Ve srovnání s rokem 2014 je vybráno na daních o 24,6% méně. Situace se tedy zhoršuje a tomu odpovídá i menší rezerva, pokud jde o počáteční přebytek hospodaření. Loni touto dobou dosahoval státní rozpočet přebytku 50 miliard, letos jenom 22,6 miliard. To zhoršuje očekávání na zbytek roku.
Největší propad vykazuje i nadále inkaso spotřební daně. Na leden se argumentovalo hlavně předzásobením prodejců tabákových výrobců, Výběr této daně se však nezlepšil ani v únoru, spíše naopak. Propad oproti roku 2014 dosahuje už 16,6 mld. korun.
Zhoršilo se i inkaso DPH, kde oproti loňskému roku už chybí celých 9,7 mld. Ministerstvo financí to sice vysvětluje údajným dopadem vratek daně za rok 2013 na srovnatelnou základnu. Vratky ale jsou každoroční záležitost a právě u DPH Andrej Babiš rád argumentuje mimořádnými úspěchy v oblasti boje s daňovými úniky. Ty se tedy do hospodaření státního rozpočtu nepromítly. Ztráta inkasa DPH za první dva měsíce se bude obtížně dohánět.
Lepší než v roce 2014 je plnění inkasa daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, ale jde o růst 2,4%. To zatím neodpovídá očekáváním, pokud jde o růst mezd a pokles nezaměstnanosti. Neznámou zatím zůstává plnění plánu u korporátních daní, kde první zálohy mají přijít až během měsíce března.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Dolejš - profil