Dolínek (ČSSD): Iniciovali jsme projekt ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy

28. 2. 2016 10:52

Hustota dopravy v Praze je nejvyšší v České republice. Každý den se v centrální části metropole pohybuje kolem 550 tisíc vozů, ve vnější části ještě o 100 tisíc vozidel více. Nejvytíženější křižovatky, jako např. Poděbradská – Kbelská, registrují až 70 tisíc vozů denně. Řešením mohou být dopravně telematické systémy, které spojují nejnovější IT technologie s dopravním inženýrstvím tak, aby i při stávající infrastruktuře bylo možné optimalizovat přepravní výkony a zvýšit tím kvalitu dopravy.

Dolínek (ČSSD): Iniciovali jsme projekt ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Dolínek

Co to přináší řidičům? Takzvaná dopravní telematika stále více používá spojení světelné signalizace, nadřazených dopravních ústředen a nejrůznějšího dohledového, varovného a informačního systému, aby řidič mohl projet bezpečně a plynule i po nejrušnějších komunikacích metropole. Jak se neustále vyvíjí technika, mění se i nároky na data a informace, které operátoři dopravy, policie, záchranáři i účastníci silničního provozu každým dnem využívají. Jedná se o detekci specifických informací, kvalitu obrazu z kamer, informaci o škodlivinách nebo počet vozidel a průjezdnost komunikace. „Je proto nezbytné přizpůsobovat, obnovovat a doplňovat či, řečeno počítačovou terminologií, »upgradovat« dopravně telematické systémy. Jedná se o dlouhodobý a nikdy nekončící proces,“ uvedl Ladislav Pivec, ředitel Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK).

„Praha se již léta snaží přinášet prostřednictvím Technické správy komunikací hl. m. Prahy podrobné informace o dopravě na území hlavního města, které slouží zejména k bezpečnému a plynulému provozu a dalšímu plánování rozvoje dopravy. Za tímto účelem jsme iniciovali projekt Intenzifikace nasazení telematických zařízení ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy v hl. m. Praze, spolufinancovaný z Operačního programu Doprava, jehož cílem bylo snížit negativní vlivy velkých objemů silniční dopravy pomocí rozšíření dopravně telematických systémů,“ dodal Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy a radní pro dopravu a evropské fondy.

TSK modernizovala v rámci výše uvedeného projektu několik oblastí systému pražské dopravy - podrobnější informace k jednotlivým oblastem najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svobodní: Předsedou Strany byl zvolen Tomáš Pajonk

22:16 Svobodní: Předsedou Strany byl zvolen Tomáš Pajonk

Předsedou Strany svobodných občanů byl v tajném elektronickém hlasování zvolen Tomáš Pajonk.