dlabajová (ANO): Hledejme pozitivnější a pragmatičtější tón diskuse o potřebách evropského trhu

14.09.2016 10:39

Včera si své názory na evropský pracovní trh, sociální dumping či vysílání pracovníků vyměňovali čeští europoslanci na společné snídani ve Štrasburku, za aktivního přispění předsedy ČMKOS Josefa Středuly.

Dlabajová (ANO): Hledejme pozitivnější a pragmatičtější tón diskuse o potřebách evropského trhu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martina Dlabajová, europoslankyně za hnutí ANO

Jednání se zástupci konkrétních firem. Sběr ekonomických argumentů. Nebo dokonce vlastní komiks, vysvětlující laikům v ČR i zahraničí podstatu problému. Tak se snaží europoslankyně Martina Dlabajová (ANO/ALDE) jako stínová zpravodajka bojovat za zmírnění dopadu směrnice o vysílání pracovníků, jejíž plánovanou revizí spustila Evropská komise bouřlivou diskusi napříč celou Evropou. Dnes si své názory na evropský pracovní trh, sociální dumping či vysílání pracovníků vyměňovali čeští europoslanci na společné snídani ve Štrasburku, za aktivního přispění předsedy ČMKOS Josefa Středuly.

13. září 2016

„V celkovém pohledu na danou problematiku se s panem Středulou ani některými kolegy neshodneme, přesto považuji dnešní výměnu názorů za konstruktivní a přínosnou,“ uvedla M. Dlabajová. Podle ní je nezbytné změnit způsob komunikace směrem k pragmatismu a hledání věcných řešení. „Velmi často se v souvislosti s aktuálními tématy vysílání pracovníků či diskutovaném sociálním dumpingu v Evropě uchylujeme k přílišnému negativismu a veškerou vinu házíme na bedra firem. Přitom právě malé a střední podniky jsou páteří evropské ekonomiky. Jejich práce a ekonomického přínosu pro společnost bychom si měli velmi vážit, ne je zatěžovat uměle nastavovanými pravidly,“ zdůraznila svůj postoj M. Dlabajová.

Evropská komise ve svém tzv. balíčku mobility totiž například usiluje o to, aby pracovníci vysílaní na práci do zahraničí pobírali mzdu v úrovni té země, v níž budou pracovat. Odboráři a levicověji orientovaní poslanci revizi vítají jako možnost, jak pracovníkům přilepšit. Podle Martiny Dlabajové ovšem neberou v potaz skutečnost, že národní regulační opatření některých zemí může přinést firmám z ekonomicky slabších států velké, až likvidační problémy. A v konečném důsledku i propouštění. Proto poslankyně aktivně sbírá argumenty přímo od firem a snaží se v Evropském parlamentu prosadit i pohled dotčených ekonomických subjektů.

Martina Dlabajová, místopředsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu a členka Výboru pro zaměstnanost a sociální věci Evropského parlamentu, se o evropský trh práce aktivně zajímá od začátku svého mandátu. Proto je i stínovou zpravodajkou další zprávy o tzv. sociálním dumpingu. Samotný pojem “sociální dumping“ má podle Dlabajové ale negativní konotace a podprahově naznačuje vykořisťování pracovníků. „Vysílání pracovníků hraje v rámci vnitřního trhu důležitou roli a je zcela legální. Jednání podle pravidel nemůžeme nazývat nekalými praktikami nebo sociálním dumpingem,” shrnula M. Dlabajová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartošek (KDU-ČSL): Prodej méně nebezpečných drog podrobíme kontrole

12:05 Bartošek (KDU-ČSL): Prodej méně nebezpečných drog podrobíme kontrole

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k opatřením proti HHC a podobným drogám.