ČNB, bankovní sektor ale i sám ministr Babiš se proti vznesenému podezření silně ohradili. A máme tu skandál. Zítra dopoledne jako v každý pracovní den má dojít k další pravidelné kvótaci PRIBOR. To je sazba, kterou vyhlašuje naše centrální banka na základě tržních sazeb vybraných referenčních bank. Kalkulací této sazby je jako profesionální agent pověřeno privátní sdružení „Financial Markets Association of the Czech Republic, kde jsou lidé z ČNB a vybraných bank. V podstatě je tu ČNB v konzultační roli, i když pak sazbu vyhlašuje. Máme se snad zítra obávat jak zareaguje trh ?
Podezření pana náměstka Prose na tuto citlivou oblast fungování mezibankovního trhu by mělo být proto rychle a důsledně prověřeno. Takové podezření není žádná maličkost. Do vztahu bank a klienta vnáší totiž reputační riziko ovlivňují očekáván účastníků trhu . Kdo by také rád platil zbytečně vysoké úroky za hypotéční a firemní úvěry. Pravda, v citovaných Hospodářských novinách zpochybnil David Marek (hlavní ekonom fy Deloitt) funkčnost virtuální sazby PRIBOR kdy prohlásil že tato sazba už neplní svou roli. Jde ale mluvit o manipulaci ?
Připomenu, že před třemi roky prolétl světem obrovský skandál spojený s manipulací londýnskou sazbou LIBOR. Tato sazba má samozřejmě celosvětový význam s dopadem na biliónová aktiva (zejm. šlo o hypotéční trhy). V této kauze proběhlo také policejní vyšetřování. globálních bank i některých bank centrálních Deutsche Bank musela za újmu klientům v roce 2012 vyplatit 259 milionů eur.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Dolejš - profil